reklama

Prouza: Politikům nevěřím, lockdown nastat může. Vláda bude muset šlápnout na brzdu

Čeští politici prohlašují, že další lockdown zatím nehrozí. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza si tím ale není tak jistý. „Politikům nevěřím, budou tady velké problémy. Vládě nezbyde nic jiného než šlápnout na brzdu,“ uvedl Prouza v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

„Pokud dojde k přehlcení nemocnic, vládě nezbyde nic jiného než šlápnout na brzdu a vyhlásit lockdown,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu K věci. Epidemie koronaviru v Česku se v posledním týdnu dostala v denních přírůstcích potvrzených nákaz na rekordy od počátku šíření nákazy loni v březnu. Za neděli testy odhalily 8 244 případů, což je dosud nejvyšší nedělní počet. V nemocnicích je nyní s covidem hospitalizováno téměř 4 900 lidí.

Česká lékařská komora proto v pondělí vyzvala politiky, aby zavedli lockdown. Vláda má na pondělní schůzi mimo jiné jednat o zavedení nouzového stavu. „Hlavním důvodem pro nouzový stav je zase potřeba rychle nakupovat. Vláda opět zanedbala přípravu, aby nakoupila do státních hmotných rezerv všechno, co je potřeba. Teď to bude zase honit na poslední chvíli,“ uvedl Prouza s tím, že pokud přeci jen dojde k zavedení lockdownu, musí začít vláda zavedená opatření také striktně vymáhat.

„Pro mě je velmi smutné, když pozoruji, že se u nás stanoví nějaká pravidla, ale nevymáhají se. Viděl jsem statistiky, kdy hygienická stanice provedla 20 kontrol v celé ČR za celý den. Jsou to nevymahatelná pravidla,“ řekl Prouza. „Fungujeme tady švejkovským systémem, kdy něco vyhlásíme, ale kašleme na vymáhání. Proto jsme na tom tak, jak na tom jsme,“ doplnil ekonom.

Přetahovaná mezi Schillerovou a Maláčovou

V souvislosti s novými restrikcemi proběhlo v neděli večer jednání o kompenzacích pro podnikatele a živnostníky. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pondělí vládě předloží ke schválení návrh programů podpory COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) uvedla, že na vládu přinese ke schválení tzv. kompenzační bonus pro živnostníky.

„S panem Havlíčkem a paní Schillerovou jsme se dohodli poměrně rozumně na tom, že možnost vstupu do kompenzačního mechanismu by měla být pro všechny, kteří mají propady obratu alespoň o 30 procent,“ vysvětlil Prouza.

„Nyní se nacházíme v trochu jiné situaci než na jaře, kdy přišel lockdown, vše se zavíralo ze dne na den a obraty padaly velmi rychle. Dnes prožíváme zhruba měsíc takovéto postupné omezování fungování,“ popsal v pořadu K věci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Na čem se však vláda zatím nedohodla, je spuštění programu Antivirus. „Díky tomu dokážeme lidem udržet pracovní místa. To je podle mě klíčové. Lidé musí vědět, že mají práci a nemusí utíkat ze sektorů služeb,“ doplnil Prouza. O tomto programu chce jednat i nadále.

„Je stále ve hře. Je v šuplíku a může být spuštěn den poté, co ho vláda schválí. Obávám se toho, že tady je to spíš znovu politická přetahovaná mezi ministryní financí Alenou Schillerovou a ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD). Snad pochopí, že situace je taková, že lidem potřebujeme ochránit pracovní místa a není čas na politické hry,“ uzavřel Prouza.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama