reklama

Evropa v ohni kvůli lockdownům a očkování. Lidé vyrazili do ulic ve dvanácti zemích

Na překotný vývoj koronavirové nákazy reagují státy v Evropě řadou kontroverzních opatření – lidé v nejméně dvanácti zemích kontinentu proto vyrazili v uplynulém týdnu do ulic demonstrovat proti vládám. Protestujícím vadí zejména vidina povinného očkování a nekonečných lockdownů.

reklama

Zvláště bouřlivý víkend má za sebou Belgie. V neděli se v Bruselu shromáždilo 35 tisíc odpůrců covid pasů, bez jejichž platnosti se člověk nedostane do restaurace ani baru. V zemi se také uvažuje o povinném očkování pro zdravotníky. Demonstrace byla zpočátku poklidná, v jejím průběhu ale několik stovek lidí přešlo k agresivním činům.

Došlo k potyčkám s policií, rozbíjení aut a zapalování popelnic. Lidé zpívali protifašistickou píseň Bella Ciao (Sbohem, krásko), kterou proslavil španělský seriál La Casa de Papel (Papírový dům). Bezpečnostní složky odpověděly slzným plynem a vodními děly. Někteří lidé na sociálních sítích píšou o tom, že demonstrace se ve skutečnosti zúčastnilo 70 tisíc lidí.

Podobně třaskavé protesty se konaly na konci týdne v Nizozemsku, kde vláda již vyhlásila částečný lockdown. Demonstranti vyrazili do ulic Haagu i Rotterdamu. Lidé zapalovali auta a kola a způsobili chaos, policie vyrukovala s koňmi, psím doprovodem a obušky. Ozývala se i střelba. V poutech skončilo kvůli protestům zhruba sto lidí. Informoval o tom list The Guardian.

Živo bylo také v Rakousku. Vídeň minulý týden vyhlásila nejen celostátní lockdown, ale i povinné očkování pro všechny, které vstoupí v platnost prvního února. Do hlavního města se proto sjely desítky tisíc protestujících. Demonstrační hnutí přiživuje v zemi i opoziční strana FPÖ (Svobodná strana Rakouska), která brojí proti vládním opatřením.

To v Itálii protestující oblehli legendární sportoviště Circus Maximus, kde protestovali proti covid pasům, bez kterých se člověk na Apeninském poloostrově ani nedostane do práce.

Spektrum lidí, kteří vyrazili v Evropě do ulic, bylo rozmanité. Často šlo o krajně pravicové voliče, kteří se naopak míchali se zastánci liberální levice či fotbalovými fanoušky a studenty. Lidé volali po svobodě a po konci utlačování.

Celkem se v uplynulém týdnu protestovalo v nejméně dvanácti zemích. Vedle výše zmíněných států šlo o Německo, Francii, Velkou Británii, Irsko, Chorvatsko, Švýcarsko a Dánsko. Také v Česku vyrazilo do ulic na státní svátek 17. listopadu protivládní hnutí Otevřeme Česko –⁠ Chcípl PES.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama