reklama

Politolog: Zeman chce končit ve velkém stylu, jednání o vládě může vést i z nemocnice

Prezident Miloš Zeman může vést jednání o sestavení vlády s lídry politických stran klidně i z nemocnice a stejně na věci bude usilovně pracovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politolog Jan Kubáček. Podle něj si totiž hlava státu nenechá ujít příležitost, kdy může leccos ovlivnit. Zeman podle experta navíc chce svůj druhý prezidentský mandát zakončit ve velkém stylu.

reklama

Aktuálně se znovu spekuluje o zdraví prezidenta Miloše Zemana. Podle Deníku N mu měl jeho osobní lékař a ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral doporučit, aby znovu nastoupil do nemocnice na testy. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček však jakékoliv dohady o zdravotním stavu Zemana odmítá.

Podle politologa Jana Kubáčka však nejde o žádné překvapení. „Jsme poměrně dlouhodobě zvyklí, že o zdravotním stavu pana prezidenta příliš nevíme a moc se o něm nekomunikuje,“ řekl Kubáček v pořadu 360°.

I přes možné zdravotní indispozice však tipuje, že si povolební jednání lídrů stran Zeman nenechá ujít, protože ho velmi baví. „I kdyby měl Miloš Zeman úřadovat z nemocnice, nepochybuji, že bude úřadovat velmi pracovitě,“ dodal politolog s tím, že Zeman si situaci po volbách náležitě užije, protože předsedové jednotlivých stran a uskupení za ním budou „přicházet v předklonu“.

Kubáček připomněl, že Zemanovi již v roce 2023 skončí druhé volební období. „Tím, že finišuje jeho druhé prezidentské období, bude si tyto partie a tahy vychutnávat. Ví, že je de facto neodvolatelný a bude chtít skončit ve velkém prezidentském stylu,“ zmínil Kubáček.

Babiš vládu s SPD a KSČM neudělá, míní Kubáček

Jak bude příští vláda vypadat, samozřejmě napoví blížící se volby. Podle Kubáčka se však vyjednávání o kabinetu povedou velmi dlouho. „Téměř bych si vsadil, že kabinet, který by mohl získat důvěru, by tady mohl být až na jaře příštího roku,“ pokračoval Kubáček.

Zeman by podle něj mohl dokonce tlačit na vytvoření jakési poloúřednické vlády, která by mohla fungovat po nějaký čas. Připomněl, že první kabinet Andreje Babiše, který sestavil jen se svým hnutím ANO a který nezískal důvěru, vládl celých sedm měsíců.

Kubáček si navíc myslí, že kdyby Babiš uspěl natolik, aby mohl sestavit vládu, nepůjde cestou koalice s SPD či KSČM a místo toho se společně se Zemanem pokusí vyvíjet tlak na strany z koalice Spolu či Pirátů a STAN. „Čeká nás předsednictví v Evropské unii a nemůžeme mít ve vládě strany, které otevřeně volají po odchodu z ní,“ dodal politolog v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíc za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama