Pomáhal jsem plánovat státní převraty, řekl poradce Trumpa. Rusové zuří a chtějí vyšetřování

Bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost a někdejší velvyslanec při OSN za vlády George W. Bushe John Bolton.

Před rokem zaútočili příznivci Donalda Trumpa na Kapitol

Trumpovu snahu zůstat u moci po prohraných prezidentských volbách vyvrcholenou vpádem demonstrantů do Kapitolu není správné označovat jako puč nebo převrat. V rozhovoru pro americkou CNN to prohlásil John Bolton, bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost a někdejší velvyslanec při OSN za vlády George W. Bushe. Proč? Sám se prý na několika převratech mimo USA podílel. Jeho slova mimo jiné vytočila Rusy.

Středa 6. ledna vešla do americké i světové historie. Snad každý, kdo se zajímá o zahraniční politiku, si pamatuje povolební nepokoje v sídle amerického Kongresu. Před sídlem nejvyššího zákonodárného sboru se sešli příznivci končícího Donalda Trumpa, aby protestovali proti výsledku prezidentských voleb z podzimu 2020. Chtěli navíc podpořit Trumpův požadavek, aby republikánský viceprezident Mike Pence a Kongres odmítli vítězství Joea Bidena.

Při potyčkách bylo zraněno více než 50 příslušníků policejní ochrany Kongresu a metropolitní policie, jeden z nich, Brian Sicknick, po úderu hasicím přístrojem zemřel. „Je nesprávné označovat Trumpovu snahu zůstat u moci po volbách v roce 2020 za puč,“ prohlásil přesto v rozhovoru pro CNN Bolton.

„I když nic z toho, co Donald Trump udělal po volbách v souvislosti se lží o volebním podvodu, není obhajitelné, je také chybou, jak někteří lidé říkali, že šlo o pečlivě naplánovaný státní převrat,“ pokračoval bývalý poradce pro národní bezpečnost.

Trump jde od jednoho pološíleného nápadu k druhému

Trump podle Boltona věci takto promyšleně nedělá. Někdejší americká hlava státu prý putuje od jednoho pološíleného nápadu k druhému, který nakonec stejně padne.

Když moderátor CNN Jake Tapper podotkl, že člověk nemusí být geniální, aby se pokusil o převrat, přišla od Boltona překvapivá odpověď. „Jako někdo, kdo pomáhal plánovat státní převraty, s tím nesouhlasím. Neplánoval jsem je tady, ale na jiných místech. Vyžaduje to spoustu práce, a tu Trump neudělal,“ konstatoval.

Bolton konkrétně nespecifikoval, na jakých plánech se podílel. Když na něj moderátor tlačil, zda může zmínit nějaký případ úspěšného převratu, Bolton naopak zmínil Venezuelu jako opačný příklad.

„Ne že bychom s tím měli moc společného, ale viděl jsem, co je potřeba, aby se tamní opozice pokusila svrhnout nezákonně zvoleného prezidenta. Jenže neuspěla. Představa, že by Donald Trump byl alespoň z poloviny tak kompetentní jako venezuelská opozice, je směšná,“ uvedl Bolton.

Rusové chtějí mezinárodní vyšetřování

Bývalý poradce věnoval venezuelské politice značný prostor v knize The Room Where It Happened (Pokoj, kde se to stalo), která je jeho vzpomínkou na práci pro Trumpa v roce 2020.

V roce 2019 USA podpořily výzvu venezuelského opozičního vůdce Juana Guaidóa, aby armáda stála za jeho nakonec neúspěšným pokusem o svržení socialistického prezidenta Nicoláse Madura. USA tvrdily, že Madurovo znovuzvolení bylo nelegitimní, píše web The Guardian.

Ještě před Boltonovým nástupem do Trumpovy administrativy se objevily zprávy, že prezident chce k Madurově svržení využít americkou armádu. Boltonova kniha mimo jiné také popisuje spolupráci s britskou vládou na zmrazení venezuelských zlatých vkladů v Bank of England.

Boltonovy výroky vzbudily pozornost po celém světě, zejména pak v Rusku, které před téměř pěti měsíci zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu. Od té doby čelí hněvu Západu a USA patří mezi země, které materiálně Ukrajinu nejvíce podporují.

„Nevzpomínám si na jiného člověka, který by zastával takto vysoké posty a přímo řídil americkou zahraniční politiku, a výslovně řekl, že připravoval převraty v jiných zemích. To je fakt pro mezinárodní vyšetřování,“ řekla podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva Maria Zacharovová.

Klíčovým bodem je Trumpův tweet

Bolton se již v minulosti zastával převratů v různých částech světa s tím, že mohou být nezbytným způsobem, jak prosazovat americké zájmy. Obhajoval například CIA zinscenované svržení demokraticky zvoleného íránského premiéra Muhammada Mosaddeka.

A jak se vlastně vyvíjí kauza Kapitol? Výbor americké Sněmovny reprezentantů v úterý předložil zjištění o tom, jak Trumpova slova přispěla k násilnostem. Podle kongresmanů výzva k manifestaci ve Washingtonu představovala „povolání do akce“, na které okamžitě reagovala připravená síť aktivistů a extremistů.

Komise poukázala na to, že výzva přišla těsně po vypjaté schůzce v Bílém domě, při které Trumpovi spolupracovníci znovu vyvraceli jeho příběh o zmanipulovaných volbách. Klíčovým bodem slyšení byl Trumpův tweet z noci na 19. prosince 2020, v němž končící prezident opět odmítl porážku a svolal příznivce na 6. leden do Washingtonu se slovy: „Přijďte. Bude to divoké.“

Tagy: