Bolton popsal Trumpa jako naivního, říká o nové knize reportérka CNN.
V USA vyšla kniha Místnost, kde se to stalo, jejímž autorem je bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton. Ve svých memoárech obviňuje Trumpa například z toho, že přesvědčoval čínského prezidenta, aby mu pomohl ke znovuzvolení. „Popisuje prezidenta jako trochu naivního. Tvrdí, že si s ním Putin dělal, co chtěl, a že představitelé Severní Koreje se mu smáli,“ řekla v pořadu 360° korespondentka CNN Vivian Salama.
Bílý dům se snažil vydání knihy zabránit a podal na Boltona, který nedávno post Trumpova poradce opustil, žalobu. Soud však rozhodl, že kniha může být vydána. Podle redaktorky CNN Salamy jsou reakce Američanů na kontroverzní svědectví smíšené. Někteří ji chválí, jiní jsou na Boltona naštvaní, že porušil důvěru samotného prezidenta či dokonce prozradil utajované informace.
Babiš byl autorem „nejnejapnějšího“ komentáře při jednání lídrů NATO, píše Bolton
Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton se ve své kontroverzní nové knize zmiňuje i o českém premiérovi Andreji Babišovi. Předseda vlády ČR byl podle něj autorem „nejvíce nejapného komentáře“ při jednom z jednání na summitu Severoatlantické aliance v červenci 2018. Bolton tak hodnotil údajná Babišova slova o tom, že pro Česko je obtížné přibližovat se ke splnění závazku ohledně výdajů na obranu, protože zemi rychle roste hrubý domácí produkt (HDP). Podle Babiše ale vytrhl Bolton jeho výrok o výdajích na obranu z kontextu. Reagoval, že už chápe, proč Trump svého poradce vyhodil z týmu.
„Někteří jsou také naštvaní, že tyto informace nezveřejnil dříve, když se jednalo o ústavní žalobě na prezidenta. Bolton byl jeden ze svědků, ale nakonec nebyl vyslýchán. Všechny informace si nechal pro knihu a někteří si myslí, že na zveřejnění už je příliš pozdě,“ řekla Salama.
Bolton je i na republikány příliš extrémní
Někdejší poradce přitom není typickým Trumpovým odpůrcem. „Zde ve Washingtonu je znám v republikánských kruzích jako velmi konzervativní člověk. Má extrémní názory i v rámci republikánské strany, obecně je skeptický co se týče tradičních rivalit USA s Ruskem, Severní Koreou a Kubou. S některými Trumpovými názory určitě souhlasí, ale například ohledně vřelých vztahů s Putinem byl skeptický,“ vysvětlila Salama v pořadu Pavlíny Wolfové.
Bolton: Trump požádal čínského prezidenta, aby mu pomohl vyhrát prezidentské volby
Bývalý poradce pro národní bezpečnost Bílého domu John Bolton vznesl obvinění proti Donaldu Trumpovi. Ve své nové knize tvrdí, že americký prezident osobně požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby mu pomohl vyhrát volby v roce 2020. Podle Boltona Trump také podporoval Čínu ve výstavbě koncentračních táborů a nabízel tureckému prezidentovi, že mu pomůže vyhnout se vyšetřování. Na pulty má kniha dorazit v úterý, američtí novináři už ale její obsah znají a střípky se již objevují v médiích.
Bolton také popisuje prezidenta jako trochu naivního. Tvrdí, že si s ním Putin dělal, co chtěl, a že představitelé Severní Koreje se mu smáli. „Říká, že na jednu stranu chtěl Trump vyvinout maximální tlak na Írán či Venezuelu, ale na druhou stranu chtěl mít vřelejší vztahy se zeměmi, které jsou tradičními rivaly USA, že byl posedlý možností vyfotit se s vůdcem Severní Koreje,“ interpretuje Salama novou knihu.
Boltonova vendeta
Podle českého velvyslance v USA Petra Koláře šel Bolton do úřadu s tím, že Trumpa zvládne, ale přecenil se. „Lidí, co přicházeli do Trumpovy administrativy jako ryzí republikáni a věřili, že eliminují jeho nedostatky, bylo hodně, a většinou odpadli,“ poznamenal. Souhlasí s ním také historik Jan Koura, který se domnívá, že Bolton byl frustrovaný z toho, že se mu nedaří prosazovat republikánskou zahraniční politiku.
Oba muži upozorňují, že je nutné jeho memoáry číst s nadhledem, jelikož se částečně jedná o Boltonovu vendetu. „Že se jedná o odplatu, můžeme poznat i z toho, že si muži vyměňovali ostrá slova už po Boltonově odchodu z administrativy,“ připomíná Koura.
Kolář i Koura se shodují, že jde z Boltonovy strany také o snahu poškodit Trumpa před podzimními volbami. K tomu, že by mohlo knižní svědectví Trumpovi skutečně ublížit, jsou však skeptičtí.