Úřad práce zruší desítky poboček. Přibývá napadení i výhrůžek zaměstnancům, říká ředitel
Volby v USA
Nejnovější příspěvky k tématu
10 fotografií
Na triumfu Trumpa v roce 2016 jsme prodělali desítky milionů, přiznává Sochor z Tipsportu
Kolářova slova o Trumpovi jsou šokující, řekl Korecký. Varoval před zhoršením vztahů s USA
Slova Petra Koláře o Donaldu Trumpovi jsou šokující, řekl na adresu poradce prezidenta republiky novinář a politický komentátor Miroslav Korecký. V pořadu K věci ve vysílání CNN Prima NEWS varoval před možným zhoršením vztahů se Spojenými státy v případě zvolení Trumpa americkým prezidentem.
Chcete mít prezidentskou pečeť u sebe doma? Sledujte americkou noc na CNN Prima NEWS
Již v úterý 5. listopadu ve 23:00 odstartuje speciální vysílání Americká volební noc na CNN Prima NEWS. Divákům a čtenářům multiplatforma přinese nejen aktuální informace z největšího volebního klání o prezidentské křeslo v USA, ale také řadu zajímavostí a interaktivních modelů. Jedním z nich bude americká prezidentská pečeť, kterou si můžete detailně prohlédnout klidně u sebe v obýváku. Stačí sledovat speciální vysílání, mít chytrý telefon a naskenovat speciální QR kód, který uvidíte po celou noc na obrazovkách.
Tam za zdí je nejnebezpečnější město světa. CNN Prima NEWS na hranici USA a Mexika
Migrace je jedním z nejsilnějších témat letošních prezidentských voleb ve Spojených státech. Reportér CNN Prima NEWS Filip Kalčák se proto vydal k hranici USA a Mexika. Na místo, kde masivní zeď odděluje kalifornské San Diego od mexické Tijuany, jednoho z nejnebezpečnějších měst na světě.
Živě
ON-LINE: Harrisová mluvila před voliči o ukončení války v Gaze. Trump slíbil „narovnat“ zemi
Kandidáti na amerického prezidenta objížděli v neděli poslední mítinky před úterním volebním dnem. Viceprezidentka a kandidátka demokratů Kamala Harrisová v Michiganu, kde žije silná arabská komunita, řekla, že se bude snažit ukončit válku v Gaze. Exprezident a kandidát republikánů Donald Trump pak před svými příznivci tvrdil, že „narovná“ pokřivenou zemi. Vše podstatné sledujte v on-line reportáži.
Opovažte se v LA volit Trumpa. Exkluzivní reportáž přímo z americké volební místnosti
Miliony amerických občanů si už vybraly příštího prezidenta USA v předtermínovém hlasování, mezi nimi i mnozí obyvatelé kalifornského města Los Angeles. Volí se i v komunitním centru v Hollywoodu, kam zavítal reportér CNN Prima NEWS Filip Kalčák. Místní tady mají jasno – v Bílém domě chtějí Kamalu Harrisovou.
Bitva o klíčové státy. Trump a Harrisová to mají před volbami o fous, hraje se o nerozhodnuté
Swing states. Během nadcházejících prezidentských voleb v USA uslyšíte toto sousloví hodně často. Volně přeloženo to znamená: klíčové státy. Historie ukazuje, že kdo je ovládne, ten nakonec zamíří do Bílého domu. Přinášíme vám přehled, kdo těsně před dnem zúčtování v těchto důležitých končinách vede. Kamala Harrisová? Nebo Donald Trump?
Exkluzivně z místa rezidence Harrisové v LA. Sousedy vytáčí, vedle bydlí LeBron i Paltrow
Oficiální rezidencí viceprezidentky Kamaly Harrisové je sice rezidence Number One Observatory Circle ve Washingtonu, prezidentská kandidátka ale ráda prchá před politickým shonem do vily v Los Angeles. Luxusní dům v městské oblasti Brentwood koupil její manžel. Za vilou se přímo v LA vypravil reportér CNN Prima NEWS Filip Kalčák.
Trumpova cla poškodí Česko. Běžná rodina přijde o 90 tisíc korun ročně, varoval Kovanda
Trumpova cla připraví běžnou českou rodinu o 91 tisíc korun ročně, upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Jde podle něj o prognózu Konfederace dánského průmyslu. Expert ve svém komentáři pro média upozornil, že cla mají Česko spolu s Irskem poškodit vůbec nejvíce v EU.
Český ráj v Texasu. V nenápadném městečku nosí moravské kroje, pečou kolache a volí Trumpa
Na první pohled vypadá La Grange jako každé jiné městečko v americkém Texasu. Farmičky se skotem, pily plné nařezaného dřeva, zarostlí muži s tetováním. Jeden z nich na mě zamával, ať jdu blíž – a měl na sobě moravský kroj. „Vítejte v USA, jmenuji se Ian Homola. Berte si kolache, berte si,“ nabádal mě i další reportéry. La Grange totiž není ledajaké městečko – právě sem v 19. století zamířili čeští přistěhovalci. Češtině už sice tolik nevládnou jako jejich dávní předci, na své středoevropské kořeny ale nezanevřeli.
Podívejte se na vilu, kterou vlastnil Trump. V Los Angeles má kolem ní překvapivou podporu
Kalifornie je nejlidnatějším státem USA a největší baštou demokratů. Ale i tady má Donald Trump ostrůvky podpory – a to dokonce v samém srdci státu, v Los Angeles. V minulosti ji shromažďoval kolem své vily, kterou navštívil reportér CNN Prima NEWS Filip Kalčák.
Trump je hrozný člověk, má jasno Američanka s českými kořeny. Co říkají další krajané?
Češi žijící za oceánem mají, stejně jako Američané, různé představy o budoucím směřování Spojených států. Našli byste mezi nimi jak podporovatele Kamaly Harrisové, tak Donalda Trumpa. Štáby CNN Prima NEWS navštívily během posledních dnů našince mimo jiné třeba z Jižní Karolíny nebo Minnesoty.
Drama i dlouho po skončení voleb. Sčítání hlasů pro Trumpa a Harrisovou možná potrvá dny
Američtí občané ráno po volební noci 5. listopadu možná nebudou znát vítěze souboje mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harrisovou. Na stole je totiž možnost, že se hlasy stejně jako v roce 2020 budou sčítat několik dní. Záležet bude na swing states a počtu korespondenčních hlasů.
Sochor: Češi mají o budoucím prezidentovi USA jasno. Na favorita vsadili už desítky milionů
Sázkaři mají o budoucím prezidentovi Spojených států jasno. Zhruba od začátku října výrazně favorizují Donalda Trumpa. V pořadu Zprávy Plus to řekl vedoucí komunikace společnosti Tipsport Václav Sochor. Do voleb ale podle něj může dojít i ke zvratu.
Primárky amerických prezidentských voleb začali 15. února 2024 republikánskými caucusy (volebními shromážděními) ve státě Iowa. Primárky proběhnou nejen u republikánů, ale také u demokratů i jiných stran (libertariáni či zelení). Poměrně složitý systém primárek vysvěltujeme ve zváštním článku. stručně řečeno primárky fungují takto:
Nejprve se voliči v každém státě USA rozhodnou pro svého favorita v primárkách či caucusech své strany. Na základě výsledků jsou za každý stát určeni delegáti. Tito delegáti reprezentují svého uchazeče o prezidentskou nominaci strany a jejich počet je závislý na výsledcích primárek v daném státě. Delegáti se pak sjedou na stranický konvent, kde hlasují pro svého kandidáta. Zpravidla je to jen formalita a na konventu dojde pouze k potvrzení vítěze.
Kandidáti vzešlí ze stranických primárek a nezávislí kandidáti pak vstoupí do hlavní části voleb, která se uskuteční 5. prosince. Také v ní se sice volí prezident, ale nejprve jsou určeny počty volitelů pro jednotlivé kandidáty. Tito volitelé pak 17. prosince odevzdají svůj hlas kandidátovi, kterému jsou přiřazeni. A také tady je to obvykle pouhá formalita.
Favority nominace hlavních stran jsou současný prezident Joe Biden za demokraty a jeho předchůdce v úřadu Donald Trump za republikány. Zajímavou alternativou letos bude Robert F. Kennedy, který se rozhodl ucházet se o post prezidenta jako nezávislý.