Prezidentské volby v USA 2020

Nejnovější příspěvky k tématu

Útok na Kapitol nebyl žádný extrém, má jasno většina amerických republikánů
USA

Útok na Kapitol nebyl žádný extrém, má jasno většina amerických republikánů

Útok příznivců amerického exprezidenta Donalda Trumpa na Kapitol plný zákonodárců nebyl příliš násilný. Takto o přesně rok starých násilnostech smýšlí většina republikánských voličů. Vyplývá to z průzkumu agentury AP. Při útoku, kterým chtěli Trumpovi příznivci dát najevo nesouhlas s jeho prohrou v prezidentských volbách, zemřelo pět lidí a desítky dalších byly zraněny.

KOMENTÁŘ: Biden rok od zvolení – naděje slábnou. Stane se totéž i nové české vládě?
Názory

KOMENTÁŘ: Biden rok od zvolení – naděje slábnou. Stane se totéž i nové české vládě?

Je to rok od chvil, kdy jsem v ulicích Miami sledoval bouřlivé oslavy příznivců Joea Bidena – a často spíše „jen“ odpůrců Donalda Trumpa – jak se radují z volebního vítězství svého kandidáta v prezidentských volbách. V jejich tvářích se tehdy zračilo mnohé, převládala ale naděje. Dobro zvítězilo nad zlem, lepší zítřky přicházejí. V dalších měsících ale tahle radost slábla, až u mnohých zcela vyprchala. Stane se něco podobného i příznivcům v tuzemských volbách vítězných koalic – a často spíše „jen“ odpůrcům Andreje Babiše?

Náš národ je v nebezpečí. Biden není duševně v pořádku, varují američtí generálové

13. května 2021 09:35
Aktualizováno

Více než 120 penzionovaných amerických generálů a admirálů podepsalo otevřený dopis, v němž zpochybňují duševní zdraví prezidenta Joea Bidena a regulérnost výsledků prezidentských voleb. Podle bývalých vojenských velitelů demokratická administrativa zahájila diktátorský útok na ústavní práva občanů. Otevřené hranice jsou podle nich hrozbou národní bezpečnosti a nejvíce si stěžují na cenzuru. Část vysloužilých vysoce postavených příslušníků amerických ozbrojených sil se naopak staví za Bidena a dopis považuje za „antidemokratický“.

Trump je bez viny. Kongres v USA zamítl ústavní žalobu kvůli útoku na Kapitol

13. února 2021 21:52
Aktualizováno

Exprezident Donald Trump podruhé v historii odrazil ústavní žalobu. Americký Senát ukončil hlasování o impeachmentu, který vznesli demokraté proti Donaldu Trumpovi kvůli údajnému podněcování k útoku na Kapitol. Republikánská menšina exprezidenta podržela a vyslovila se proti impeachmentu. Demokraté tak neměli dostatek hlasů (získali jen 57 z potřebných 67) a Trump je očištěný.

V USA vrcholí proces impeachmentu: Trumpa chce očistit vlivný republikánský předák

13. února 2021 18:31

Zřejmě už v sobotu večer rozhodne americký Kongres v procesu impeachmentu, který se už podruhé vede proti exprezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Demokraté viní Trumpa, že podněcoval k nenávisti a své podporovatele v lednu vyprovokoval k útoku na Kapitol. Schválení impeachmentu by Trumpovi zřejmě znemožnilo ucházet se znovu o funkci prezidenta.

Demokraté impeachment neprosadí, i když tvrdí, že Trump je nebezpečím pro demokracii

12. února 2021 11:58

Demokraté se obávají, že se Donald Trump opět stane prezidentem. Kongresman Jamie Raskin při projednávání ústavní žaloby (tzv. impeachmentu) varoval, že pokud by se tak stalo, může Trump opět iniciovat násilí. Odmítl také argument Trumpových právníků ohledně práva na svobodu projevu. Podle něj se jedná o „irelevantní“ argument, prezident se měl dopustit porušení své přísahy. Ústavní žaloba proti Trumpovi nicméně nemá sebemenší šanci na úspěch. Republikánští senátoři totiž stojí pevně za Trumpem.

O impeachmentu může rozhodnout Twitter. Trump netušil, že jde o důkaz, říká historik

10. února 2021 23:55

O impeachmentu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa může rozhodnout i jeho slavný twitterový účet. Podle historika Jana Koury si při jeho používání exprezident nejspíš neuvědomoval, že i po smazání svých příspěvků se texty dají dopátrat a můžou být písemným důkazem. Koura byl společně s ředitelem Občanského institutu Romanem Jochem hostem speciálu CNN Prima NEWS o ústavní žalobě na bývalého prezidenta USA.

Vyhrál jsem volby, koronavirus máme pod kontrolou. Jaké jsou největší lži Trumpa?

1. února 2021 07:03

Už několik dní má Amerika nového prezidenta. Po čtyřech letech vystřídal kontroverzního republikána Donalda Trumpa jeho demokratický soupeř z nedávných voleb Joe Biden. Přesto, že Trump v úřadu strávil jen jedno období, stal se jedním z nejvíce zapamatovatelných představitelů země. Mnohdy na sebe upozornil až neuvěřitelnými výroky, které se výrazně vymykaly realitě. Americká televize CNN nyní vytvořila seznam těch největších lží, kterých se Donald Trump dopustil.

Hlavní zprávy

Kvůli silným bouřkám je bez elektřiny asi 14 tisíc odběratelů
Energetika

Kvůli silným bouřkám je bez elektřiny asi 14 tisíc odběratelů

V důsledku silných nočních bouřek bylo v sobotu ráno v Česku bez elektřiny přibližně 14 tisíc odběrných míst. Nejvíce poruch energetici evidují ve středních Čechách a Plzeňském kraji, informovala v sobotu ráno mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Distribuční firma EG.D uvedla, že na svém distribučním území eviduje desítky míst bez proudu.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy
Reportáž

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:38

Zelenskyj apeluje na svět k zabavení ruského majetku

23:56

Rusko označilo šachového velmistra Kasparova za zahraničního agenta

23:34

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování

22:47

Rusko pravděpodobně odřízne Finsko od plynu, ale nepotřebujeme ho, míní expremiér

Prezidentské volby v USA 2020

V loňských amerických prezidentských volbách se očekával vyrovnaný a dramatický souboj Donalda Trumpa s Joe Bidenem. CNN Prima NEWS byla u toho a přinesla aktuální volební výsledky z jednotlivých států i aktuální on-line přenos.

Na našem webu si můžete přečíst, jakou ušli oba kandidáti cestu, než se spolu mohli pustit do finálního volebního klání. Kromě toho vám nabízíme výběr toho nejzajímavějšího, co se odehrálo v televizních debatách. Na našem webu se dozvíte například i spoustu zajímavostí z historie americké politiky a zjistíte věci, které jste o bývalých amerických prezidentech nevěděli.