Prezidentské volby v USA 2020

Nejnovější příspěvky k tématu

Bookmakeři lámou ve volbách rekordy, kurzy vede Pavel. Češi prosázeli už téměř 300 milionů
Prezidentské volby

Bookmakeři lámou ve volbách rekordy, kurzy vede Pavel. Češi prosázeli už téměř 300 milionů

Letošní prezidentské volby v objemu prosázených financí překonají ty minulé, míní bookmaker Fortuny Michal Hanák. Češi u sázkových kanceláří nechali už téměř 300 milionů korun. Podle kurzů je před druhým kolem jasným favoritem Petr Pavel, se zhruba pětkrát vyšší šancí na vítězství, než jakou má Andrej Babiš. Z těchto čísel však zatím nelze vyvozovat jisté závěry, už kampaň před prvním kolem voleb totiž podle bookmakera přinesla mnoho zvratů.

Jsem čestný a vy hlupák, obul se Trump do moderátora. Vytočily ho řeči o prohře ve volbách

21. dubna 2022 10:45

Tíží stále Donalda Trumpa prohra v amerických prezidentských volbách v roce 2020? Podle nejnovějšího rozhovoru se známým moderátorem Piersem Morganem ano. Když novinář bývalé hlavě USA řekl, že volby byly spravedlivé, Trump se rozzuřil a označil Morgana za blázna. Nakonec se zvedl ze židle a pokřikl na produkci, aby vypnula kameru.

Útok na Kapitol nebyl žádný extrém, má jasno většina amerických republikánů

6. ledna 2022 07:32

Útok příznivců amerického exprezidenta Donalda Trumpa na Kapitol plný zákonodárců nebyl příliš násilný. Takto o přesně rok starých násilnostech smýšlí většina republikánských voličů. Vyplývá to z průzkumu agentury AP. Při útoku, kterým chtěli Trumpovi příznivci dát najevo nesouhlas s jeho prohrou v prezidentských volbách, zemřelo pět lidí a desítky dalších byly zraněny.

KOMENTÁŘ: Biden rok od zvolení – naděje slábnou. Stane se totéž i nové české vládě?

4. listopadu 2021 06:34

Je to rok od chvil, kdy jsem v ulicích Miami sledoval bouřlivé oslavy příznivců Joea Bidena – a často spíše „jen“ odpůrců Donalda Trumpa – jak se radují z volebního vítězství svého kandidáta v prezidentských volbách. V jejich tvářích se tehdy zračilo mnohé, převládala ale naděje. Dobro zvítězilo nad zlem, lepší zítřky přicházejí. V dalších měsících ale tahle radost slábla, až u mnohých zcela vyprchala. Stane se něco podobného i příznivcům v tuzemských volbách vítězných koalic – a často spíše „jen“ odpůrcům Andreje Babiše?

Náš národ je v nebezpečí. Biden není duševně v pořádku, varují američtí generálové

13. května 2021 09:35
Aktualizováno

Více než 120 penzionovaných amerických generálů a admirálů podepsalo otevřený dopis, v němž zpochybňují duševní zdraví prezidenta Joea Bidena a regulérnost výsledků prezidentských voleb. Podle bývalých vojenských velitelů demokratická administrativa zahájila diktátorský útok na ústavní práva občanů. Otevřené hranice jsou podle nich hrozbou národní bezpečnosti a nejvíce si stěžují na cenzuru. Část vysloužilých vysoce postavených příslušníků amerických ozbrojených sil se naopak staví za Bidena a dopis považuje za „antidemokratický“.

Trump je bez viny. Kongres v USA zamítl ústavní žalobu kvůli útoku na Kapitol

13. února 2021 21:52
Aktualizováno

Exprezident Donald Trump podruhé v historii odrazil ústavní žalobu. Americký Senát ukončil hlasování o impeachmentu, který vznesli demokraté proti Donaldu Trumpovi kvůli údajnému podněcování k útoku na Kapitol. Republikánská menšina exprezidenta podržela a vyslovila se proti impeachmentu. Demokraté tak neměli dostatek hlasů (získali jen 57 z potřebných 67) a Trump je očištěný.

V USA vrcholí proces impeachmentu: Trumpa chce očistit vlivný republikánský předák

13. února 2021 18:31

Zřejmě už v sobotu večer rozhodne americký Kongres v procesu impeachmentu, který se už podruhé vede proti exprezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Demokraté viní Trumpa, že podněcoval k nenávisti a své podporovatele v lednu vyprovokoval k útoku na Kapitol. Schválení impeachmentu by Trumpovi zřejmě znemožnilo ucházet se znovu o funkci prezidenta.

Demokraté impeachment neprosadí, i když tvrdí, že Trump je nebezpečím pro demokracii

12. února 2021 11:58

Demokraté se obávají, že se Donald Trump opět stane prezidentem. Kongresman Jamie Raskin při projednávání ústavní žaloby (tzv. impeachmentu) varoval, že pokud by se tak stalo, může Trump opět iniciovat násilí. Odmítl také argument Trumpových právníků ohledně práva na svobodu projevu. Podle něj se jedná o „irelevantní“ argument, prezident se měl dopustit porušení své přísahy. Ústavní žaloba proti Trumpovi nicméně nemá sebemenší šanci na úspěch. Republikánští senátoři totiž stojí pevně za Trumpem.

O impeachmentu může rozhodnout Twitter. Trump netušil, že jde o důkaz, říká historik

10. února 2021 23:55

O impeachmentu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa může rozhodnout i jeho slavný twitterový účet. Podle historika Jana Koury si při jeho používání exprezident nejspíš neuvědomoval, že i po smazání svých příspěvků se texty dají dopátrat a můžou být písemným důkazem. Koura byl společně s ředitelem Občanského institutu Romanem Jochem hostem speciálu CNN Prima NEWS o ústavní žalobě na bývalého prezidenta USA.

V amerických prezidentských volbách se očekával vyrovnaný a dramatický souboj Donalda Trumpa s Joe Bidenem. CNN Prima NEWS byla u toho a přinesla aktuální volební výsledky z jednotlivých států i aktuální on-line přenos. Nabízíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se odehrálo v televizních debatách a dozvíte se i spoustu zajímavostí z historie americké politiky.