Volby v USA

Desktop Image Mobile Image

Nejnovější příspěvky k tématu

Volby v USA

Chcete mít prezidentskou pečeť u sebe doma? Sledujte americkou noc na CNN Prima NEWS

Již v úterý 5. listopadu ve 23:00 odstartuje speciální vysílání Americká volební noc na CNN Prima NEWS. Divákům a čtenářům multiplatforma přinese nejen aktuální informace z největšího volebního klání o prezidentské křeslo v USA, ale také řadu zajímavostí a interaktivních modelů. Jedním z nich bude americká prezidentská pečeť, kterou si můžete detailně prohlédnout klidně u sebe v obýváku. Stačí sledovat speciální vysílání, mít chytrý telefon a naskenovat speciální QR kód, který uvidíte po celou noc na obrazovkách.

Živě
ON-LINE: Harrisová mluvila před voliči o ukončení války v Gaze. Trump slíbil „narovnat“ zemi

Kandidáti na amerického prezidenta objížděli v neděli poslední mítinky před úterním volebním dnem. Viceprezidentka a kandidátka demokratů Kamala Harrisová v Michiganu, kde žije silná arabská komunita, řekla, že se bude snažit ukončit válku v Gaze. Exprezident a kandidát republikánů Donald Trump pak před svými příznivci tvrdil, že „narovná“ pokřivenou zemi. Vše podstatné sledujte v on-line reportáži.

Bitva o klíčové státy. Trump a Harrisová to mají před volbami o fous, hraje se o nerozhodnuté

Swing states. Během nadcházejících prezidentských voleb v USA uslyšíte toto sousloví hodně často. Volně přeloženo to znamená: klíčové státy. Historie ukazuje, že kdo je ovládne, ten nakonec zamíří do Bílého domu. Přinášíme vám přehled, kdo těsně před dnem zúčtování v těchto důležitých končinách vede. Kamala Harrisová? Nebo Donald Trump?

Český ráj v Texasu. V nenápadném městečku nosí moravské kroje, pečou kolache a volí Trumpa

Na první pohled vypadá La Grange jako každé jiné městečko v americkém Texasu. Farmičky se skotem, pily plné nařezaného dřeva, zarostlí muži s tetováním. Jeden z nich na mě zamával, ať jdu blíž – a měl na sobě moravský kroj. „Vítejte v USA, jmenuji se Ian Homola. Berte si kolache, berte si,“ nabádal mě i další reportéry. La Grange totiž není ledajaké městečko – právě sem v 19. století zamířili čeští přistěhovalci. Češtině už sice tolik nevládnou jako jejich dávní předci, na své středoevropské kořeny ale nezanevřeli.

Primárky amerických prezidentských voleb začali 15. února 2024 republikánskými caucusy (volebními shromážděními) ve státě Iowa. Primárky proběhnou nejen u republikánů, ale také u demokratů i jiných stran (libertariáni či zelení). Poměrně složitý systém primárek vysvěltujeme ve zváštním článku. stručně řečeno primárky fungují takto:

Nejprve se voliči v každém státě USA rozhodnou pro svého favorita v primárkách či caucusech své strany. Na základě výsledků jsou za každý stát určeni delegáti. Tito delegáti reprezentují svého uchazeče o prezidentskou nominaci strany a jejich počet je závislý na výsledcích primárek v daném státě. Delegáti se pak sjedou na stranický konvent, kde hlasují pro svého kandidáta. Zpravidla je to jen formalita a na konventu dojde pouze k potvrzení vítěze.

Kandidáti vzešlí ze stranických primárek a nezávislí kandidáti pak vstoupí do hlavní části voleb, která se uskuteční 5. prosince. Také v ní se sice volí prezident, ale nejprve jsou určeny počty volitelů pro jednotlivé kandidáty. Tito volitelé pak 17. prosince odevzdají svůj hlas kandidátovi, kterému jsou přiřazeni. A také tady je to obvykle pouhá formalita.

Favority nominace hlavních stran jsou současný prezident Joe Biden za demokraty a jeho předchůdce v úřadu Donald Trump za republikány. Zajímavou alternativou letos bude Robert F. Kennedy, který se rozhodl ucházet se o post prezidenta jako nezávislý.