Pomoc zvířatům na Ukrajině: Česko vybírá peníze a organizuje dobrovolníky

V části země jsou uzavřeny veterinární ordinace i obchody, zablokované silnice, všudypřítomné nebezpečí. Přesto lidé pečující o zvířata na Ukrajině nechtějí své svěřence opustit. Ze všech koutů světa tak přichází nabídky pomoci – včetně České republiky.

Stovky lidí z Česka nabízí pomoc s péčí o zvířata z ukrajinských azylů a útulků. Nadační fond Psí naděje shromažďuje dobrovolníky, kteří chtějí pomoci s péčí nebo ustájením zvířat z válkou zasažené Ukrajiny. Ti se mohou zaregistrovat na stránce PesWeb nebo mohou vyplnit formulář organizace Vegan Fighter, která je v kontaktu s útulky na Ukrajině. Pomoc lze také nabízet skrze mapu, na níž se mohou přidat všichni zájemci o pomoc zvířatům. Dostat zvířata z válkou zasažené země je však velmi složité, pokud silnice nejsou uzavřené, pohyb po nich není bezpečný. Chybí také pohonné hmoty.

Organizace Svoboda zvířat v sobotu spustila sbírku pro zvířata, která se z Ukrajiny nemohou přemístit. „Situace na Ukrajině je extrémně krizová nejen pro lidi, ale také pro zvířata. Zvířata v ukrajinských útulcích jsou na pokraji přežití,“ uvádí Svoboda zvířat s tím, že největší problém je s krmivem a na některých místech i s vodou. Získané finanční prostředky poputují organizaci UAnimals, která už od včerejška rozděluje vybrané peníze mezi spolky, azyly a záchranné stanice přímo na místě.

Продовжуємо допомагати тваринам під час війни На даний момент ми з вами змогли допомогти 23 притулкам, які опинились...

Posted by UAnimals on Saturday, February 26, 2022

Úřady vychází zvířatům vstříc

Pomoc ukrajinským zvířatům v podobě péče či adopce se značně zjednodušila. V pátek totiž Státní veterinární správa ČR (SVS ČR) upravila pravidla pro vstup zvířat v zájmovém chovu z Ukrajiny. Česko se tak zařadilo mezi několik dalších států, na jejichž území mohou vstoupit psi, kočky a fretky bez pasu a čipu. Pro zvířata bude po vstupu do Česka platit desetidenní karanténa. Do tří dnů pak musí zvíře prohlédnout veterinář, který provede načipování a vakcinaci.

„Chápeme mimořádně těžkou situaci lidí, kteří kvůli probíhajícímu válečnému konfliktu na území Ukrajiny opouštějí svou zemi. Chápeme také, že si řada z nich s sebou chce vzít své domácí mazlíčky, k nímž má vztah a povinnost se o ně postarat. Nechceme je proto zatěžovat zbytečnou byrokracií, či jim vstup se zvířaty do ČR znemožňovat. Nicméně je na druhou stranu nutné minimalizovat riziko zavlečení vztekliny či dalších nebezpečných nákaz do země,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Nevím, jak se dostat pryč, jak dostat pryč nás všechny. Prosím o pomoc, ale vlastně ani nevím jakou.

Majitelé zvířat žijící v nejvíce zasažených městech se dostali do slepé uličky. Na mnoha místech nemohou nakoupit jídlo pro sebe, ani krmení pro zvířata – a pokud mohou, nemají za něj jak zaplatit. Bankomaty jsou mimo provoz a ve většině obchodů přijímají jen hotovost. Nemohou se také dostat k lékům. „Dlouho jsem nechtěla psát, doufala jsem, že to zvládnu sama. Jsme v Charkově s naší chovatelskou stanicí Mainských mývalích koček, máme jich přes 60 včetně koťat. Přepravu jinam nemáme, peníze také ne. Máme jídlo na několik dní,“ píše v jedné ze skupin Ukrajinka Martin. „Nevím, jak se dostat pryč, jak dostat pryč nás všechny. Prosím o pomoc, ale vlastně ani nevím jakou.“

Pod příspěvkem Martin se objevuje celá řada nabídek pomoci z Česka, Slovenska i Polska. Právě polští dobrovolníci rozjeli během posledních dvou dní velké záchranné akce, organizují veterinární péči, převozy zvířat a hledají jim domovy. Během pátku se také začaly více zapojovat útulky a organizace na Slovensku, pomoc lidem i zvířatům nabízí i jednotlivci. O dění na Ukrajině se ale zajímají i lidé z dalších zemí a nabídky pomoci přichází z celého světa.

Vzhľadom na závažnú situáciu, u našich východných susedov, podávame pomocnú ruku tam, kde vieme! Našťastie sa už...

Posted by OZ Dog Azyl on Friday, February 25, 2022

K některým organizacím se však pomoc dostává velmi obtížně. Například útulek ve městě Sumy v blízkosti ruských hranic potřebuje krmivo pro 200 psů a 60 koček, do města ani z něj se však podle slov pracovníků útulku nikdo nedostane. Pomocnou ruku zatím nabídli tamní obyvatelé, kteří v sobotu přivezli několik pytlů granulí. Pracovníci se však obávají, že při množství zvířat s tenčícími se zásobami dlouho nevydrží. „Krmiva pro zvířata máme maximálně na dva týdny, budeme velmi vděční za jakoukoliv podporu," vzkazují z útulku, kde se i přes tíživou situaci dočkali malého zázraku. V sobotu odsud odešli do nového domova dva psi.

В такі важкі для українців дні - маленький промінь радості для підняття настрою усім читачам та неймовірно сильний...

Posted by Сумське товариство захисту тварин on Saturday, February 26, 2022

Tagy: