reklama

Pompeo odletěl z Česka do Slovinska. Při návštěvě varoval před vlivem Číny a Ruska

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo po dvoudenní návštěvě ve čtvrtek po deváté ráno odletěl z České republiky. Bude pokračovat v cestě po střední Evropě, kdy postupně navštíví Slovinsko, Rakousko a Polsko.

reklama

V Česku strávil šéf americké diplomacie dva dny. V úterý se setkal s českých ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) v Plzni, kde si mimo jiné připomněli památku amerických vojáků.

Politiky pak čekalo jednání v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj. „Hovořili jsme například o tom, jak společně USA a Evropa může zvládnout krizi,“ sdělil ministr Tomáš Petříček a podotkl, že USA jsou naším největším ekonomickým partnerem mimo EU.

K tématu

Ve středu Pompeo pokračoval jednáním s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Babiš po schůzce řekl, že je důležité vrátit se k jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Následně Pompeo vystoupil v Senátu, kde mimo jiné ocenil záměr předsedy horní komory parlamentu Miloše Vystrčila (ODS) navštívit na přelomu srpna a září Tchaj-wan.

„Řekl věci, které si podle mě myslí většina senátorů. Podpořil i cestu na Tchaj-wan a pojmenoval i jiné problémy, se kterými se v Evropě potýkáme. Potěšilo mě, že se nechal Inspirovat Václavem Havlem a upozornil, že to, o co dnes jde, jsou demokratické principy a s tím spojená suverenita a nezávislost,“ zhodnotil dvoudenní Pompeovu návštěvu Vystrčil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Pompeo v Česku varoval před Ruskem a Čínou, které podle něj chtějí zničit demokracii. Zároveň zmínil, že by se firmy z těchto zemí neměly zapojovat do stavby pátého bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Naopak ocenil Česko za nákup americké vojenské techniky, kterou armáda nahrazuje vysloužilé vybavení.

Čínské velvyslanectví: Pompeo podněcuje neshody

Čínské velvyslanectví v České republice na výroky amerického ministra zahraničí reagovalo prohlášením, že Pompeo neopodstatněně útočí na Čínu, očerňuje ji a podněcuje neshody mezi jinými zeměmi a Čínou. Podle ambasády jsou slova šéfa americké diplomacie plná ideologických předsudků a myšlenek studené války, které jdou proti trendu dnešní doby.

K tématu

Oficiální program uzavřel Pompeo ve středu odpoledne schůzkou s prezidentem Milošem Zemanem, o níž americká diplomacie předem uváděla, že bude především zdvořilostního rázu. Došlo i na téma terorismu, kdy Zeman varoval před neuváženým stažením armádní mise z Afghánistánu. Prezident také prý ocenil vzájemné ekonomické vztahy Česka a USA a dále podotkl, že ke Spojeným státům americkým chová sympatie už od svého dětství. Dobré vztahy obou zemí ve všech ohledech potvrdil i Pompeo.

Česká republika byla první zastávkou na Pompeově cestě po střední Evropě. Ve čtvrtek ráno pokračoval do Slovinska, kde stráví přibližně šest hodit. Poté bude cestovat do Rakouska a Polska. Jde o první návštěvu ministra zahraničí USA v České republice od roku 2012, kdy do Prahy přijela Hillary Clintonová.

Tagy: Andrej Babiš Miloš Zeman Senát Miloš Vystrčil Mike Pompeo Tomáš Petříček USA Česká repulbika americký ministr zahraničí

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama