reklama

Pompeo odletěl z Česka do Slovinska. Při návštěvě varoval před vlivem Číny a Ruska

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo po dvoudenní návštěvě ve čtvrtek po deváté ráno odletěl z České republiky. Bude pokračovat v cestě po střední Evropě, kdy postupně navštíví Slovinsko, Rakousko a Polsko.

reklama

V Česku strávil šéf americké diplomacie dva dny. V úterý se setkal s českých ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) v Plzni, kde si mimo jiné připomněli památku amerických vojáků.

Politiky pak čekalo jednání v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj. „Hovořili jsme například o tom, jak společně USA a Evropa může zvládnout krizi,“ sdělil ministr Tomáš Petříček a podotkl, že USA jsou naším největším ekonomickým partnerem mimo EU.

K tématu

Ve středu Pompeo pokračoval jednáním s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Babiš po schůzce řekl, že je důležité vrátit se k jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Následně Pompeo vystoupil v Senátu, kde mimo jiné ocenil záměr předsedy horní komory parlamentu Miloše Vystrčila (ODS) navštívit na přelomu srpna a září Tchaj-wan.

„Řekl věci, které si podle mě myslí většina senátorů. Podpořil i cestu na Tchaj-wan a pojmenoval i jiné problémy, se kterými se v Evropě potýkáme. Potěšilo mě, že se nechal Inspirovat Václavem Havlem a upozornil, že to, o co dnes jde, jsou demokratické principy a s tím spojená suverenita a nezávislost,“ zhodnotil dvoudenní Pompeovu návštěvu Vystrčil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Pompeo v Česku varoval před Ruskem a Čínou, které podle něj chtějí zničit demokracii. Zároveň zmínil, že by se firmy z těchto zemí neměly zapojovat do stavby pátého bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Naopak ocenil Česko za nákup americké vojenské techniky, kterou armáda nahrazuje vysloužilé vybavení.

Čínské velvyslanectví: Pompeo podněcuje neshody

Čínské velvyslanectví v České republice na výroky amerického ministra zahraničí reagovalo prohlášením, že Pompeo neopodstatněně útočí na Čínu, očerňuje ji a podněcuje neshody mezi jinými zeměmi a Čínou. Podle ambasády jsou slova šéfa americké diplomacie plná ideologických předsudků a myšlenek studené války, které jdou proti trendu dnešní doby.

K tématu

Oficiální program uzavřel Pompeo ve středu odpoledne schůzkou s prezidentem Milošem Zemanem, o níž americká diplomacie předem uváděla, že bude především zdvořilostního rázu. Došlo i na téma terorismu, kdy Zeman varoval před neuváženým stažením armádní mise z Afghánistánu. Prezident také prý ocenil vzájemné ekonomické vztahy Česka a USA a dále podotkl, že ke Spojeným státům americkým chová sympatie už od svého dětství. Dobré vztahy obou zemí ve všech ohledech potvrdil i Pompeo.

Česká republika byla první zastávkou na Pompeově cestě po střední Evropě. Ve čtvrtek ráno pokračoval do Slovinska, kde stráví přibližně šest hodit. Poté bude cestovat do Rakouska a Polska. Jde o první návštěvu ministra zahraničí USA v České republice od roku 2012, kdy do Prahy přijela Hillary Clintonová.

Tagy: Andrej Babiš Miloš Zeman Senát Miloš Vystrčil Mike Pompeo Tomáš Petříček USA Česká repulbika americký ministr zahraničí

Další hlavní zprávy

Praha

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

  • Aktualizováno

Pražané vzali útokem náplavku u Vltavy na Výtoni a vyrazili na farmářské trhy. Navzdory vládním opatřením, která omezují počet osob, se jich tam sešly stovky – a to se přitom mohou od čtvrtka na veřejnosti pohybovat lidé pouze ve dvojicích nebo s rodinou. Podle redaktora CNN Prima NEWS lidé vyšli ven, protože je krásné počasí, chtěli se projít a nakoupit si.

Fotbal

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Odmítl hrát za Spartu, ačkoliv mu běžela smlouva. Fotbalista Martin Hašek se dostal s pražským klubem do války, která se v pátek dočkala částečného rozuzlení. 25letý záložník musí klubu zaplatit necelých 22 milionů korun. Tak to určil Sbor rozhodců FAČR. Verdikt se nelíbí otci hráče, Martinu Haškovi staršímu, jenž stále doufá, že dojde ke zvratu. „Věříme, že někde na světě snad spravedlnost bude,“ tvrdí.

reklama
Pan nejmladší. Klenot Fati se trefil i v El Clásicu, Barcelona ale na Real nestačila
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Ještě v první třídě mě vozili v kočárku, říká Eliška po dětské obrně. Bojuje celý život
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Reportérku CNN Prima NEWS rušila v přímém přenosu žena bez roušky. O koho jde?
Další články
reklama
reklama