reklama

Pompeo v Senátu kritizoval Čínu, Vystrčila ocenil za cestu na Tchaj-wan

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v Senátu kritizoval Čínu a Rusko a označil je za hrozbu i pro Česko. Svá slova směřoval také k nutnosti hájit svobodu i k odkazu Václava Havla. Zároveň ocenil předsedu Senátu Vystrčila za to, že se chystá navštívit Tchaj-wan navzdory kritice z Číny. Připomněl, že totéž chtěl udělat i Kubera.

reklama

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo neopodstatněně útočí na Čínu a očerňuje ji a podněcuje neshody mezi jinými zeměmi a Čínou. Čínské velvyslanectví v ČR tak reagovalo na Pompeovy výroky při návštěvě České republiky v prohlášení svého mluvčího, které zaslalo ČTK. Podle ambasády jsou slova šéfa americké diplomacie plná ideologických předsudků a myšlenek studené války, které jdou proti trendu dnešní doby.

Pompeo po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) mimo jiné uvedl, že Komunistická strana Číny se snaží zničit západní demokracie a rozbít západní spojenectví.

ŽIVĚ: Jednání předsedy Senátu Miloše Vystrčila a předsedy výboru pro zahraniční věci, obranu, bezpečnost Pavla Fischera s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Posted by CNN Prima NEWS on Wednesday, August 12, 2020

Zeman varoval před neuváženým stažením armádní mise z Afghánistánu

Během setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem probíhalo podle tiskového mluvčího prezidenta Jiří Ovčáčka v přátelské atmosféře. „Prezident republiky vyzdvihl přátelství s USA a podotkl, že sympatie k USA chová již od svého mládí. Vyjádřil podporu přátelské politiky USA vůči Izraeli a přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma,“ uvedl Ovčáček na webových stránkách Hradu.

Došlo i na téma terorismu, kdy Zeman varoval před neuváženým stažením armádní mise z Afghánistánu. Prezident také prý ocenil Prezidentvzájemné ekonomické vztahy Česka a USA a dále podotkl, že ke Spojeným státům americkým chová sympatie už od jeho dětství. Dobré vztahy obou zemí ve všech ohledech potvrdil i Pompeo.

Co se týče Ruska a Číny, Zeman během jednání zdůraznil, že jeho politika je vedena pragmaticky ve směru ekonomické diplomacie, nikoliv jinudy. Shoda mezi oběma zúčastněnými poté panovala v oblasti podpory volného obchodu.

ŽIVĚ TISKOVÁ KONFERENCE: Premiér Andrej Babiš přijal amerického ministra zahraničí Mikea Pompea.

Posted by CNN Prima NEWS on Wednesday, August 12, 2020

Projev v Senátu se držel kolem svobody a Václava Havla

Další zastávkou amerického ministra byl český Senát, kde se potkal s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a šéfem zahraničního výboru Pavlem Fischerem. Začalo se uvítacím projevem Miloše Vystrčila. Ten mimo jiné připomněl, že je tomu 30 let, kdy v americkém kongresu hovořil bývalý prezident Václav Havel. „Vystoupil, aby světu sdělil, že v Evropě je více svobody. Zároveň také sdělil, že je to díky podpoře demokratických zemí, zejména USA,“ začal Vystrčil.

Předseda Senátu také dodal, že fakt, že americký šéf diplomacie vystoupil po 30 letech „v nejsvobodnější a nejdemokratičtější instituci v České republice“ považuje za „symbolické, protože se tak děje v době, kdy svobodný duch Evropy oslabuje“. Vystrčil ještě doplnil, že setkání obou politiků by měli využít k tomu, aby nejen Česko, ale i Evropa začaly klást větší důraz na obhajobu svých hodnot a demokratických principů.

Ve Valdštejském paláci poté převzal slovo Mike Pompeo. „Mezi našemi národy existuje silné pouto. Američané měli radost, když padla železná opona a nabyli jste svobodu, protože Amerika vždy zaručovala svobodu všem,“ zdůraznil Pompeo.

Ve svém projevu americký ministr také několikrát zmínil myšlenky Václava Havla. Především, když komentoval vypjaté vztahy s Ruskem a Čínou. „Rusko se vás snaží neustále podkopávat a přepisovat vaší historii. Čínská komunistická strana se vás zase snaží ovlivnit svými vyděračskými kampaněmi,“ řekl Pompeo.

„Dnes vidíme, že některé státy se nedokázaly přenést přes historii a měli bychom si uvědomit, že autoritářství v roce 1989 ani v roce 1991 nezahynulo, pořád se drží někde za horizontem. Není to o tancích a zbraních, tohle je úplně jiná válka,“ naléhal Pompeo na vypjaté vztahy s Východem.

Pokračoval právě myšlenkami Václava Havla. „Svoboda zvítězí i tentokrát. Musíme žít v pravdě. Čínská dominance na světě není věčná, my jsme autoři našeho osudu. Svobodné společnosti byly vždy atraktivnější. Západ vyhrává,“ zněla slova amerického šéfa diplomacie.

Svobodné státy podle něj musí spolupracovat, na čemž se shodli i s předsedou Senátu. „Hajte svou svobodu, za kterou jste bojovali v roce 1968, podpisem Charty 77 i Sametovou revolucí,“ připomněl Pompeo. „Vždy tomu bylo tak, že se Evropě dařilo obhajovat svobodu a demokracii, když tak činila společně s USA,“ uvedl Vystrčil.

Mike Pompeo popřál předsedovi Senátu šťastnou cestu na Tchaj-wan a dodal: „Američané vás budou vždy podporovat. Dnes i v budoucnosti bude Amerika s vámi.“ Miloš Vystrčil na závěr jako poděkování za návštěvu Senátu věnoval americkému ministru klíč od českého Senátu. „Dobří přátelé jsou připraveni poskytnout si klíče od svých domů,“ dodal Vystrčil.

Následovala moderovaná debata s ostatními senátory a hosty.

Pompeo: Výběr ruského dodavatele Dukovan může podkopat suverenitu ČR

Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání s americkým ministrem zahraničí potvrdil, že hlavním tématem jednání byly obchodní vztahy. Českého premiéra, dle jeho slov, mrzí, že se Evropě a USA nepodařilo navázat nějakou vzájemnou obchodní smlouvu.

„Taky jsme se bavili o spolupráci v obraně,“ uvedl premiér, že v této oblasti to podle něj funguje dobře. Andrej Babiš dodal, že si s ministrem Pompeem rozuměli. Mike Pompeo poděkoval za pozvání i za české spojenectví a obranu svobody a demokracie.

„Oba víme, že Rusko se snaží podkopávat naše spojenectví a demokracii, ale věřím, že svoboda zvítězí,“ uvedl mimo jiné americký ministr zahraničí. „Těší nás české závazky v NATO a závazek modernizovat armádu. Jsme rádi, že jste se rozhodli nahradit své sovětské stroje americkými,“ dodal s tím, že tato volba posílí NATO. Podle Pompea se snaží zničit západní demokracie nejen Rusko, ale také Čína.

„Také jsme hovořili o dostavbě Dukovan, kde je několik zájemců. Výběr ruského dodavatele by mohl podkopat českou suverenitu,“ upozornil dále Pompeo. „Pomáháte nám chránit demokracii po celém světě. Náš prezident i vojáci si toho cení. Jste naším ceněným spojencem,“ poděkoval Čechům.

„Mým úkolem bylo přijet sem, abych poděkoval národu, který bojuje za svobodu a demokracii jako my… Vždy, když byla na obzoru nějaká hrozba, společně jsme ji odehnali,“ zareagoval na jeden z dotazů, který mířil k hlavnímu cíli jeho pracovní cesty.

Pompeo podporuje ochranu běloruských demonstrantů

Lidé protestující v Bělorusku kvůli podezření ze zmanipulování prezidentských voleb ve prospěch současné hlavy státu Alexandra Lukašenka by měli být chráněni, ne zraňováni. Po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to na tiskové konferenci řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Podle Babiše musí Evropa zareagovat konkrétními kroky, ne jen deklaracemi.

„Sledovali jsme protesty a podporujeme, aby byli protestující chráněni a aby nebyli zraňováni. Je to v zájmu všech. Budeme dále hovořit o riziku pro běloruské lidi. Chceme, aby měli svobodu, stejně jako lidé na celém světě,“ řekl Pompeo. „Očekávám, že Evropská unie nezůstane u deklarací, ale že bude nějaká akce, budou přijata nějaká opatření, protože Bělorusové mají stejný nárok na svobodu a demokracii, jako máme my,“ uvedl Babiš.

Během prvních dvou nocí protestů bylo při rozhánění davů zraněno mnoho desítek lidí a podle ministerstva vnitra policisté zatkli na 5 000 osob. Od úterního večera k nim přibylo dalších více než 1 000 zadržených.

Dále Slovinsko, Rakousko a Polsko

Česká republika je první zastávkou na Pompeově cestě po střední Evropě. Ve čtvrtek ráno bude pokračovat do Slovinska, poté do Rakouska a Polska. Jde o první návštěvu ministra zahraničí USA v ČR od roku 2012, kdy do Prahy přijela Hillary Clintonová.

Mike Pompeo přiletěl do Prahy v úterý ráno a program měl americký ministr především v Plzni, kde si s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem připomněli 75. výročí konce druhé světové války a položili věnce k památníku Díky, Ameriko!.

„Děkujeme občanům české země, že památník postavili. Díky tomu nikdy nezapomeneme,“ řekl Pompeo v proslovu. Petříček mu poděkoval za návštěvu: „Návštěva v době pandemie koronaviru je důkazem našich dobrých vztahů.“

Politiky pak čekalo jednání v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj. „Hovořili jsme například o tom, jak společně USA a Evropa může zvládnout krizi,“ sdělil ministr Tomáš Petříček a podotkl, že USA jsou naším největším ekonomickým partnerem mimo EU.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama