Vystrčil: Potěšilo mě, že se Pompeo nechal inspirovat Václavem Havlem

Miloš Vystrčil v pořadu 360

Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové

Jsem rád, že americký ministr zahraniční Mike Pompeo upozornil během návštěvy České republiky na důležitost demokratických principů, uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Má také pocit, že názory na důležité záležitosti měl s Pompeem velice podobné. Uvedl to ve středečním pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

„Řekl věci, které si podle mě myslí většina senátorů. Podpořil i cestu na Tchaj-wan a pojmenoval i jiné problémy, se kterými se v Evropě potýkáme. Potěšilo mě, že se nechal Inspirovat Václavem Havlem a upozornil, že to, o co dnes jde, jsou demokratické principy a s tím spojená suverenita a nezávislost,“ zhodnotil dvoudenní Pompeovu návštěvu Vystrčil.

Ačkoli měl možnost si s americkým ministrem zahraničí popovídat v osobním rozhovoru, prý během něj vůbec nemluvili o cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan, kterou nejvyšší čeští ústavní činitelé, například prezident Miloš Zeman, odsuzují. „Nevím, jestli mi to budete věřit, ale my jsme se během osobní schůzky o tomto nebavili. Já jsem věděl, že o mé cestě ví, a že se k tomu případně vyjádří tam, kde je to nejdůležitější, což je na veřejnosti,“ vysvětlil Vystrčil.

Vždy když se Evropa a USA spojily, byly v obhajobě svobody úspěšné

Pompeo zmíněnou cestu okomentoval během projevu na půdě horní komory Parlamentu, když řekl: „Čína využívá finanční sílu na to, aby vás ovlivnila. Váš bývalý prezident Václav Havel chtěl na Tchaj-wan jet. Předseda Senátu tuto zemi navštíví. Američané vás budou v tomto vždy podporovat, stejně jako svobodu.“ Reakce Číny na toto prohlášení na sebe nenechala dlouho čekat. Její zástupci se ohradili s tím, že Pompeo na ně neopodstatněně útočí, očerňuje Čínu a podněcuje neshody mezi dalšími státy a nejlidnatější světovou zemí.

Pro Vystrčila bylo prý ze všecho nejzásadnější, že pochopil myšlení USA. Podle něj si Spojené státy uvědomují, že je pro všechny lidi správné a výhodné, aby obhajovali svobodu a demokracii společně. „Vždy, když se Evropa a USA spojily, tak jsme byli v této obhajobě úspěšní,“ zdůraznil senátor.

Jestli změní nejvyšší čeští ústavní činitelé názory a chování, to teprve uvidíme

Moderátorka Pavlína Wolfová se Vystrčila také ptala, co říká na razantní styl vystupování amerického ministra zahraničí. „Projev byl razantnější, než jsem čekal. Ale když jsem si ho procházel zpětně se svými kolegy, zjistil jsem, že slova volil pan ministr velmi pečlivě,“ řekl Vystrčil a doporučil lidem, kteří se o politickou situaci v Česku zajímají, aby si našli doslovný překlad Pompeova projevu. Prý tam byly obraty, kvůli kterým stojí za to se k promluvě vrátit.

Vystrčil v závěru lehce váhal nad otázkou, zda může potlesk na konci proslovu na půdě horní komory ovlivnit nějak česko-čínské a česko-ruské vztahy. „Minimálně je to důležité pro Rusko a Činu.  Podstatné je to také pro naše nejvyšší ústavní činitele. Jestli změní své názory nebo chování, to teprve uvidíme,“ dodal senátor.

Tagy: