reklama

Vystrčil: Potěšilo mě, že se Pompeo nechal inspirovat Václavem Havlem

Jsem rád, že americký ministr zahraniční Mike Pompeo upozornil během návštěvy České republiky na důležitost demokratických principů, uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Má také pocit, že názory na důležité záležitosti měl s Pompeem velice podobné. Uvedl to ve středečním pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

reklama

„Řekl věci, které si podle mě myslí většina senátorů. Podpořil i cestu na Tchaj-wan a pojmenoval i jiné problémy, se kterými se v Evropě potýkáme. Potěšilo mě, že se nechal Inspirovat Václavem Havlem a upozornil, že to, o co dnes jde, jsou demokratické principy a s tím spojená suverenita a nezávislost,“ zhodnotil dvoudenní Pompeovu návštěvu Vystrčil.

Ačkoli měl možnost si s americkým ministrem zahraničí popovídat v osobním rozhovoru, prý během něj vůbec nemluvili o cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan, kterou nejvyšší čeští ústavní činitelé, například prezident Miloš Zeman, odsuzují. „Nevím, jestli mi to budete věřit, ale my jsme se během osobní schůzky o tomto nebavili. Já jsem věděl, že o mé cestě ví, a že se k tomu případně vyjádří tam, kde je to nejdůležitější, což je na veřejnosti,“ vysvětlil Vystrčil.

Vždy když se Evropa a USA spojily, byly v obhajobě svobody úspěšné

Pompeo zmíněnou cestu okomentoval během projevu na půdě horní komory Parlamentu, když řekl: „Čína využívá finanční sílu na to, aby vás ovlivnila. Váš bývalý prezident Václav Havel chtěl na Tchaj-wan jet. Předseda Senátu tuto zemi navštíví. Američané vás budou v tomto vždy podporovat, stejně jako svobodu.“ Reakce Číny na toto prohlášení na sebe nenechala dlouho čekat. Její zástupci se ohradili s tím, že Pompeo na ně neopodstatněně útočí, očerňuje Čínu a podněcuje neshody mezi dalšími státy a nejlidnatější světovou zemí.

Pro Vystrčila bylo prý ze všecho nejzásadnější, že pochopil myšlení USA. Podle něj si Spojené státy uvědomují, že je pro všechny lidi správné a výhodné, aby obhajovali svobodu a demokracii společně. „Vždy, když se Evropa a USA spojily, tak jsme byli v této obhajobě úspěšní,“ zdůraznil senátor.

Jestli změní nejvyšší čeští ústavní činitelé názory a chování, to teprve uvidíme

Moderátorka Pavlína Wolfová se Vystrčila také ptala, co říká na razantní styl vystupování amerického ministra zahraničí. „Projev byl razantnější, než jsem čekal. Ale když jsem si ho procházel zpětně se svými kolegy, zjistil jsem, že slova volil pan ministr velmi pečlivě,“ řekl Vystrčil a doporučil lidem, kteří se o politickou situaci v Česku zajímají, aby si našli doslovný překlad Pompeova projevu. Prý tam byly obraty, kvůli kterým stojí za to se k promluvě vrátit.

Vystrčil v závěru lehce váhal nad otázkou, zda může potlesk na konci proslovu na půdě horní komory ovlivnit nějak česko-čínské a česko-ruské vztahy. „Minimálně je to důležité pro Rusko a Činu.  Podstatné je to také pro naše nejvyšší ústavní činitele. Jestli změní své názory nebo chování, to teprve uvidíme,“ dodal senátor.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama