reklama

Vystrčil: Potěšilo mě, že se Pompeo nechal inspirovat Václavem Havlem

Jsem rád, že americký ministr zahraniční Mike Pompeo upozornil během návštěvy České republiky na důležitost demokratických principů, uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Má také pocit, že názory na důležité záležitosti měl s Pompeem velice podobné. Uvedl to ve středečním pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

reklama

„Řekl věci, které si podle mě myslí většina senátorů. Podpořil i cestu na Tchaj-wan a pojmenoval i jiné problémy, se kterými se v Evropě potýkáme. Potěšilo mě, že se nechal Inspirovat Václavem Havlem a upozornil, že to, o co dnes jde, jsou demokratické principy a s tím spojená suverenita a nezávislost,“ zhodnotil dvoudenní Pompeovu návštěvu Vystrčil.

Ačkoli měl možnost si s americkým ministrem zahraničí popovídat v osobním rozhovoru, prý během něj vůbec nemluvili o cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan, kterou nejvyšší čeští ústavní činitelé, například prezident Miloš Zeman, odsuzují. „Nevím, jestli mi to budete věřit, ale my jsme se během osobní schůzky o tomto nebavili. Já jsem věděl, že o mé cestě ví, a že se k tomu případně vyjádří tam, kde je to nejdůležitější, což je na veřejnosti,“ vysvětlil Vystrčil.

Vždy když se Evropa a USA spojily, byly v obhajobě svobody úspěšné

Pompeo zmíněnou cestu okomentoval během projevu na půdě horní komory Parlamentu, když řekl: „Čína využívá finanční sílu na to, aby vás ovlivnila. Váš bývalý prezident Václav Havel chtěl na Tchaj-wan jet. Předseda Senátu tuto zemi navštíví. Američané vás budou v tomto vždy podporovat, stejně jako svobodu.“ Reakce Číny na toto prohlášení na sebe nenechala dlouho čekat. Její zástupci se ohradili s tím, že Pompeo na ně neopodstatněně útočí, očerňuje Čínu a podněcuje neshody mezi dalšími státy a nejlidnatější světovou zemí.

Pro Vystrčila bylo prý ze všecho nejzásadnější, že pochopil myšlení USA. Podle něj si Spojené státy uvědomují, že je pro všechny lidi správné a výhodné, aby obhajovali svobodu a demokracii společně. „Vždy, když se Evropa a USA spojily, tak jsme byli v této obhajobě úspěšní,“ zdůraznil senátor.

Jestli změní nejvyšší čeští ústavní činitelé názory a chování, to teprve uvidíme

Moderátorka Pavlína Wolfová se Vystrčila také ptala, co říká na razantní styl vystupování amerického ministra zahraničí. „Projev byl razantnější, než jsem čekal. Ale když jsem si ho procházel zpětně se svými kolegy, zjistil jsem, že slova volil pan ministr velmi pečlivě,“ řekl Vystrčil a doporučil lidem, kteří se o politickou situaci v Česku zajímají, aby si našli doslovný překlad Pompeova projevu. Prý tam byly obraty, kvůli kterým stojí za to se k promluvě vrátit.

Vystrčil v závěru lehce váhal nad otázkou, zda může potlesk na konci proslovu na půdě horní komory ovlivnit nějak česko-čínské a česko-ruské vztahy. „Minimálně je to důležité pro Rusko a Činu.  Podstatné je to také pro naše nejvyšší ústavní činitele. Jestli změní své názory nebo chování, to teprve uvidíme,“ dodal senátor.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Od čtvrtka budou moct Češi pouze na nákup, do práce a domu. Vláda rozhodla o omezení pohybu i o uzavření maloobchodů a služeb. To vše platí od čtvrtečního rána od 6:00 až do 3. listopadu. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Velkoobchod bude bez omezení. Opatření proti koronaviru z posledních týdnů totiž zatím nefungují, a vláda tak musela přistoupit k dalším, řekl na mimořádné tiskové konferenci ve středu premiér Andrej Babiš. Zároveň se omluvil za to, že lidem tím znepříjemnil život.

Koronavirus

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má podle něj zabránit uzavření hranic, se podle agentury DPA dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně. Kdy začne opatření platit, zatím není jasné.

reklama
Havlíček: Zavřeným firmám stát zaplatí plné mzdy. COVID nájemné bude i pro další obory
Jak mohou vypadat vyznamenání během pandemie? Prymula jde znovu za Zemanem
reklama
reklama
Šéf krizového štábu Hamáček má pozitivní test na koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít
Poslanci chtějí rozšířit okruh osob, které mají mít nárok na příspěvek 500 Kč
Do Letňan navážejí postele pro polní nemocnici, pronájem místa má stát desítky milionů
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Další články
reklama
reklama