Příští pátek budeme mít novou vládu. Schůzka Zemana s Fialou rozhodne, myslí si Hraba

Pondělní schůzka prezidenta Miloše Zemana s premiérem Petrem Fialou (ODS) rozhodne a v pátek budeme mít novou vládu, myslí si senátor Zdeněk Hraba (STAN). Upozornil ale, že vláda zatím nemusí být kompletní, jelikož by nemuseli být jmenováni dva ministři.

„Myslím, že pondělní schůzka rozhodne v tom směru, že v pátek budeme mít novou vládu. Otázkou je, jestli kompletní,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Hraba.

Zároveň ale upozornil, že nová vláda zatím nemusí být kompletní. „Zprávy z Hradu naznačily, že by dva ministři být jmenováni neměli, ale budeme mít novou vládu a noví ministři budou přebírat své resorty. Takže se situace výrazně posune směrem k nové kompletní vládě,“ uvedl senátor. Dodal, že otázka, kdy bude mít Česko kompletní vládu, je věcí dalších jednání.

Fiala se Zemanem se mají sejít v pondělí, aby se dohodli na termínu jmenování nového kabinetu. Mezi problematické posty zatím patří ministr zemědělství, kandidát Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) je totiž indisponován ze zdravotních důvodů. Podle vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře se s ním hlava státu setká hned po Novém roce a následně ho jmenuje. Do té doby by vedením resortu mohl být podle informací Hradu pověřen lidovec Marian Jurečka.

Větší problém ovšem je s kandidátem na šéfa resortu zahraničí Janem Lipavským (Piráti), kterého Zeman jmenovat nechce.

Jaké jsou možnosti?

Fiala už oznámil, že bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády.

„Předpokládám, že v pondělí se bude nadále jednat o tom, zda bude jmenován ministrem zahraničí Jan Lipavský. Pokud ne, tak je možným krokem kompetenční žaloba. Jejím problémem je ale petit, tedy jak by měl znít výrok Ústavního soudu. Dalším problémem je, zda by si Zeman výrok nevykládal jinak a zda by nebyla potom na místě senátní ústavní žaloba pro hrubé porušení Ústavy, pokud by prezident nerespektoval rozhodnutí Ústavního soudu, pokud by dal za pravdu premiéru Fialovi,“ popsal Hraba, jaké další kroky jsou možné.

Tagy: