reklama

Příští pátek budeme mít novou vládu. Schůzka Zemana s Fialou rozhodne, myslí si Hraba

Pondělní schůzka prezidenta Miloše Zemana s premiérem Petrem Fialou (ODS) rozhodne a v pátek budeme mít novou vládu, myslí si senátor Zdeněk Hraba (STAN). Upozornil ale, že vláda zatím nemusí být kompletní, jelikož by nemuseli být jmenováni dva ministři.

reklama

„Myslím, že pondělní schůzka rozhodne v tom směru, že v pátek budeme mít novou vládu. Otázkou je, jestli kompletní,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Hraba.

Zároveň ale upozornil, že nová vláda zatím nemusí být kompletní. „Zprávy z Hradu naznačily, že by dva ministři být jmenováni neměli, ale budeme mít novou vládu a noví ministři budou přebírat své resorty. Takže se situace výrazně posune směrem k nové kompletní vládě,“ uvedl senátor. Dodal, že otázka, kdy bude mít Česko kompletní vládu, je věcí dalších jednání.

Fiala se Zemanem se mají sejít v pondělí, aby se dohodli na termínu jmenování nového kabinetu. Mezi problematické posty zatím patří ministr zemědělství, kandidát Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) je totiž indisponován ze zdravotních důvodů. Podle vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře se s ním hlava státu setká hned po Novém roce a následně ho jmenuje. Do té doby by vedením resortu mohl být podle informací Hradu pověřen lidovec Marian Jurečka.

Větší problém ovšem je s kandidátem na šéfa resortu zahraničí Janem Lipavským (Piráti), kterého Zeman jmenovat nechce.

Jaké jsou možnosti?

Fiala už oznámil, že bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády.

„Předpokládám, že v pondělí se bude nadále jednat o tom, zda bude jmenován ministrem zahraničí Jan Lipavský. Pokud ne, tak je možným krokem kompetenční žaloba. Jejím problémem je ale petit, tedy jak by měl znít výrok Ústavního soudu. Dalším problémem je, zda by si Zeman výrok nevykládal jinak a zda by nebyla potom na místě senátní ústavní žaloba pro hrubé porušení Ústavy, pokud by prezident nerespektoval rozhodnutí Ústavního soudu, pokud by dal za pravdu premiéru Fialovi,“ popsal Hraba, jaké další kroky jsou možné.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama