Dron zachytil popravu ukrajinských vojáků. Krutý čin mohl schválit Putin, míní expert

Rusové v Záporožské oblasti měli zavraždit ukrajinské zajatce

Dronové záběry a rádiové odposlechy, které získala CNN, ukazují, že ruští vojáci měli – zřejmě loni v listopadu – popravit ukrajinské zajatce. Odborníci nevylučují, že za takovými rozkazy může stát nejvyšší ruské vedení včetně prezidenta Vladimira Putina. Podobných případů navíc podle ukrajinské generální prokuratury přibývá.

Ukrajina zachytila rádiovou komunikaci z ruských vysílaček, která má poskytovat další důkazy o tom, že ruští velitelé dávají vojákům rozkazy k popravám vzdávajících se Ukrajinců. Komunikace, kterou CNN získala od představitele ukrajinské rozvědky, časově zřejmě odpovídá záznamu z dronu, na němž je zachycena poprava ruskými vojáky ve východní části Záporožské oblasti Ukrajiny v listopadu loňského roku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putin chce věčnou válku, zhodnotil expert. Připomněl smutný příklad z historie

Na záběrech je vidět šest vojáků ležících tváří k zemi, přičemž nejméně dva z nich jsou zastřeleni z bezprostřední blízkosti a další jsou odvedeni pryč. Úmrtí vyšetřují ukrajinští prokurátoři, kteří po incidentu sdíleli snímek z videa na sociálních sítích.

Ukrajinský úředník obeznámený s vyšetřováním uvedl, že vyšetřovací orgány zkoumají stejné rádiové odposlechy, které získala CNN. Pravost rádiového záznamu nelze nezávisle ověřit a nelze ani potvrdit, že komunikace přímo souvisí se záběry z dronu. Forenzní expert, který zvukové soubory analyzoval, však uvedl, že zřejmě nebyly zmanipulované.

Rusko: Jednáme v souladu s právem

Zvláštní zpravodaj OSN Morris Tidball-Binz, který podobné podezřelé popravy vyšetřoval, označil takové incidenty za „závažné porušení“ mezinárodního práva a dodal, že podle jeho názoru mohly toto jednání schválit pouze nejvyšší orgány Ruska. „Nedocházelo by k nim v takovém počtu a s takovou četností bez rozkazu – nebo přinejmenším souhlasu – od nejvyšších vojenských velitelů, což v Rusku znamená od prezidenta,“ sdělil.

Ruské ministerstvo obrany na žádost o komentář k těmto obviněním nereagovalo. Ruští představitelé ovšem již dříve popřeli, že by se vojáci dopouštěli válečných zločinů. Trvali rovněž na tom, že Rusko zachází s válečnými zajatci v souladu s mezinárodním právem.

Případů poprav přibývá

Jeden z představitelů západních zpravodajských služeb prozkoumal zvukové odposlechy a „shledal je autentickými, věrohodnými a odpovídajícími dříve zdokumentovaným brutálním popravám“. „Je zřejmé, že voják dostává rozkaz popravit ukrajinské vojáky, kteří se vzdali,“ řekl. Uvedl také, že zkoumá podobné materiály z jiných případů, které „posilují důkazy o pokynu ruských velitelů zabíjet ukrajinské vojáky, kteří se vzdali nebo se právě vzdávají“.

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) sdělila, že do listopadového útoku byli zapojeni ruští vojáci z „jednotky Bouře“ 394. motostřeleckého pluku (127. motostřelecká divize) 5. kombinované armády. SBU uvedla, že stejnou jednotku spojila s jinou podezřelou popravou ve stejné oblasti – stětím zajatého ukrajinského vojáka – a že v nepřítomnosti obvinila ruské velitele této jednotky, kteří podle ní nesou odpovědnost.

Ukrajinská generální prokuratura uvedla, že počet jí zaznamenaných poprav ukrajinských válečných zajatců stoupá. V roce 2022 se jednalo o osm případů s 57 vojáky, v roce 2023 o osm případů s 11 vojáky, v roce 2024 o 39 případů se 149 vojáky a letos zatím o 20 případů s 51 vojáky.

Vedoucí oddělení válečných zločinů ukrajinské generální prokuratury Jurij Bělousov sdělil, že nárůst lze přičíst pokynům, které vydávají nejvyšší představitelé Ruské federace, a to jak političtí, tak vojenští. „Písemný rozkaz jsme zatím neviděli, ale měli jsme několik příkladů ústních rozkazů,“ řekl Bělousov. Připomněl také, že Putin v březnu řekl, že s ukrajinskými vojáky zajatými v ruské Kurské oblasti by se mělo zacházet jako s teroristy. „Každý ví, jak Putin zachází s lidmi, které nazývá teroristy. Takže je to pro nás téměř synonymum k popravě,“ dodal Bělousov.

Podle vedoucího sekretariátu ukrajinského koordinačního štábu pro zacházení s válečnými zajatci Bohdana Ochrimenka je dalším možným vysvětlením zabíjení zajatců to, že se ruská armáda chtěla vyhnout logistickým problémům spojeným se zajetím a správou zajatců. „Z jejich pohledu to komplikuje vojenskou logistiku. Ruské velení učinilo jednoduché rozhodnutí... zajatce zastřelit,“ popsal.

Rozkaz zněl: Velitele zajmout, ostatní zabít

Rádiové přenosy získané Ukrajinou podle všeho zachycují ruského velitele, který hovoří s frontovými jednotkami. V nahrávkách jsou dva Rusové označováni volacími znaky „Arta“ a „Belij“. Z přepisu, který se CNN sdílel představitel ukrajinské rozvědky, je uvedeno, že přenosy byly zachyceny ve 12:05 místního času, kdy došlo k útoku na ukrajinské pozice, a pokračovaly až do 12:31, kdy zjevné obavy z příletu ukrajinského dronu způsobily, že ruský velitel nařídil ústup.

Ruský velitel přikázal zabít celkem šestkrát. Podle přepisu zachycených přenosů byl první rozkaz velitele vydán ve 12:22 hodin. „Zeptejte se, kdo je velitel. Kdo je velitel? Zeptejte se. Zajměte velitele a všechny ostatní zabijte,“ říká. O čtyři minuty později rozkaz dvakrát opakuje. „Udělejte to vy. Vezměte velitele do zajetí, na ostatní se vyprdněte. To je ono. Vezměte staršího a ostatních se zbavte, do pr**le!“

Velitel se často dožaduje aktuálních informací od bojové jednotky, která se snaží odpovídat. „Odpovězte mi někdo, vzdávají se ti s*áči, nebo ne?“. Voják označovaný volacím znakem „Arta“, který se zdá být hlavním tazatelem, říká, že nenašli ukrajinského velitele, pouze „staršího“.

Záběry z dronu, které CNN získala, pokrývají podle časových kódů na videu pouze dobu od 12:27 do 12:30, ale zdá se, že existuje jasná souvislost mezi povely zachycenými ve vysílání a tím, co se děje na zemi. Ve 12:28 je rozkaz vydán vysílačkou pošesté a je vidět, jak se z listí vynořuje voják v masce a tmavě zelené uniformě odpovídající ruské armádě, který se blíží k zajatcům. „Vypadněte, ku**a! Vezměte staršího, zbavte se ostatních, do pr**le!“ říká velitel.

Na zrnitých záběrech je vidět, jak jeden ukrajinský voják zřejmě gestikuluje na Rusy. O chvíli později ho maskovaný voják střelí do hlavy. Hlas ruského velitele zachycený na přenosu se pak ptá, zda vraždění skončilo. „Sundali jste je? Otázka. Sundali jste je? Otázka.“

Na záběrech se další Ukrajinec, pravděpodobně velitel, který se do té doby nehýbal, zvedá ze země, sundává si neprůstřelnou vestu a je odváděn pryč. Ruský velitel vydává rozkaz k ústupu, jelikož se nad místem vznáší dron.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Čech odjel do Ruska, kde vstoupil do armády. Teď se dožaduje pomoci českých úřadů

Tagy:
válka Vladimir Putin poprava dron Ukrajina politika Rusko ozbrojený konflikt Ozbrojené síly Ruské federace Služba bezpečnosti Ukrajiny Válečný zajatec trestná činnost, právo a spravedlnost konflikt, válka a mír