CNN Prima News populace

populace

Výpis příspěvků ke štítku „populace“

Porodnost celé Evropy trumfují hned tři země světa. Vedle 172 Indů se narodí jeden Čech

Každé čtyři minuty se na světě narodí zhruba tisíc dětí. I když se experti neshodnou, kdy se globální populační růst zastaví, jisté je, že ještě v příštích několika dekádách bude obyvatelstvo Země bobtnat. Pro fanoušky evropského kontinentu to ale bude smutný pohled, otěže populačního pelotonu totiž dávno masivně přebrali Asiaté a Afričané.

Bude nás někdy opravdu 11 miliard? Existují dvě populační teorie, hrubě se rozcházejí

Letos v listopadu by měla světová populace překonat metu osmi miliard lidí na planetě. Exponenciální populační růst má zjevně nakročeno k daleko větším číslům, kvůli kterým se mnozí obávají přelidnění planety. Projekce OSN počítá s tím, že s koncem století nás bude na planetě 12 miliard, jenže nová studie ekonoma Jamese Pomeroye naopak předpovídá, že půlka planety vymře.

Světová populace drasticky klesne, odhaduje ekonom. Kolik lidí bude na planetě v roce 2100?

Světová populace by se do konce století mohla snížit na čtyři miliardy ze současných téměř osmi miliard, uvádí ve studii britský ekonom James Pomeroy ze společnosti HSBC. Počet lidí na planetě podle něj začne zhruba za 20 let zásadně klesat kvůli stále nižší plodnosti, stárnutí populace a ekonomickým důvodům. O studii zveřejněné tento týden napsal server Les Échos.

V Česku loni zemřelo nejvíc lidí od 2. světové války. Migrace zvýšila počet obyvatel

Loni zemřelo v České republice 139 900 lidí, nejvíce od konce druhé světové války a proti roku 2020, tedy prvnímu roku epidemie koronaviru, o 10 600 více. Počet zemřelých pak převýšil počet narozených o 28 100. Šlo o nejhlubší přirozený úbytek populace v historii České republiky od roku 1918, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Díky migraci podle něj ale obyvatel ČR loni přibylo o 21 900 na 10 516 milionu.

Za pár měsíců nás bude osm miliard. Která země sesadí Čínu z populačního trůnu?

Před pár dny svět překonal populační milník 7,9 miliardy lidí. V současnosti se každých 24 hodin narodí na Zemi přibližně 385 tisíc dětí, zhruba dvakrát méně lidí za stejný interval zemře. Rovných osmi miliard se tak lidstvo pravděpodobně dopočítá buď na konci příštího roku, anebo začátkem roku 2023. Skladba obyvatelstva se brzy začne výrazně měnit.