V roce 1950 bylo na světě zhruba dvě a půl miliardy lidí, za více než 70 let se ale tento počet ztrojnásobil. Podle odhadů Organizace spojených národů (OSN) v příštím týdnu padne hranice osmi miliard. Přestože tempo růstu zpomaluje, populace bude i nadále růst. Na přelomu století by na Zemi mělo být více než 10 miliard lidí.
„Předpokládá se, že 15. listopadu 2022 dosáhne světová populace hranice osmi miliard,“ uvádí Populační oddělení OSN ve své zprávě. V roce 1950 bylo na světě přitom „jen“ dvě a půl miliardy lidí. Hodnota se tak více než ztrojnásobila, informuje web Daily Mail.
OSN napsala, že počet obyvatel bude stoupat i v nadcházejících desetiletích. V roce 2030 by světová populace měla díky prodlužování průměrné délky života a zvyšování počtu lidí v plodném věku přesáhnout 8,5 miliardy, v roce 2050 to bude 9,7 miliardy a v 80. letech 20. století dosáhne nejvyššího počtu 10,4 miliardy.
Obyvatelé přibývají pomaleji
Putin překvapil velkou výstavou o Ukrajině. Chybět nebudou ani „unikátní“ snímky
Válka na Ukrajině trvá déle než osm měsíců. K tvrdým bojům dochází v centrální části Donbasu, na jihu země slaví Ukrajinci další úspěchy. Rusko však pokračuje v ostřelování ukrajinských měst. Moskva se vrátila k dodržování obilné dohody, ruští experti ale tento krok Vladimira Putina silně kritizují. Putin v pátek, na Den národní jednoty, zahájí velkou výstavu věnovanou Ukrajině a jejím vztahům s Ruskem.
Tempo růstu ale od počátku 60. let, kdy přesahovalo dvě procenta, zpomaluje. V roce 2020 to bylo už jen jedno procento. V důsledku pokračujícího poklesu porodnosti by toto číslo mohlo do roku 2050 klesnout na přibližně půl procenta.
V roce 1950 totiž činila průměrná porobnost zhruba pět dětí na ženu. O 70 let později 2,3 dítěte a podle odhadů OSN porodnost v roce 2050 klesne na 2,1 dítěte. „Dvě třetiny světové populace žijí v zemi nebo oblasti, kde je plodnost nižší než 2,1 dítěte na ženu, což je zhruba úroveň, která je pro populaci s nízkou úmrtností nutná pro nulový růst,“ píše se ve zprávě OSN.
Za růst světové populace může také fakt, že se stále prodlužuje průměrná délka života. Zatímco v roce 2020 činila 72,75 let, OSN odhaduje, že v roce 2050 to bude 77,2 roku. V kombinaci s poklesem porodnosti se navíc očekává, že dojde ke stárnutí společnosti a podíl osob starších 65 let vzroste do roku 2050 ze současných 10 na 16 procent.
Číně klesne počet obyvatel
V celosvětových průměrech je ale třeba brát v potaz regionální rozdíly. OSN totiž předpokládá, že více než polovina přírůstku do roku 2050 bude pocházet jen z osmi zemí, a to z Demokratické republiky Kongo, Egypta, Etiopie, Indie, Nigérie, Pákistánu, Filipín a Tanzanie.
To, že se mění zavedené trendy, naznačuje i skutečnost, že by si podle OSN měly Čína s Indií vyměnit místa na předních příčkách v počtu obyvatel. Předpokládá se, že počet obyvatel Číny bude postupně klesat a do konce století by se prý mohl z nynější 1,412 miliard snížit 800 milionů. Oproti tomu v Indii se naopak odhaduje růst. Z nynějších 1,393 miliardy by do roku 2050 měl počet obyvatel vyšplhat až na 1,7 miliardy.