Nebezpečné čtyřkolky
V poslední době patří čtyřkolky k velmi oblíbeným aktivitám, a to převážně na dovolených. I když se to nemusí zdát, jedná se o velmi nebezpečnou zábavu. To dokazuje i nedávná tragédie, kdy slavnému německému fotbalistovi Michaelu Ballackovi zemřel při nehodě na čtyřkolce v Portugalsku 18letý syn.
Čtyřkolka přitahuje především milovníky adrenalinu. Ti však často přeceňují své síly a pak to dopadá přinejlepším pádem. „Každý, kdo usedá za řídítka čtyřkolky, by měl mít určitou pokoru k řízení daného vozidla, protože není tak lehce řiditelné,“ varoval krajský koordinátor BESIPu Václav Kovář.
Aby mohl člověk usednout za řídítka čtyřkolky, musí mít řidičský průkaz skupiny B. Čtyřkolka se ale na rozdíl od auta či motorky chová úplně jinak. „Nejtěžší na nich je vyvažovat do zatáčky. V tom je to rozdílné od motorky, musíte na nich neustále přesouvat váhu,“ popsal prodejce čtyřkolek Jan Dvořák.
Většina lidí navíc opomíjí jednu důležitou věc – školení. „Lidé si myslí, že je ovládání jednoduché, čtyřkolka pro ně vypadá bezpečně a mají pocit, že se jim nemůže nic stát,“ pokračoval další prodejce čtyřkolek Miloš Dvořák. I proto v Česku čtyřkolku k zapůjčení jen tak lidé neseženou.
Jezdci často ničí lesy
Redakci CNN Prima NEWS se poštěstilo si na ní jízdu vyzkoušet. Podmínkou bylo, že s redaktorem pojede také instruktor.
Cesta vedla přes polní a lesní cesty. Lidé však na stroji častěji vjíždějí hlouběji do lesa, kde ničí sazenice a zabraňují pak jeho přirozené obnově. Škody v řádech desetitisíců korun už v minulosti evidovaly například Lesy ČR, které se ale jezdcům snaží vyjít vstříc.
„Nechceme jít cestou represí a kontrol, proto jsme připravili program Ne po lese, kterým jezdce motivujeme, aby používali schválené offroadové tratě s kvalitním ekologickým zázemím,“ doplnila mluvčí Lesy ČR Eva Jouklová.