reklama
CNN Prima News porodnost

porodnost

Výpis příspěvků ke štítku „porodnost“

Tvrdili, že musím na operaci dělohy, místo toho mě sterilizovali, říká oběť eugeniky

8. srpna 2021 05:16

Lékař Šindler a primář Schnirch. Ta jména si sedmdesátiletá Olga Kováčiková pamatuje dodnes. „Tvrdili, že musím na operaci dělohy, jenže místo operace mě nedobrovolně sterilizovali,“ vypráví o události z roku 1974. Tento týden podepsal prezident Zeman zákon o odškodnění „osob sterilizovaných v rozporu s právem“ a Kováčiková dostane 300 tisíc korun. „Určité zadostiučinění to je, sterilizace mi však zničila život. A konkrétní viníci nebyli potrestáni,“ říká.

Nesmíme ibuprofen, ale vakcínu si píchnout máme? Těhotné tápou, zda se nechat očkovat

21. července 2021 05:31

I přesto, že je očkování proti covidu těhotným ženám doporučeno, většina z nich se do fronty na vakcínu nehrne. Nejedná se ale o žádné „popíračky“ onemocnění, z velké části jde o mladé ženy, které tápou ve změti informací a po více než roce v pandemii už nevědí, komu a co mají věřit. Jde přitom o skupinu zhruba 100 tisíců žen. Čeho se těhotné Češky nejvíce strachují a proč často nedají ani na doporučení svých gynekologů?

Nejlidnatější indický stát chce zakročit. Rodiny s více než dvěma dětmi nedostanou dávky

11. července 2021 11:07

Vláda nejlidnatějšího indického státu Uttarpradéš chce odradit rodiny od toho, aby měly více než dvě děti. Podle jejího návrhu zákona by rodiny s třemi a více dětmi nedosáhly na sociální podporu. Vláda chce také podpořit dobrovolnou sterilizaci žen, uvedla agentura Reuters. Na rozdíl od sousední Číny v Indii neexistují na celostátní úrovni politiky regulující růst obyvatelstva.

Karanténa přeje lásce? Je to mýtus, varují vědci a předpovídají méně narozených dětí

9. listopadu 2020 06:07

Ve Spojených státech amerických by se příští rok mohlo narodit o 300 až 500 tisíc méně dětí, než je obvyklé. Myslí si to dvojice ekonomů z Marylandské univerzity a Wellesley College. Pokles porodnosti ve vyspělých zemích přinejmenším pro příští rok předpovídají také analytici časopisu The Economist. V ekonomicky málo rozvinutých státech by naopak mohlo dojít k babyboomu. V obou případech je na vině koronavirus.

Dvě z pěti dětí v EU se narodí mimo manželství. V Česku skoro každé druhé

18. července 2020 06:11

V roce 2018 se v evropské sedmadvacítce narodilo 42 procent dětí mimo manželství. To je asi dvakrát tolik než o čtvrtstoletí dříve. Vyplývá to z dat, která v pátek zveřejnil statistický úřad Evropské unie Eurostat. Největším podílem mimomanželských porodů se může chlubit Francie, na opačném konci žebříčku se pak nachází Řecko. V Česku je mimomanželský téměř každý druhý novorozenec, Slovensko se drží průměru EU.

reklama