CNN Prima News porodnost

porodnost

Výpis příspěvků ke štítku „porodnost“

Úřady sedm let tají údaje o počtu jmen i příjmení. Nevíme, kolik je Kryštofů, Fialů ani Gottů

Kolik nyní žije v Česku třeba Marií, Klausů, Horáčků nebo Anet, to řadový občan nemá šanci zjistit. Ministerstvo vnitra i Český statistický úřad (ČSÚ) informace o četnosti jmen a příjmení už sedm let tají a oblíbené webové stránky typu Kdejsme.cz či Nasejmena.cz přinášejí zastaralé údaje z roku 2016. Statistikou přitom každý rok pořádně zamíchají zesnulí i narození – v letech 2017 až 2022 v České republice přišlo na svět 663 964 dětí a naopak 725 993 osob zemřelo.

Rusko čeká populační katastrofa. Počet obyvatel rapidně klesá, zavinila to válka i emigrace

Rusko má aktuálně celou řadu vážných problémů. Válku na Ukrajině se mu nedaří vyhrát, západní sankce doléhají na firmy i jednotlivce a tamní populace navíc vymírá. Počet obyvatel v zemi dlouhodobě klesá a žádná populační exploze se nečeká. Naopak. Demografický vývoj Rusku vůbec nepřeje, a to nejen kvůli dlouhodobým strastem v zemi, ale také kvůli mnoha padlým na Ukrajině či faktu, že Rusko kvůli konfliktu opustily statisíce lidí.

Ženy by neměly pít jako muži. Stávají se závislé a rodí málo potomků, tvrdí bezdětný Kaczynski

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski vyvolal pozdvižení svými výroky o ženách. Bývalý premiér se v řeči věnoval nízké porodnosti v zemi a mimo jiné ji přičítal oblibě mladých žen v alkoholu. Ve své myšlence pokračoval s tím, že ženy si závislost na alkoholu vypěstují daleko rychleji než muži. Přidal ještě anekdotu, podle které se alkoholičky na rozdíl od svých mužských protějšků nedokážou vyléčit. Feministická skupina svolala v reakci protest před jeho domem.

Porodnost celé Evropy trumfují hned tři země světa. Vedle 172 Indů se narodí jeden Čech

Každé čtyři minuty se na světě narodí zhruba tisíc dětí. I když se experti neshodnou, kdy se globální populační růst zastaví, jisté je, že ještě v příštích několika dekádách bude obyvatelstvo Země bobtnat. Pro fanoušky evropského kontinentu to ale bude smutný pohled, otěže populačního pelotonu totiž dávno masivně přebrali Asiaté a Afričané.

Světová populace drasticky klesne, odhaduje ekonom. Kolik lidí bude na planetě v roce 2100?

Světová populace by se do konce století mohla snížit na čtyři miliardy ze současných téměř osmi miliard, uvádí ve studii britský ekonom James Pomeroy ze společnosti HSBC. Počet lidí na planetě podle něj začne zhruba za 20 let zásadně klesat kvůli stále nižší plodnosti, stárnutí populace a ekonomickým důvodům. O studii zveřejněné tento týden napsal server Les Échos.