
Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí
Starostové budou muset hledat nové cesty, aby po všech kauzách z poslední doby očistili svou pošramocenou značku. V Novém dni na CNN Prima NEWS to před mimořádným sněmem hnutí STAN předeslal politolog Daniel Šárovec. Funkci předsedy druhé největší vládní strany patrně obhájí vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan. Podle Šárovce je to jediný muž, který dokáže hnutí krizovým obdobím provést.
Rezignace místopředsedů Stanislava Polčáka a Petra Gazdíka kvůli kauze Dozimetr, úmrtí Věslava Michalika. Nejvyšší pozice v hnutí STAN jsou z těchto důvodů z velké části volné a o jejich obsazení se rozhodne v sobotu na mimořádném sněmu v Hradci Králové. První místopředseda Jan Farský navíc poslední měsíce tráví čas v USA na prestižním stipendiu, kvůli kterému v lednu po kritice opozice složil poslanecký mandát.
Zřejmě hlavou organizované skupiny je zlínský podnikatel Michal Redl. V minulosti byl odsouzený za podvody v kauzách Radovana Krejčíře. Zdroj: ČTK
Matěj Augustín je bývalý ekonomický ředitel a člen představenstva DPP. Podílel se na manipulaci zakázek a úplatků. V době razie pobýval na Slovensku, proto zatím není obviněn. Do své funkce byl dosazen Petrem Hlubučkem, avšak zastával post vyčleněný TOP 09. Je znám svými vazbami na bývalého premiéra Slovenska Roberta Fica. Zdroj: ČTK
Politik TOP 09 Marek Doležal (vlevo) se rozhodl odstoupit z funkce místostarosty Prahy 9, z dozorčí rady DPP a vzdal se místa na kandidátce pro komunální volby. Není mezi obviněnými v kauze, končí ale kvůli svým kontaktům se stíhanými aktéry. Jiří Fremr (vpravo)údajně seznámil Hlubučka s Redlem. TOP 09 ho vyzvalo, aby okamžitě ukončil členství ve straně a vzdal se všech veřejných funkcí i účasti na kandidátce. Zdroj: Marek Doležal, Jiří Fremr
Adam Scheinherr je politik zvolený za Prahu sobě. Před dvěma lety podal trestní oznámení kvůli údajné snaze Hlubučka a Augustína manipulovat vznik společného podniku pro revitalizaci stanice metra Nádraží Holešovice. Zdroj: CNN Prima NEWS
Podnikatel Pavel Kos byl v minulosti souzen za daňové podvody. Má vazby na Michala Redla a byl podle detektivů dalším účastníkem v rozdělování financí z úplatků. Je považován za jednoho z hlavních iniciátorů podvodů. Byl obviněn. Zdroj: ČTK
Europoslanec a bývalý místopředseda STAN Stanislav Polčák je dlouholetým blízkým přítelem Michala Redla. Polčák kvůli tomu pozastavil své členství v hnutí STAN. Zdroj: ČTK
Europoslanec a bývalý místopředseda STAN Stanislav Polčák je dlouholetým blízkým přítelem Michala Redla. Polčák kvůli tomu pozastavil své členství v hnutí STAN. Zdroj: Profimedia.cz
Kvůli kontaktu s Redlem rezignoval na svůj post ministr školství Petr Gazdík (STAN). Sám ale podotýká, že s přímo s kauzou kolem pražského dopravního podniku nemá nic společného. Zdroj: Profimedia.cz
Pražská radní Hana Kordová Marvanová upozorňovala na praktiky Hlubučka a Polčáka šéfa STAN Víta Rakušana. Kvůli vztahům ve straně už nebude za Starosty na podzim kandidovat. Zdroj: ČTK
Generální ředitel České pošty Roman Knap se sněmovních volbách sešel s Michalem Redlem. Schůzka měla sloužit k informování o novém přenastavení „špagátů moci“. Ve své funkci skončí po dohodě s ministrem vnitra Vítem Rakušanem v září. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zřejmě hlavou organizované skupiny je zlínský podnikatel Michal Redl. V minulosti byl odsouzený za podvody v kauzách Radovana Krejčíře. Zdroj: Profimedia.cz
Petr Gazdík a Stanislav Polčák Zdroj: ČTK
Bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) Zdroj: Profimedia.cz
Policisté přivádějí bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (uprostřed) k soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku, 17. června 2022 Zdroj: ČTK
Policisté přivádějí bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (uprostřed) k soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku, 17. června 2022 Zdroj: ČTK
Policisté vedou Petra Hlubučka k vazebnímu soudu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Policisté vedou Petra Hlubučka k vazebnímu soudu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Policisté vedou Petra Hlubučka k vazebnímu soudu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Policisté vedou Petra Hlubučka k vazebnímu soudu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Policisté vedou Petra Hlubučka k vazebnímu soudu. Zdroj: CNN Prima NEWS
„Kauza Dozimetr není pro hnutí reputačně jednoduchá. Očekávám, že věc bude na sněmu silně reflektována a dojde k významné personální obměně ve vedení. Starostové budou muset hledat jiné cesty, aby očistili svou pošramocenou značku,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS Šárovec.
Velká jména ale hnutí v záloze nemá. Funkci předsedy s největší pravděpodobností obhájí Vít Rakušan, který dostal podporu od všech krajských organizací. Je ale otázkou, kdo usedne kolem něj.
Skloňuje se například jméno hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové, místopředsedy poslaneckého klubu Lukáše Vlčka nebo poslankyně Michaely Šebelové. Sám Rakušan zdůrazňuje, že jde o vůli delegátů a bude rád dál spolupracovat s každým.
Kritice kvůli kauze Dozimetr čelí ale i on sám. Jednak jako šéf hnutí, kterého se aféra kolem pražského dopravního podniku týká, a pak jako ministr vnitra. Právě pod tento resort spadá policie a opozice upozorňuje na možný střet zájmů. To Rakušan razantně odmítá se slovy, že pokud by do vyšetřování zasahoval, žádná kauza jeho spolustraníků by se v současnosti neřešila.
Jeho vnitrostranická pozice se ale zdá být neotřesitelná. „Není jiná osoba, která by mohla hnutí STAN tímto krizovým obdobím provést a znovu obnovit jeho reputaci. Ani na postu ministra vnitra se nic měnit nebude. Je to pro něj velká výzva, aby vše uchopil za správný konec. I v rámci sněmu se prý omluví veřejnosti, jak si někteří zástupci STAN počínali,“ komentoval Šárovec.
Na místopředsednické funkce nominovaly regionální organizace více než dvě desítky kandidátů. Vedle Peckové, Vlčka a Šebelové jsou mezi nimi také místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová, ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek či poslanci Jan Lacina a Ondřej Lochman. Kandiduje i Farský, který kvůli sněmu přiletí z Ameriky, plánuje ale usilovat jen o funkci řadového místopředsedy.
Hostem sněmu bude premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala (ODS), prostřednictvím předtočených vzkazů vystoupí i lídři dalších stran vládní pětikoalice. Jejich projevy jsou v sobotu v plánu hned po schválení programu a vyslechnutí zprávy o činnosti a hospodaření hnutí STAN v loňském roce.
Volba užšího vedení je v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové v plánu do 13:15. Odpoledne jsou na programu mimo jiné informace z ministerstev vedených zástupci STAN či hlasování o úpravě stanov. Starostové jsou s 33 poslanci druhou největší vládní stranou a třetím největším klubem ve Sněmovně.
Tranzit ropy do České republiky ropovodem Družba byl ve čtvrtek ve 20:00 obnoven, informovala společnosti Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba. Večer tak do Česka mohla po osmi dnech znovu začít téct ropa. Dodávky suroviny byly přerušeny minulý týden kvůli problému s ruskými platbami za tranzit ropy přes Ukrajinu.
Politici i spisovatelé po celém světě odsoudili útok na britského autora indického původu Salmana Rushdieho. Ten skončil v nemocnici poté, co ho v pátek při vystoupení v New Yorku pobodal útočník. Své znepokojení z celého incidentu vyjádřil i britský premiér Boris Johnson. Policisté útočníka již zadrželi, nyní je ve vazbě.
Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. S odvoláním na oficiální záznamy spojené s bezprecedentním zásahem o tom v pátek informovala americká média.
Sledujeme on-line
Americká herečka Anne Hecheová, která minulý týden narazila se svým autem do budovy, zemřela na následky svých zranění. Prodělala mozkovou smrt a neměla šanci na uzdravení, lékaři ji proto odpojili od přístrojů. Úmrtí herečky oznámila její přítelkyně Nancy Davisová, informaci poté potvrdila rodina Hecheové pro deník The Guardian.
Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.
Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.
Útočník v černohorském městě Cetinje zastřelil v pátek 11 lidí včetně dvou dětí, při incidentu sám zahynul, píšou s odkazem na zdroje policie a prokuratury černohorská média. Podle deníku Vijesti muž střílel po kolemjdoucích v okolí svého domova, útok odstartovala rodinná hádka.
Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Ve čtvrtek došlo v afghánském Kábulu k teroristickému útoku, při kterém zemřel prominentní člen Tálibánu šejk Rahímulláh Hakkání. Ten se mimo jiné zasazoval o práva žen studovat na škole. K útoku se přihlásil Islámský stát, atentátník měl smrtící nálož schovanou v umělé končetině.
Málokdo by hádal, že CT přístroj zvládne pořídit snímky, které vypadají jako umění. Stroj za 80 milionů korun, který Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) pořídil na konci dubna, to však dokáže. Díky němu lékaři rychleji a šetrněji nahlédnou do samotného nitra pacientů.
Oliver Roughley byl odsouzen k 21 letům vězení poté, co v Southportu ve Velké Británii znásilnil malého chlapce. U soudu se po vyslyšení rozsudku zhroutil v slzách. Na své nevině i nadále trvá. O případu informoval britský web The Mirror.
Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.
Česká republika je v nejhorším stavu za posledních třicet let. Ve sněmovně musí být reálná síla, která bude bojovat za lidi, ne za nadnárodní korporace. Tvrdí to předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, která byla hostem pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Inflace se opět zvýšila. V červenci činila meziročně 17,5 procenta, což znamená nárůst o 0,3 procentního bodu oproti červnu. Česká národní banka ale odhadovala vyšší nárůst. Podle ekonoma Petra Dufka ovšem v dalších měsících inflace poroste dál.
Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.
S řidičem recidivistou se potýkají na Náchodsku. Policisté mu naměřili v krvi 2,5 promile alkoholu. A to i poté, co v červenci přišel o řidičský průkaz. Vysoké hodnoty měl prý proto, že celý den popíjel alkohol.
Pátek se ponese v duchu letních teplot a příjemného počasí. Polojasnou až skoro jasnou oblohu však vystřídají bouřky a přeháňky. Na co se Češi mohou těšit o víkendu?
Mezi lety 1987 až 1989 byl nejmocnějším mužem v Československu. Komunistický politik Miloš Jakeš by v pátek oslavil jubilejní 100. narozeniny. Bývalý generální tajemník ÚV KSČ, který se neblaze proslavil legendárním stranickým projevem na Červeném Hrádku, se dožil úctyhodného věku. Zemřel 10. července v roce 2020 ve věku 97 let.