Vedení STAN se hroutí jako domeček z karet. Rakušanovi nezbyl skoro žádný místopředseda

Vít Rakušan

Gazdík rezignoval, kauza Hlubuček otřásá vládou

Hnutí STAN aktuálně řeší skandál kolem svého nyní již bývalého pražského politika Petra Hlubučka, do něhož se ovšem zapletl i ministr školství Petr Gazdík. Ten kvůli tomu rezignuje na svůj post ve vládě a také skončí coby místopředseda Starostů. V nejvyšším vedení STAN už tím pádem skoro nikdo nezbyde. Kromě Gazdíka totiž už před časem coby místopředseda skončil europoslanec Stanislav Polčák, Věslav Michalik před pár dny tragicky zemřel a první místopředseda Jan Farský je stále na studijní stáži v USA.

Rakušanovi STAN se zjevně topí v personální nouzi. Gazdík je totiž jednou z dalších postav, o které šéf hnutí přišel v rámci nejužšího vedení. V něm nyní zůstávají kromě Rakušana už jen místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová společně s prvním místopředsedou hnutí Janem Farským, který je toho času v USA.

Dosavadní ministr školství se rozhodl rezignovat na svůj post ve vládě a rovněž na pozici místopředsedy hnutí kvůli aktuální kauze kolem razie na pražském magistrátu. Při ní policisté zadrželi několik lidí, a to včetně Petra Hlubučka, jenž byl i členem předsednictva STAN, a také podnikatele Michala Redla.

Právě ten se stal Gazdíkovi osudným. Kontroverzní podnikatel byl totiž s ministrem školství v kontaktu. Styky s Redlem Gazdík považuje za chybu či naivitu. „To je vše, čím se cítím být vinen. Určitě ne účastí na zločinném spolčení,“ upozornil dosluhující šéf resortu školství, jenž své křeslo na ministerstvu opustí na konci června.

Do kauzy je kvůli kontaktům s Redlem zapleten také europoslanec Stanislav Polčák. Ten však svůj post místopředsedy hnutí STAN složil už před několika měsíci poté, co vyšlo najevo, že si za pomoc obcím postiženým kauzou Vrbětice nárokoval odměnu ve výši 7,7 milionu korun. O té se představitelům obcí měl zmínit až na konci soudního sporu. Polčák se po zveřejnění kauzy nároku na odměnu vzdal.

Nyní se kvůli svému zapojení do kauzy s Hlubučkem rozhodl pozastavit i své členství ve STAN. „Rozhodl jsem se pozastavit své členství v hnutí STAN. Stejně jako Petr Gazdík nejsem aktérem současné kauzy kolem městských zakázek v Praze. A stejně jako Petr Gazdík jsem připraven nebýt součástí užšího vedení hnutí STAN,“ uvedl Polčák.

Z místopředsedů zbývá jediný

O dalšího místopředsedu STAN přišli tragickou událostí. Minulou neděli totiž náhle zemřel dlouholetý starosta Dolních Břežan a stranický činovník Věslav Michalik. Při rodinném výletu v Českém Švýcarsku ho postihla srdeční zástava. Bylo mu 59 let.

I mimo STAN měl Michalik pověst vizionáře. Mimořádně populární byl zejména ve svých Dolních Břežanech, které coby starosta vedl od roku 2004 a obec poblíž Prahy změnil k nepoznání. Před ustanovením nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS) na konci loňského roku byl Michalik kandidátem STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Nominaci však nakonec vzdal kvůli kontroverzím ohledně svého majetku

Skonem Michalika každopádně hnutí schytalo další tvrdou ránu. Z řadových místopředsedů tak v nejvyšším vedení STAN zůstává pouze současná místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová.

Pomůže návrat Farského?

Ve vedení hnutí ovšem nadále coby první místopředseda zůstává Jan Farský. I on se před časem dostal do velmi ožehavé situace, a to kvůli univerzitní stáži na americké Oregon State University. Farský totiž začátkem ledna oznámil, že odlétá do USA na půlroční pobyt, přičemž si má v plánu ponechat křeslo poslance.

Poté se na něj snesla vlna kritiky ze všech stran. Hlavní výtkou bylo, že se dopustil podvodu na voličích, kteří jej do Poslanecké sněmovny zvolili. Farský nakonec pod tlakem mandát zákonodárce složil a vyrazil do USA.

Pozici prvního místopředsedy hnutí a pravé ruky Víta Rakušana si však ponechal. Nyní se navíc čím dál více blíží konec Farského americké anabáze, tudíž by se měl vrátit do České republiky. A coby politik, který aktuálně vyjma pozice v hnutí nemá žádnou volenou funkci, by mohl Rakušanovi výrazně pomoci ve stabilizaci STAN.

Farský ve vyjádření, které STAN zveřejnili v pondělí, uvedl, že kvůli kauze „stín ulpívá na celém (hnutí) STAN“. „Od všeho společného s Hlubučkem, Rédlem a jeho okolím se musí STAN jednoznačně odříznout,“ apeluje nyní Farský. Sám dodává, že se chce do stranických struktur vrátit a hnutí pomoci. „Pokud bude zájem, rád STAN dál pomůžu. Jak a na jaké pozici se zapojím, se ještě uvidí,“ dodává dosavadní 1. místopředseda hnutí.

Rakušan slibuje brzký sjezd

Šéf hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan nyní slibuje mimořádný stranický sjezd. „Přijdu na předsednictvo s návrhem, abychom urychlili konání sněmu tak, aby se konal na podzim,“ řekl ve čtvrtek.

Dřívější termín podle něj není reálný kvůli nutnosti nominačních sněmů v regionech. Aktuálně tak STAN nemá tři místopředsedy ze čtyř, tím pádem potřebuje ve svém nejvyšším vedení doplnit stavy. Sám Rakušan oznámil, že má v úmyslu křeslo stranického předsedy obhajovat.

Tagy: