Představujeme nominované snímky šestého ročníku soutěže Czech Nature Photo

Představujeme nominované snímky šestého ročníku soutěže Czech Nature Photo

Mezinárodní porota se sešla v galerii Czech Photo Centre u výběru nominovaných a vítězných snímků šestého ročníku soutěže. Již druhým rokem se paralelně se soutěží pro fotografky a fotografy divoké přírody koná soutěž Czech Photo Junior pro školáky a studenty. Do Czech Nature Photo se přihlásilo 250 účastníků, kteří zaslali téměř 2300 fotografií. Studenti a školáci se přihlásili dokonce v ještě vyšším počtu – celkem 272 mladých autorů poslalo téměř 1500 snímků.

Máme radost, že zájem o soutěž neklesá a též kvalita zaslaných prací si nezadá s minulými ročníky. Letos byla navíc udělena i speciální cena Czech Photo za mimořádný projekt – sérii Tomáše Grima zachycující případ prvního zaznamenaného hnízdění výrečka malého v městském prostředí. Porotce zaujal unikátní příběh této malé sovy, která se v české přírodě vyskytuje velmi vzácně, a její o to překvapivější volba hnízdiště. Potěšující je i zájem o soutěž Czech Photo Junior, kde rovněž padlo jedno zvláštní ocenění pro nejmladšího účastníka, kterým je teprve pětiletá Anežka Veselá,“ říká Michal Krause, manažer soutěže Czech Nature Photo

Odborná mezinárodní porota zasedala v galerii Czech Photo Centre 10. března pod vedením fotografa přírody Igora Mikuly. Společně s ním v porotě zasedli španělská wildlife fotografka Marina Cano, filmař a dokumentarista Jan E. Svatoš, Veronika Souralová, ředitelka Czech Photo a Robin Böhnisch, ředitel Správy KRNAP.

Práce poroty je nesmírně náročná, a to v mnoha ohledech. Je potřeba shoda několika různorodých odborníků na oceněných snímcích, kterých vám projdou rukama a očima stovky. Další rovinou je odpovědnost vybrat v „,záplavě“ fotografií ty nejhodnotnější snímky s přesahem. Právě čeští a slovenští fotografové dokážou velmi často zachytit unikátní momenty, které návštěvníci chystané výstavy nepochybně ocení,“ popisuje Igor Mikula, předseda poroty.

V soutěži bylo vypsáno šest hlavních kategorií: Savci, Ptáci, Plazi, Obojživelníci a podvodní život, Bezobratlí, Rostliny a houby a Krajina. Dále bylo možné přihlásit snímky do speciálních kategorií Série, Zvířata v lidské péči, Příroda v Praze a do kategorie Cena za nejlepší fotografii české přírody. Pod patronací pražské zoologické zahrady byla vypsána kategorie Zvířata ve svém prostředí.

Oznámení vítězů jednotlivých kategorií včetně Fotografie roku proběhne při slavnostním ceremoniálu při příležitosti otevření výstavy v Czech Photo Centre 3. května 2022.

Přehled nominovaných najdete na www.czechphoto.cz.