Pražský Strahovský tunel skrývá tajemství, o kterém jste možná nevěděli. Místo, které běžně projíždíte ve svém autě, se může v případě nouze proměnit v masivní atomový kryt pro tisíce lidí. Tubusy jsou vybaveny masivními ocelovými vraty, které dokáží odolat výbuchům.
Strahovský tunel spojuje Smíchov s Břevnovem a funguje nejen jako klíčová dopravní tepna, ale také jako potenciální útočiště pro Pražany v případě krizové situace. Dokáže se proměnit v bunkr s kapacitou až pro 15 tisíc osob, vybavený vším potřebným k přežití na 72 hodin. V jeho útrobách se nacházejí sprchy, sociální zařízení, ošetřovna a dokonce i prostor pro ukládání ostatků.
Bunkr se nachází v západním tubusu tunelu, který směřuje na Smíchov. Zde je přiváděn filtrovaný vzduch, což umožňuje přežití v případě radioaktivního nebo jiného znečištění. Východní tubus je určen pro techniku a zásahová vozidla, aby se krizová operace mohla plynule rozvíjet.
K TÉMATU: Řidičům se otevírají všechny pruhy Barrandovského mostu. Skončilo dvouleté čekání
Klíčovou roli v tomto krytu hraje pokročilý ventilační systém, který zajišťuje přísun čistého vzduchu díky výkonným filtrům. Kromě toho jsou na obou koncích tunelu umístěna obrovská ocelová vrata, která dokážou odolat silným výbuchům. Aby byla funkčnost systému vždy zajištěna, probíhá třikrát ročně noční údržba tunelu, při které se testují všechny klíčové komponenty, od ventilace po bezpečnostní vrata.
V Praze je více podobných bunkrů
Strahovský tunel není jediným krytem v Praze. V hlavním městě se nachází kolem 800 krytů civilní ochrany, ale právě Strahovský tunel a linky metra A a C patří mezi ty největší a nejdůležitější. Každodenně funguje jako spojnice, kterou využívají tisíce řidičů, a přitom je zároveň připraven poskytnout ochranu v případě nebezpečí.
Příště, až pojedete Strahovským tunelem, si vzpomeňte, že se nejedná jen o obyčejnou dopravní stavbu. Pod povrchem se skrývá jeden z nejdůmyslnějších obranných prvků hlavního města, připraven ochránit obyvatele v nejtěžších chvílích.