PŘEHLEDNĚ: Budou se žáci testovat a kdy musí nosit roušky? Manuál pro školní rok

Roušky ve školách

Další školní rok je tu. Stejně jako loni je jeho začátek rovněž poznamenaný pandemií koronaviru. Na školách tak budou znovu platit různá opatření. Musí se děti testovat a jak to je s nošením roušek? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v přehledném manuálu CNN Prima NEWS pro návrat do škol.

Školní rok 2021/22 je tady. I letos je a bude významně ovlivněn kvůli pandemii koronaviru. Stejně jako loni musí žáci a studenti dodržovat některá opatření. O jaká jde, si můžete přečíst v našem manuálu.

Představitelé vlády ovšem hlásili, že pravidla se časem mohou změnit. Záležet bude na pandemické situaci.

Roušky

Žáci by tentokrát nemuseli nosit roušku při vyučování ve třídách. Nasadit by si ji měli, pouze když půjdou po chodbě. Respirátor není nutný, postačí skutečně jen rouška. Výuka ve třídách by jinak neměla být omezená.

  • Výjimka

Roušku nejen na chodbě, ale i při vyučování by ovšem měli nosit ti z žáků, kteří se nepodvolí prvotnímu testováni na koronavirus při začátku školního roku. Děti, které testovány nebudou, se navíc nebudou moci účastnit například zpívání či tělocviku uvnitř.

Testování

Jarní výuka po návratu dětí do škol z domácí výuky byla poznamenána pravidelným testováním. To má nyní odpadnout. Ministerstvo zdravotnictví zatím počítá pouze s tím, že žáky otestuje třikrát na začátku školního roku.

První testování žáků ve školách připadne hned na 1. září. Výjimkou v tomto budou děti nastupující do prvních ročníků, které kolečko testů započne až 2. září, aby si mohly v klidu užít první školní den. Druhé testování připadne na 6. září a třetí na 9. září. Podle výsledků celonárodního screenování pak ministerstvo zdravotnictví rozhodne o dalším postupu, tedy jak to bude s testováním dále. Drtivá většina českých škol přistupuje k antigenním testům, ale některé si pro žáky přece jen zajistily PCR testy.

  • Výjimka

Výjimku z testování budou mít děti, které za sebou již mají plně zakončené očkovaní (14 dní od druhé dávky) či ty, které nemoc COVID-19 prokazatelně prodělaly v uplynulých 180 dnech. Test ve škole jde také nahradit platným negativním testem z odběrového místa.

Karanténa

Každé dítě s pozitivním antigenním testem bude napřed posláno na potvrzovací PCR test. Pokud i ten vyjde a bude odebrán již 1. září, tedy v první den školy, do karantény půjde pouze daný žák, případně i jeho rodina. Pokud by však na pozitivní PCR test došlo až po druhé či třetí vlně testování, tak reálně hrozí, že do karantény půjde celá třída.

  • Výjimka

I zde platí, že děti s již plně zakončeným očkováním či s prodělaným onemocněním se toto opatření týkat nebude. Už jen proto, že se celonárodního testování neúčastní.

Zkoušky

Ministerstvo školství se tentokrát již připravilo na konání maturitních či závěrečných zkoušek před komisí. Pravidla jsou zatím poměrně volná.

Platí totiž, že až pokud se dané zkoušky účastní více než 20 osob, tak poté musí všichni přítomní doložit, že mají plně zakončené očkování, nemoc COVID-19 prodělali, nebo mají platný negativní test.

Roušky či respirátory nejsou při komisní zkoušce nutné, pokud dokáží její účastnici udržet rozestup 1,5 m.

Tagy: