reklama

PŘEHLEDNĚ: Budou se žáci testovat a kdy musí nosit roušky? Manuál pro školní rok

Další školní rok je tu. Stejně jako loni je jeho začátek rovněž poznamenaný pandemií koronaviru. Na školách tak budou znovu platit různá opatření. Musí se děti testovat a jak to je s nošením roušek? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v přehledném manuálu CNN Prima NEWS pro návrat do škol.

reklama

Školní rok 2021/22 je tady. I letos je a bude významně ovlivněn kvůli pandemii koronaviru. Stejně jako loni musí žáci a studenti dodržovat některá opatření. O jaká jde, si můžete přečíst v našem manuálu.

Představitelé vlády ovšem hlásili, že pravidla se časem mohou změnit. Záležet bude na pandemické situaci.

Roušky

Žáci by tentokrát nemuseli nosit roušku při vyučování ve třídách. Nasadit by si ji měli, pouze když půjdou po chodbě. Respirátor není nutný, postačí skutečně jen rouška. Výuka ve třídách by jinak neměla být omezená.

  • Výjimka

Roušku nejen na chodbě, ale i při vyučování by ovšem měli nosit ti z žáků, kteří se nepodvolí prvotnímu testováni na koronavirus při začátku školního roku. Děti, které testovány nebudou, se navíc nebudou moci účastnit například zpívání či tělocviku uvnitř.

Testování

Jarní výuka po návratu dětí do škol z domácí výuky byla poznamenána pravidelným testováním. To má nyní odpadnout. Ministerstvo zdravotnictví zatím počítá pouze s tím, že žáky otestuje třikrát na začátku školního roku.

První testování žáků ve školách připadne hned na 1. září. Výjimkou v tomto budou děti nastupující do prvních ročníků, které kolečko testů započne až 2. září, aby si mohly v klidu užít první školní den. Druhé testování připadne na 6. září a třetí na 9. září. Podle výsledků celonárodního screenování pak ministerstvo zdravotnictví rozhodne o dalším postupu, tedy jak to bude s testováním dále. Drtivá většina českých škol přistupuje k antigenním testům, ale některé si pro žáky přece jen zajistily PCR testy.

  • Výjimka

Výjimku z testování budou mít děti, které za sebou již mají plně zakončené očkovaní (14 dní od druhé dávky) či ty, které nemoc COVID-19 prokazatelně prodělaly v uplynulých 180 dnech. Test ve škole jde také nahradit platným negativním testem z odběrového místa.

Karanténa

Každé dítě s pozitivním antigenním testem bude napřed posláno na potvrzovací PCR test. Pokud i ten vyjde a bude odebrán již 1. září, tedy v první den školy, do karantény půjde pouze daný žák, případně i jeho rodina. Pokud by však na pozitivní PCR test došlo až po druhé či třetí vlně testování, tak reálně hrozí, že do karantény půjde celá třída.

  • Výjimka

I zde platí, že děti s již plně zakončeným očkováním či s prodělaným onemocněním se toto opatření týkat nebude. Už jen proto, že se celonárodního testování neúčastní.

Zkoušky

Ministerstvo školství se tentokrát již připravilo na konání maturitních či závěrečných zkoušek před komisí. Pravidla jsou zatím poměrně volná.

Platí totiž, že až pokud se dané zkoušky účastní více než 20 osob, tak poté musí všichni přítomní doložit, že mají plně zakončené očkování, nemoc COVID-19 prodělali, nebo mají platný negativní test.

Roušky či respirátory nejsou při komisní zkoušce nutné, pokud dokáží její účastnici udržet rozestup 1,5 m.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové
Volby 2021

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro
Volby 2021

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Filip k Rakušanovi: S Íránem jste udělali sviňárnu. Od vás je to pocta, reagoval šéf STAN

Předvolební debata Česko hledá premiéra v neděli večer byla plná ostrých sporů a výměn názorů. Jednou z těch pikantnějších byla ta, která se odehrála mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem koalice Pirátů a STAN Vítem Rakušanem (STAN). Vojtěch Rakušana obvinil ze „sviňárny“ kvůli kauze velvyslance v Íránu. Rakušan mu to vrátil s tím, že pokud mu něco podobného řekne komunista, je to pocta, neboť „ti zde dělali sviňárny 40 let“.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

Vzkaz kandidáta do Poslanecké sněmovny Ondřeje Dostála (Piráti) vzbudil vlnu emocí. Na sociálních sítích si postěžoval, že se ho média ptají na to, zda je očkovaný proti covidu. Podle něj se však jedná o citlivý zdravotní údaj a nikomu po něm nic není. Po vlně kritiky se rozhodl hájit virtuálním příspěvkem. Zároveň dodal, že očkovaný vzhledem k vysoké hladině protilátek není.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama