reklama

PŘEHLEDNĚ: Kde si na Štědrý den můžete nakoupit? Část obchodů dopoledne otevře

Navzdory zhoršení epidemické situace a přesunu do 5. stupně si Češi budou moci nakoupit i na Štědrý den. Vláda totiž na 24. prosince a vánoční svátky udělila řadě obchodů výjimku. Ty tak budou moci otevřít alespoň v dopoledních hodinách. Podívejte se v přehledném článku CNN Prima NEWS, kde na Štědrý den budete ještě smět nakupovat.

reklama

Vláda již v minulém týdnu oznámila, že na Štědrý den umožní prodej, byť jen dopoledne. Supermarkety tak budou moci fungovat, nejpozději do 12:00 ale musí zavřít.

Řada z nich již předem oznámila svou otevírací dobu. Tesco své prodejny zavře v 11:00, Globus pak o půl hodiny později. Prodejny Kaufland a Albert budou fungovat ještě do 11:45 a Billa se uzavře přímo v pravé poledne. Jiné supermarkety naopak ani neotevřou. Jde například o Penny, Lidl či Makro.

Na vánoční svátky budou zmiňované řetězce zavřené až do neděle. Prodávat ovšem budou moci pouze zboží, které se bude moci prodávat i v maloobchodech.

Maloobchody mohou mít na Štědrý den otevřeno, ale taktéž pouze do 12:00. Vláda totiž změnou nařízení povolila jejich fungování pouze do stejné doby jako u supermarketů. Samotné změny ovšem kritizuje prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Je to chaos,“ sdělil CNN Prima NEWS ke změnám Prouza.

Že malé obchody nedostanou žádné výjimky, potvrdil CNN Prima NEWS i ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO). „Usnesení vlády je přísnější než zákon,“ uvedl redakci vicepremiér.

Změna u otevírací doby maloobchodů se ale netýká všech malých prodejen. Běžnou otevírací dobu budou mít nadále lékárny, čerpací stanice, ale i prodejny na letištích či nádražích a také ve zdravotnických zařízeních.

Výjimku mají i půjčovny a servisy sportovního vybavení, lyžařské školy, infocentra, parkoviště v lyžařských areálech a provozovatelé vleků. Kromě toho došlo také na umožnění nočního vycházení, aby se lidé mohli účastnit půlnoční mše. Lidé tak budou moci být venku až do 2:00 25. prosince.

Kde budete moci na Štědrý den nakoupit?

  • Tesco – otevřeno do 11:00
  • Globus – otevřeno do 11:30
  • Kaufland a Penny – otevřeno do 11:45
  • Billa – otevřeno do 12:00
  • Lidl, Penny a Makro – zcela uzavřeny
  • Maloobchody – otevřeno maximálně do 12:00
  • Běžná otevírací doba platí pro lékárny, čerpací stanice, prodejny na nádražích či letištích a ve zdravotnických zařízeních
  • Lyžařské areály, školy i vleky otevřen v běžné otevírací době
  • Půjčovny a servisy sportovního vybavení otevřeny v běžné otevírací době

Výhled na svátky a dál

Na vánoční svátky budou mít obchody zavřeno. K jejich znovuotevření dojde až v neděli 27. prosince, ale prodávat budou moci ty nejzákladnější potřeby.

Česko totiž po Vánocích oficiálně přejde do 5. stupně systému PES, který počítá s těmi nejpřísnějšími opatřeními. Provozovat se nesmí služby a v obchodech se bude prodávat jen takové zboží, které lze pořídit i v malých prodejnách. „Velký řetězec nebude moci prodávat to, co nepatří k artiklům, které jsou vyjmenované a nezbytně potřebné,“ uvedl ve středu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

reklama