reklama

PŘEHLEDNĚ: Kde si na Štědrý den můžete nakoupit? Část obchodů dopoledne otevře

Navzdory zhoršení epidemické situace a přesunu do 5. stupně si Češi budou moci nakoupit i na Štědrý den. Vláda totiž na 24. prosince a vánoční svátky udělila řadě obchodů výjimku. Ty tak budou moci otevřít alespoň v dopoledních hodinách. Podívejte se v přehledném článku CNN Prima NEWS, kde na Štědrý den budete ještě smět nakupovat.

reklama

Vláda již v minulém týdnu oznámila, že na Štědrý den umožní prodej, byť jen dopoledne. Supermarkety tak budou moci fungovat, nejpozději do 12:00 ale musí zavřít.

K tématu

Řada z nich již předem oznámila svou otevírací dobu. Tesco své prodejny zavře v 11:00, Globus pak o půl hodiny později. Prodejny Kaufland a Albert budou fungovat ještě do 11:45 a Billa se uzavře přímo v pravé poledne. Jiné supermarkety naopak ani neotevřou. Jde například o Penny, Lidl či Makro.

Na vánoční svátky budou zmiňované řetězce zavřené až do neděle. Prodávat ovšem budou moci pouze zboží, které se bude moci prodávat i v maloobchodech.

Maloobchody mohou mít na Štědrý den otevřeno, ale taktéž pouze do 12:00. Vláda totiž změnou nařízení povolila jejich fungování pouze do stejné doby jako u supermarketů. Samotné změny ovšem kritizuje prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Je to chaos,“ sdělil CNN Prima NEWS ke změnám Prouza.

Že malé obchody nedostanou žádné výjimky potvrdil CNN Prima NEWS i ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO). „Usnesení vlády je přísnější než zákon,“ uvedl redakci vicepremiér.

Změna u otevírací doby maloobchodů se ale netýká všech malých prodejen. Běžnou otevírací dobu budou mít nadále lékárny, čerpací stanice, ale i prodejny na letištích či nádražích a také ve zdravotnických zařízeních.

Výjimku mají i půjčovny a servisy sportovního vybavení, lyžařské školy, infocentra, parkoviště v lyžařských areálech a provozovatelé vleků. Kromě toho došlo také na umožnění nočního vycházení, aby se lidé mohli účastnit půlnoční mše. Lidé tak budou moci být venku až do 2:00 25. prosince.

Kde budete moci na Štědrý den nakoupit?

  • Tesco – otevřeno do 11:00
  • Globus – otevřeno do 11:30
  • Kaufland a Penny – otevřeno do 11:45
  • Billa – otevřeno do 12:00
  • Lidl, Penny a Makro – zcela uzavřeny
  • Maloobchody – otevřeno maximálně do 12:00
  • Běžná otevírací doba platí pro lékárny, čerpací stanice, prodejny na nádražích či letištích a ve zdravotnických zařízeních
  • Lyžařské areály, školy i vleky otevřen v běžné otevírací době
  • Půjčovny a servisy sportovního vybavení otevřeny v běžné otevírací době

Výhled na svátky a dál

Na vánoční svátky budou mít obchody zavřeno. K jejich znovuotevření dojde až v neděli 27. prosince, ale prodávat budou moci ty nejzákladnější potřeby.

Česko totiž po Vánocích oficiálně přejde do 5. stupně systému PES, který počítá s těmi nejpřísnějšími opatřeními. Provozovat se nesmí služby a v obchodech se bude prodávat jen takové zboží, které lze pořídit i v malých prodejnách. „Velký řetězec nebude moci prodávat to, co nepatří k artiklům, které jsou vyjmenované a nezbytně potřebné,“ uvedl ve středu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Vláda

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek

Sociální demokraté mluví o tom, že by důchodci mohli i letos dostat mimořádný příspěvek. Naznačila to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), konkrétní částku ale neřekla. Loni dostali senioři „rouškovné“ ve výši pět tisíc korun. Nápad ČSSD zkritizoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj jde jen o předvolební dáreček .

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Další články
reklama
reklama