reklama

PŘEHLEDNĚ: Obchody, MHD, práce. Kam neočkovaní lidé od pondělí stále mohou?

Od pondělí platí nová protikoronavirová opatření, která značně ztíží život neočkovaným v Česku. K návštěvě restaurací a některých dalších provozoven jim už nebudou stačit ani antigenní nebo PCR testy. Dostanou se tak prakticky jen na místa, která souvisí se základními potřebami. Podívejte se, kam neočkovaní i nadále mohou.

reklama

Nová série vládních pravidel přitvrdí proti nevakcinovaným lidem v Česku. Omezeny jsou především služby, na které není nahlíženo jako na nezbytné. Existují ale různé výjimky, takže i neočkovaní se mohou stále dostat do obchodů a na další místa.

Lidé budou moci bez nutnosti vakcinace i nadále chodit do malých, ale i velkých obchodů. Nehrozí, že by si nemohli zajít nakoupit potraviny a nebudou tak odkázáni pouze na doručovací služby. Bez nutnosti očkování ale mohou zákazníci i nadále navštěvovat i obchody, které neprodávají potraviny.

Stejně tak mohou neočkovaní stále do prostředků hromadné dopravy, což například v Německu bez negativního testu možné nebude.

Neočkovaní lidé budou také moci chodit do zaměstnání nebo školy, budou se ale muset testovat. Podniky mohou použít antigenní testy, včetně samotestovacích sad. Pokud se zaměstnanec testovat odmítne, musí nosit respirátor po celou pracovní dobu, dodržovat rozestupy, oddělené stravování a omezit styk s ostatními. Odmítnutí se testovat musí navíc zaměstnavatel nahlásit příslušné krajské hygienické stanici.

Hotely jen pod podmínkou

Ačkoliv hotely spadají mezi místa, kde se budou moci ubytovat pouze lidé po prokázání očkování nebo prodělání nemoci, nakonec je budou moci využít i nevakcinovaní. Je to však pouze na výjimku. Daný člověk musí prokázat, že je na služební cestě, případně cestě k lékaři, nebo že je jeho pobyt spojený s nutnou péčí o rodinného příslušníka. Potřebný k ubytování je za těchto podmínek negativní PCR test.

V restauracích neočkovaní sice nově nesmí konzumovat, ale můžou si zde aspoň vyzvednout jídlo s sebou. To se týká i tzv. food courtů v obchodních centrech.

Neočkovaní lidé budou i nadále moci za lékařem a dostanou se do nemocnice. Na vyšetření mohou s antigenním testem, ale musí být proveden zdravotnickým pracovníkem. „Nechali jsme v tomto případě antigenní testy z důvodu, že může nastat urgentní situace, kdy je klient v terminálním stadiu či po autonehodě. Jeho příbuzní pak mohou čekat až dva dny na výsledek testu,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Na pohřby nebo svatby budou moci neočkovaní v případě, že počet osob nepřesáhne 30.

S PCR testem na studentské koleje i do věznice

Očkování nebude ani nadále nutné pro studenty ubytované na kolejích. I u nich platí, že se mohou prokázat jak PCR, tak antigenním testem. Prvně zmíněný test nemůže být starší více než 72 hodin, antigenní pak jen 24 hodin.

Lidé, kteří se nenechají naočkovat, se budou moci dostat i na návštěvu za svými blízkými, kteří jsou ve výkonu trestu. Pro vstup do věznic však bude podmínkou negativní PCR test, antigenní zde nepostačí.

Výjimku z nutnosti prokazovat se plně zakončeným očkováním pak budou mít různé skupiny lidí. Jde o ty, kteří jsou již „rozočkovaní“, tedy že v sobě mají první dávku vakcíny, dále mladí lidé od 12 do 18 let a také osoby, které se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. Všechny tyto skupiny mají mít i nadále proplácené testy.

Neočkovaní nesmí do restaurací ani za kulturou

Nejnovější opatření začala platit od půlnoci z neděle na pondělí. Lidé se do restaurací, kadeřnictví, hotelů a dalších služeb dostanou jen při prokázání očkování, respektive potvrzení o prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech.

Lidé bez vakcíny a nesplňující žádnou ze zmíněných výjimek se nedostanou ani na sportoviště, tedy například do fitness center a bazénů, či na různé kulturní akce. Průkaz o očkování nebo prodělání nemoci bude nově vyžadován i v lyžařských areálech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Vojtěch: Očkováním dětí stabilizujeme školy. Píšou mi rodiče, kteří na vakcíny už čekají

Očkování dětí je bezpečné a může díky němu dojít ke stabilizaci ve školství, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Naočkovaný člověk je podle něj o 60 procent méně infekční. V rozhovoru mluvil dále i o tom, zda na třetí dávku musí i lidé, kteří nákazu prodělali a mají zároveň i ukončené očkování.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama