Protiepidemická opatření se od pondělí 22. listopadu výrazně zpřísní. Negativní antigenní a PCR testy už nebudou stačit pro vstup do podniků a služeb, byť bude existovat několik výjimek. Rovněž začne plošné a pravidelné testování neočkovaných zaměstnanců ve firmách a dětí ve školách. Vrátí se také pár kompenzačních programů. Přinášíme vám přehled všech změn a nových pravidel, která začnou platit od následujícího týdne.
Potvrzení jen očkováním a prodělaným covidem
Pro vstup do restaurací, kadeřnictví, hotelů, sportovišť či na kulturní akce už nebudou stačit PCR ani antigenní testy, uznávat se bude pouze dokončené očkování a prodělání nemoci v posledních 180 dnech. V praxi to znamená, že neočkovaní lidé nebudou moci využít celé škály služeb a navštěvovat stravovací podniky.
Pokud se číšníci na certifikáty dotazují u stolu, hosta, který ho nemá, nesmějí obsloužit. V případě stravovacích prostor v obchodních centrech nebo části trhů, kde jsou umístěny stoly, nemusejí kontroly provádět provozovatelé. Neočkovaní mají ale zákaz se na těchto místech občerstvovat.
Výjimka platí pro mladé lidi od 12 do 18 let, rozočkované občany (kteří třeba čekají na druhou dávku vakcíny) a osoby se zdravotní kontraindikací k očkování. Všem těmto skupinám budou pojišťovny nadále proplácet testy, ostatní neočkovaní si už od začátku listopadu musí vše hradit sami.
Je zde ovšem několik výjimek. Neočkovaní lidé na služební cestě, cestující za lékařem nebo v jiném nezbytném případě se budou v ubytovacích službách moci i po zpřísnění opatření prokázat PCR testem. Antigenní samotesty tedy platit nebudou. Opatření se dále nevztahuje na hosty, kteří se ubytovali před nabytím účinnosti nových restrikcí, nejdéle ale na dobu dříve sjednanou.
PCR i antigenní testy budou nadále uznávané pro návštěvy nemocnic nebo zařízení sociálních služeb, ani zde už nebudou stačit samotestovací sady.
Kontroly na horách a sportovištích
Provozovatelé lyžařských areálů budou muset potvrzení zjišťovat už při prodeji skipasů. Těm, kteří certifikát nedoloží, nesmí být prodány. Nové opatření vztahující se na nákup skipasů a přepravu na vlecích či lanovkách nezahrnuje výjimku pro školní kolektivy. Uvnitř lanovek a vleků budou muset cestující dodržovat rozestupy 1,5 metru, pokud nepůjde o členy jedné domácnosti, žáky jedné školy a jejich dozor.
Pravidlo týkající se rozestupů se vztahuje i na skupinové lekce. Obdobné podmínky jako pro vnitřní sportoviště mají platit i pro bazény, wellness zařízení, sauny a solné jeskyně. Splnění podmínek se na sportovištích či v bazénech stejně jako dosud nebude vyžadovat v případě školní tělesné výchovy či školního plavání, pokud se výuky účastní žáci jen jedné školy nebo jsou prostory pro každou školu oddělené.
Testování ve školách
Na základních a středních školách se bude opět pravidelně testovat antigenními sadami. První dvě kola proběhnou již 22. a 29. listopadu, pak budou probíhat každé pondělí do konce února příštího roku. Výjimku dostanou očkovaní žáci, ti se testovat nebudou. Testovací sady má zajistit stát.
Na univerzitních kolejích se musí neočkovaní vysokoškolští studenti a lidé bez prodělané nemoci jednou týdně prokázat negativním testem. Antigenní testy nesmí být starší než 24 hodin, PCR testy pak 72 hodin. Samotesty platit nebudou.
Testování ve firmách
Neočkovaní zaměstnanci budou muset od pondělka podstoupit pravidelné testování, a to jednou týdně. Mohou využít i samotestovací antigenní sady, ovšem vždy s někým, kdo bude na odběr vzorku dohlížet. Opatření se týká i živnostníků, naopak očkovaní pracovníci (včetně těch nad 60 let) a lidé po covidu se testování vyhnou, stejně jako zaměstnanci pracující z domova.
Pokud neočkovaní pracovníci odmítnou test, musí mít v zaměstnání nasazený respirátor a vyhnout se kontaktu s dalšími lidmi. Nedodržení povinnosti testovat se musí zaměstnavatel hlásit na krajské hygienické stanici.
Ošetřovné
Kvůli velkému nárůstu pozitivně testovaných dětí se vrátí ošetřovné, které se navýší na 80 procent denního vyměřovacího základu mzdy. Rodiče, kteří tedy zůstanou doma po celou dobu karantény dítěte nebo uzavření tříd a škol, budou mít nárok na minimálně 400 korun na den.
Ošetřovné budou moci čerpat i dohodáři, kteří odvádějí pojistné. Podpora se bude vyplácet zpětně počínaje listopadem, novelu nicméně ještě musí schválit obě parlamentní komory a prezident.
Izolačka
I zaměstnanci v nařízené karanténě dosáhnou na finanční podporu díky opětovnému zavedení tzv. izolačky. Zaměstnanci s nárokem na náhradu příjmu dostanou příspěvek ve výši 370 korun denně, maximálně ale prvních 14 kalendářních dnů karantény. Izolačka se bude vyplácet zpětně od listopadu do 30. června 2022.
Pakliže součet příspěvků a kompenzací překročí 90 procent průměrného výdělku zaměstnance, bude celkový příspěvek snížen. Stejně jako v případě ošetřovného, i izolačku musí ještě schválit poslanci, senátoři a prezident.
Práce z domova pro úředníky
Vláda v demisi dále doporučila home office úředníkům a dalším pracovníkům státní správy. V kancelářích by se mělo zdržovat úplné minimum lidí, pokud možno by se mělo přednostně sáhnout po elektronické a telefonické komunikaci. Na fyzických pracovištích je doporučena přepážka mezi úředníky a veřejností. V kancelářích o více lidech musí všichni mít zakryté dýchací cesty.