reklama

PŘEHLEDNĚ: Řada států už Čechy k sobě nepouští. Kam ještě mohou vycestovat?

V posledních dnech přibývá zemí, které Čechům zpřísňují podmínky pro vstup na své území. Některé státy totiž začínají Česko vnímat coby rizikovou zemi, kvůli aktuálním vysokým denním přírůstkům pozitivních případů nákazy koronavirem. CNN Prima NEWS sestavila přehledný seznam zemí, které Češi rádi navštěvují i na podzim a v zimě, a jejich podmínky pro překročení hranic.

reklama

Sousední státy

Země, které sdílejí hranice s Českou republikou, jsou vůči Čechům víceméně stálé vstřícné. Polsko s Rakouskem jim vstup do země umožňují. Do pondělí tomu bylo i u Slovenska, to však situaci Česka přehodnotila. Nově jej označila za rizikovou zemi kvůli rapidním nárůstům nakažených. Německo pak za rizikový region označilo Prahu, takže lidé, kteří do země zamíří z českého hlavního města, budou muset doložit negativní test ne starší než 48 hodin či nastoupit do karantény. To samé platí pro Středočeský kraj. Omezení by se nemělo týkat pendlerů bez příznaků nemoci COVID-19.

Britské ostrovy

Velká Británie a Irsko mají Česko na seznamu rizikových zemí. Češi, kteří do těchto zemí přiletí, musí nastoupit do 14denní karantény.

Skandinávie

Problematická je aktuálně také cesta do Skandinávie, kam se Češi v tuto dobu vydávají zejména za rybolovem či krásami přírody. Do Norska se sice dostat mohou, ale musí následně projít desetidenní karanténou. Horší je situace v Dánsku a Finsku, neboť tyto země umožňují Čechům vstup pouze v odůvodněných případech, jako jsou rodinné či pracovní důvody. Navíc zde musí Češi strávit 14denní karanténu. Naopak vstřícné vůči Čechům zůstává Švédsko, které umožňuje vstup do země bez omezení.

Západní Evropa

Francie sice umožňuje Čechům vstup do země bez omezení, ale do zámořských letovisek, která Francii náleží, je cesta těžší. Na mnoha z nich je třeba předložit negativní test na COVID-19 a absolvovat karanténu. Na Guyaně či Mayotte pak lidé mohou odcestovat pouze ze závážných důvodů. Cestování je možné také do Španělska, avšak po návratu do ČR je nutné absolvovat karanténu či mít negativní test. Nově zavedlo restrikce Švýcarsko. Češi, kteří do alpské země přijedou, musí nastoupit do 10 dní trvající karantény. Téměř bez problémů je vycestování do Portugalska. Belgie a Nizozemsko zavedly podobné opatření jako Německo, tedy karanténu pro lidi, kteří přicestují z Prahy.

Jih a Balkán

Itálie, Chorvatsko i Řecko, tedy mezi Čechy oblíbené turistické destinace, aktuálně neuvádí žádná omezení pro lidi, kteří do těchto států přicestují z Česka. Některé balkánské země sice vstup umožňují, ale po návratu do ČR musí lidé podstoupit test či absolvovat karanténu, stejně tak je to u Turecka. Stejné úkony musí turisté učinit přímo při příjezdu do Srbska či Bosny a Hercegoviny. Své hranice pak kompletně uzavřelo Maďarsko. Tam mohou pouze ti Češi, kteří si v zemi před 1. zářím zaplatili ubytování a budou negativně testováni na COVID-19. Ve středu 16. září zavedl předseda vlády i povinné nošení roušek v kinech nebo divadlech. Kypr v úterý oznámil, že na jeho území nesmí lidé, kteří byli v uplynulých 14 dnech na území ČR.

Pobaltí

Specifická a přísná opatření vůči Čechům mají pobaltské státy. Češi, kteří přicestují do Estonska musí do čtrnáctidenní karantény, kterou si však mohou zkrátit na sedm dní, ale pouze pokud doloží dva negativní testy. LotyšskoLitva mají podobná opatření.

Exotická letoviska

Češi mohou přicestovat na oblíbené Maledivy, ale momentálně se to příliš nedoporučuje. Země totiž zažívá 2. vlnu nákazy. Lidé, kteří tam přicestují, navíc musí předložit negativní test. Mezi Čechy populární destinace jako Mauricius, Thajsko, či poslední dobou Vietnam, pak i nadále vstup turistům do země neumožňují.

Amerika

Do USA Češi nemohou odcestovat, pokud během posledních dvou týdnů byli na území schengenského prostoru, kam spadá mimo jiné i Česká republika. Mexiko sice vstup do země zatím příliš neomezilo, ale cestování sem se nedoporučuje, protože se očekává, že země své nejtěžší pandemické období teprve prožije. Vycestovat je možné také do Brazílie. I zde se ovšem očekává další nárůst počtu nakažených. Lidé, kteří tam odcestují, musí mít platné cestovní zdravotní pojištění.

Karibik

Ostrovy jako Aruba či Curacao, které spadají pod Nizozemsko, sice přicestovat umožňují, ale platí zde různá omezení a nařízení. Nutné jsou například negativní testy či zdravotní pojištění pro případ nákazy COVID-19. Aktuálně nemožné je vstoupit na Kubu.

K tématu

Tagy: Amerika Asie Evropa negativní test cestování koronavirus koronavirová opatření Pandemie koronaviru

Další hlavní zprávy

reklama
reklama
reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Další články
reklama
reklama