reklama

Prezident není výstavní exponát, i on má právo na soukromí, zastal se Nečas Zemana

Petr Nečas (ODS) se v pořadu K věci na CNN Prima NEWS vymezil vůči intenzivnímu zájmu některých politiků a veřejnosti o zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana. Podle bývalého premiéra Zeman v současnosti není nijak limitován v plnění svých povinností.

reklama

V úterý večer se na sociálních sítích začaly šířit spekulace o zhoršujícím se zdravotním stavu Miloše Zemana. Některé zprávy dokonce mluvily o možném úmrtí. Hned ve středu ale kancléř Vratislav Mynář i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček informovali o tom, že je hlava státu v pořádku.

Zejména opoziční politici považují za nutné, aby byl Hrad ohledně těchto věcí transparentní, a požadují od kanceláře prezidenta podrobnější odpovědi. Bývalého premiéra a řadového člena ODS Petra Nečase však překvapila intenzita těchto dotazů, která podle něj přerostla v osobní útoky.

„Občas mi přijde, že v případě otázek ohledně zdraví prezidenta lidem nejde o veřejný zájem, ale spíš o veřejnou zvědavost. Můžu s prezidentem politicky výrazně nesouhlasit, ale je krajně nevkusné, pokud je napadán a zesměšňován jeho zdravotní stav,“ řekl Nečas ve vysílání CNN Prima NEWS.

Časté lékařské návštěvy

Veřejnost i mnohé politiky znervózňuje skutečnost, že Zemana v Lánech během čtvrtka opět vyšetří ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral. Ten podle informací některých médií prezidentovi při předchozí pondělní návštěvě doporučil, aby se vrátil do nemocnice.

Nečas ale pochybuje o tom, že by současný zdravotní stav Zemana ovlivňoval v plnění povinností. „Nemám zprávy, že by zanedbával své ústavou dané funkce. Prezident není výstavní exponát, i on má právo na ochranu soukromí. Má zřejmě zdravotní problémy, to nepopírá ani Hrad. U někoho, komu je 77 let, ani není divné, že ho každé tři dny vidí lékař,“ podotkl expremiér.

Zároveň by Nečas nepřeceňoval Zemanovu důležitost bezprostředně po volbách. „Prezident není hlavou výkonné moci, nejsme v USA. Moc je soustředěna v rukou vlády. V prvních dnech nehrozí zásadní povolební vyjednávání, nejdříve se budou scházet zástupci politických stran. Věřím, že Zeman bude natolik fit, aby své povinnosti zvládl,“ dodal.

Sněmovní volby se uskuteční již v pátek a v sobotu. Místnosti se uzavřou v sobotu ve 14:00. Večer ten samý den už bude jasno, které politické subjekty ve volbách uspěly a které nikoliv.

Podle Jiřího Ovčáčka se už Zeman velmi těší na povolební vyjednávání. Hlava státu hodlá pověřit sestavením vlády nejsilnější stranu. Tou je alespoň podle průzkumů hnutí ANO. Na záda mu však dýchá koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Třetím nejsilnějším subjektem je pak druhá opoziční koalice Pirátů se Starosty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu
Koronavirus

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Ukazuje se, že vakcína nefunguje, tvrdí Hnízdil. Není tak hloupý, jak mluví, vmetl mu Kubek

Je vakcína účinným nástrojem v boji proti covidové pandemii? Na tom se neshodl prezident České lékařské komory Milan Kubek s lékařem Janem Hnízdilem. Ten prý nevidí důvod, „proč se očkovat experimentální vakcínou, která vakcínou ani není“. Kubek s iniciátorem akce Lékaři pomáhají Česku Radkem Mounajjedem si stáli za názorem, že očkování proti covidu výrazně snižuje šanci nákazy a hospitalizace v nemocnici. To ostatně potvrzují i data z výzkumů i nemocnic.

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

Očkování proti covidu bude platit jen devět měsíců. Pak budete muset na třetí dávku

Ministerstvo vyzve SMS zprávou očkované jednodávkovou vakcínou Janssen, aby se přeočkovali mRNA vakcínou. Bude se to týkat lidí dva měsíce po očkování, oznámil ve čtvrtek na on-line tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj se od roku 2022 zkrátí i platnost očkovacích certifikátů, a to na devět měsíců. Lidem bez posilující dávky přestane certifikát platit.

Žádné Vánoce či oslovení dámy a pánové. Eurokomisařka s korektní příručkou tvrdě narazila

Velký poprask způsobila na půdě Evropské unie eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová se svou příručkou „pokynů pro inkluzivní komunikaci“. Pro představu: Dalliová například chtěla, aby řečníci nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“ a o Vánocích mluvili jen opatrně, protože ne všichni jsou křesťané a slaví je stejně. Po kritice uvedla, že pokyny ještě nejsou dostatečně rozpracované.

reklama

Domácí zpravodajství

Muž se železnou tyčí vrazil na Vojtěchův resort. Zasahovala ochranka, policie ho hledá

K nevídanému incidentu došlo na ministerstvu zdravotnictví. Do budovy totiž vrazil muž s železnou tyčí v ruce. Protáhl se kolem turniketů, dostal se až na schody a chtěl pokračovat do vyšších pater. V ten okamžik ho ovšem zadrželi pracovníci ochranky. Během chvíle se jim podařilo muže vytlačit z budovy. Policie po něm aktuálně pátrá. K incidentu došlo v pondělí 25. října.

reklama