reklama

Měl by spíš řešit Čínu. Komunistu pohoršil Vystrčilův zájem o Zemanovo zdraví

Pokud chce předseda Senátu znát kompletní zdravotní dokumentaci, zavání to hyenismem. Komunistický poslanec Leo Luzar se ve vysílání CNN Prima NEWS pustil do předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Ten ještě před třemi dny zvažoval, že by jménem Senátu požádal Pražský hrad o informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana.

reklama

V úterý večer se zejména na sociálních sítích začaly šířit spekulace o zhoršujícím se zdravotním stavu Miloše Zemana. Některé zprávy dokonce mluvily o možném úmrtí. Hned ve středu ale kancléř Vratislav Mynář i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček informovali o tom, že je hlava státu v pořádku a že se chystá na vyjednávání po sněmovních volbách.

Zejména opoziční politici považují za nutné, aby byl Hrad ohledně těchto věcí transparentní.  „Prezident je důležitou osobou na politické šachovnici a má zásadní roli. Občané mají právo vědět, v jakém je stavu a jestli je schopen svou funkci vykonávat. Pro jeho okolí je povinností o tom informovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Jan Farský, poslanec STAN.

Podobného názoru je i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který ještě v neděli zvažoval, že by Hrad oficiálně požádal o vyjádření ke zdravotnímu stavu prezidenta.

Poslanec KSČM Leo Luzar má na věc diametrálně odlišný názor. „Tento zájem beru jako součást volební kampaně, která se vede velice sprostě. Jde se až na nejhorší lidské pudy. Zabývat se zdravím je pod určitou úroveň, byť jde o pana prezidenta,“ řekl.

Politici se zajímali i o zdraví Havla

Nejde ale o nic neobvyklého, o zdraví hlavy státu se politici zajímali i v minulosti. „Víme, že Václav Havel měl často zdravotní potíže. Když je měl, veřejnost byla o jeho stavu skrz tiskového mluvčího informována velice podrobně,“ připomněl Farský.

Podle Luzara ale Hrad komunikuje dostatečně i tentokrát. „Víme maximum možného, máme informace od mluvčího i z lékařských kruhů. Pokud chce pan Vystrčil znát kompletní zdravotní dokumentaci, zavání to hyenismem. Měl by se raději zabývat situací, kterou způsobil v rámci obchodu s Čínou,“ rýpnul si poslanec do Vystrčila kvůli jeho podpoře Tchaj-wanu.

Čína považuje Tchaj-wan za svou součást a dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Peking proti cestě českého politika opakovaně protestoval a varoval mimo jiné, že Vystrčil za porušení principu jedné Číny zaplatí vysokou cenu. Předseda Senátu čínské kritiky odmítl a vyjádřil přesvědčení, že jeho návštěva českou politiku jedné Číny neporušuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor
360°

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor

Z turbulentních událostí jednoznačně vyplývá, že Kancelář prezidenta republiky minimálně od minulé středy neříkala pravdu, zhodnotil politický komentátor webu Info.cz Vratislav Dostál okolnosti hospitalizace Miloše Zemana. Zpochybnil, že by premiér Andrej Babiš či šéf Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO) o prezidentově zdravotní kondici nevěděli. Končící premiér podle něj už rozjel svou prezidentskou kampaň.

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku
Miloš Zeman

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

Kim nepřestává provokovat. KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další balistickou raketu
KLDR

Kim nepřestává provokovat. KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další balistickou raketu

Severní Korea odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu, oznámily světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, podotkla agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida zároveň uvedl, že Severní Korea dnes odpálila zřejmě dvě rakety.

Soused zemřel hlady, líčí Sabina z Jemenu aneb České mámy v boji s hladomorem

Po matce je Češka a po otci Jemenka. Ve dvaceti letech odešla Sabina Addailamy z Prahy do jemenské metropole San’á, kde se nyní s pomocí českých kamarádek snaží čelit postupujícímu hladomoru. Ve válkou zmítaném Jemenu je to boj s větrnými mlýny. „Denně vidím spoustu podvyživených děti, některé se prohrabují mezi odpadky a hledají cokoliv, co by snědly,“ informuje 46letá Addailamy přímo ze San’á.

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Stále více Čechů chodí do obchodů bez respirátoru či roušky. Pokuty ani nemoc neřeší

Některé evropské státy upouští od povinného používání respirátorů v obchodech. Jedná se například o Dánsko, Maďarsko, Velkou Británii nebo Norsko. V Česku vládní nařízení o zakrytém nosu a ústech dál platí, lidé si však s jeho dodržováním hlavu mnohdy už nelámou. A to i přesto, že za jeho porušení hrozí vysoká pokuta a že pandemie v Česku opět sílí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama