reklama

Měl by spíš řešit Čínu. Komunistu pohoršil Vystrčilův zájem o Zemanovo zdraví

Pokud chce předseda Senátu znát kompletní zdravotní dokumentaci, zavání to hyenismem. Komunistický poslanec Leo Luzar se ve vysílání CNN Prima NEWS pustil do předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Ten ještě před třemi dny zvažoval, že by jménem Senátu požádal Pražský hrad o informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana.

reklama

V úterý večer se zejména na sociálních sítích začaly šířit spekulace o zhoršujícím se zdravotním stavu Miloše Zemana. Některé zprávy dokonce mluvily o možném úmrtí. Hned ve středu ale kancléř Vratislav Mynář i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček informovali o tom, že je hlava státu v pořádku a že se chystá na vyjednávání po sněmovních volbách.

Zejména opoziční politici považují za nutné, aby byl Hrad ohledně těchto věcí transparentní.  „Prezident je důležitou osobou na politické šachovnici a má zásadní roli. Občané mají právo vědět, v jakém je stavu a jestli je schopen svou funkci vykonávat. Pro jeho okolí je povinností o tom informovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Jan Farský, poslanec STAN.

Podobného názoru je i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který ještě v neděli zvažoval, že by Hrad oficiálně požádal o vyjádření ke zdravotnímu stavu prezidenta.

Poslanec KSČM Leo Luzar má na věc diametrálně odlišný názor. „Tento zájem beru jako součást volební kampaně, která se vede velice sprostě. Jde se až na nejhorší lidské pudy. Zabývat se zdravím je pod určitou úroveň, byť jde o pana prezidenta,“ řekl.

Politici se zajímali i o zdraví Havla

Nejde ale o nic neobvyklého, o zdraví hlavy státu se politici zajímali i v minulosti. „Víme, že Václav Havel měl často zdravotní potíže. Když je měl, veřejnost byla o jeho stavu skrz tiskového mluvčího informována velice podrobně,“ připomněl Farský.

Podle Luzara ale Hrad komunikuje dostatečně i tentokrát. „Víme maximum možného, máme informace od mluvčího i z lékařských kruhů. Pokud chce pan Vystrčil znát kompletní zdravotní dokumentaci, zavání to hyenismem. Měl by se raději zabývat situací, kterou způsobil v rámci obchodu s Čínou,“ rýpnul si poslanec do Vystrčila kvůli jeho podpoře Tchaj-wanu.

Čína považuje Tchaj-wan za svou součást a dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Peking proti cestě českého politika opakovaně protestoval a varoval mimo jiné, že Vystrčil za porušení principu jedné Číny zaplatí vysokou cenu. Předseda Senátu čínské kritiky odmítl a vyjádřil přesvědčení, že jeho návštěva českou politiku jedné Číny neporušuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii

Ačkoliv řada lidí vyzývá vládu premiéra Petra Fialy (ODS) k tomu, aby zrušila většinu současných protiepidemických opatření, jako to udělali například Britové, podle kabinetu by to bylo předčasné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale potvrdil, že jeho tým o možném rozvolnění restrikcí často hovoří. Vláda už představila svou předpověď, kdy by „návrat k normálu“ mohl nastat.

KOMENTÁŘ: Rekordman Passer zákon neporušil, morálně však jeho jízda neobstojí

Minulý týden vzbudil obrovské haló známý český podnikatel Radim Passer, který se rozhodl demonstrovat schopnosti své nejnovější hračky na čtyřech kolech. V časných ranních hodinách vyvezl své Bugatti Chiron na přehledný úsek německé dálnice dálnice A2 mezi Berlínem a Hannoverem a tlačil pedál plynu k podlaze tak dlouho, dokud ukazatel rychlosti nedostoupil hodnoty 417 km/h.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama