Expremiér Nečas hlasoval u voleb vždy pro sebe. Těším se, že zakroužkuji Bendu, prozradil

Petr Nečas

PARTIE Terezie Tománkové 3.10.2021

Kroužkoval jsem vždycky, a to sám sebe, prozradil v pořadu Partie na CNN Prima NEWS bývalý premiér ODS Petr Nečas. Zároveň řekl, že se těší, že při letošních volbách do Poslanecké sněmovny zakroužkuje dlouholetého poslance Marka Bendu. Ten je letos na pražské kandidátce koalice Spolu na třetím místě. Pravidelně ale sbírá mnoho preferenčních hlasů.

„Kroužkoval jsem vždycky, dodám, že především sám sebe,“ prozradil v Partii Petr Nečas. Zároveň také řekl, že si nedokáže představit, že by nedal kroužek poslanci Marku Bendovi.

Ten je v Parlamentu už od roku 1993. Několikrát jej tam udrželo právě kroužkování. V roce 2010 kandidoval až ze sedmnáctého místa a v preferenčních hlasech se mu za osobní podpory Petra Nečase podařilo poskočit až na šesté. V roce 2013 se do Sněmovny dostal z desátého místa. O čtyři roky později to už vypadalo, že bude mít smůlu. Preferenční hlasy ale nakonec vyšachovaly ze Sněmovny Filipa Humplíka (ODS), dvojku tehdejší kandidátky.

V letošních volbách do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční 8. a 9. října 2021, má „kroužkový specialista“ výhodnější výchozí pozici – v Praze kandiduje ze třetího místa. Zřejmě se tak nestane, že by díky preferenčním hlasům „vyšoupl“ někoho, kdo byl na kandidátce před ním.

Lidé mohou v letošních volbách zakroužkovat čtyři kandidáty. Když dají preferenční hlas více politikům než je povoleno, lístek se započítá pouze jako hlas pro stranu, hnutí nebo koalici.

Pokud jednoho kandidáta zakroužkuje víc než pět procent voličů v daném kraji, automaticky přeskakuje své kolegy a dostává se na první místo kandidátky. Když hranici pěti procent přesáhne v kraji více politiků nebo političek, řadí se podle počtu hlasů.

Kroužkovací válka začala

Nečas se spolu s bývalými ministry zahraničí Janem Kavanem (ČSSD) a Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL) shodli, že letošní volby jsou významné. Lidé tak podle nich kroužkování využijí.

„Lidé budou kroužkovat, já také. Kroužky mají dobrý dopad. Kroužkovací válka už začala, ale můžeme tím zvýšit účast u voleb,“ myslí si Svoboda.

Podle Kavana však v současné době „kroužkovací válka“ neprobíhá. „Ale může to ilustrovat, jestli jsou u koalic rozdíly v přístupech. Například řada lidí z KDU-ČSL bude kroužkovat proti ODS. Stejně tak voliči STANu proti Pirátům. Nenazýval bych koalice slepencem, ale předstírat, že jsou naprosto sjednocené, by bylo naivní,“ upozornil někdejší ministr.

Tagy: