Vojtěch Šimíček je novým místopředsedou Ústavního soudu (ÚS), ve středu odpoledne jej do funkce jmenoval prezident Petr Pavel. Nahradil tak Miladu Tomkovou, které společně s dalšími ústavními soudci skončil ve středu její mandát.
Ústavní soud zůstane poprvé v historii samostatného Česka v čistě mužském složení. Místopředsedkyně Milada Tomková, jejíž funkční období středou skončilo, byla po odchodu Kateřiny Šimáčkové v sestavě poslední ženou. Spolu s ní po deseti letech končí také místopředseda Jaroslav Fenyk a soudce Jan Filip. Prezident Petr Pavel na jejich místa navrhl Josefa Baxu, Danielu Zemanovou a Jana Wintra.
ČTĚTE TAKÉ: Petr Pavel otočil. Nečekaně představil svůj prezidentský portrét a známku, dříve je odmítal
Musejí však nejprve získat podporu v Senátu. Není proto jasné, zda a kdy soud posílí. Nově jmenovanému místopředsedovi Šimíčkovi, jenž je členem současné sestavy ÚS, funkční období končí příští rok.
Názorový střet u Ústavního soudu
V poslední době se Šimíček kromě rozhodování v některých mediálně sledovaných kauzách dostal do centra pozornosti i kvůli názorovému střetu, který se rozhořel uvnitř Ústavního soudu a jenž i podle vyjádření předsedy Pavla Rychetského negativně ovlivňuje atmosféru uvnitř instituce.
Soudci Josef Fiala a Radovan Suchánek ze čtvrtého senátu trvají na tom, že je Šimíček ze třetího senátu vyloučen z projednávání série stížností komunálních politiků požadujících odškodnění za zpřístupňování majetkových přiznání, a to kvůli konzultaci, kterou údajně poskytl ministerstvu spravedlnosti, což ovšem Šimíček popírá.
Postoj Fialy a Suchánka se nezměnil ani poté, co plénum, tedy sbor všech členů ÚS, většinově rozhodlo, že Šimíček podjatý není. Názorový střet lze sledovat v řadě usnesení a odlišných stanovisek v databázi soudu. Podle některých usnesení je v sázce důvěra v nestranné a nezávislé rozhodování soudu.
Šimíček se před pěti roky stal také jedním z aktérů kauzy možného ovlivňování soudců ze strany Pražského hradu v éře Miloše Zemana, které se věnovali i poslanci z podvýboru pro justici. Tehdejší vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář přiznal, že v Zemanově zastoupení „konzultoval s více ústavními soudci včetně Vojtěcha Šimíčka prezidentovy výhrady ke služebnímu zákonu, o jehož zrušení Ústavní soud rozhodoval“.