Třetí přímá volba prezidenta republiky v české historii dospěla do druhého kola. Volební místnosti se otevírají jako obvykle v pátek ve dvě hodiny. Ačkoliv prezidentské volby patří mezi ty nejjednodušší, vždy se objeví nějaké komplikace, neplatné hlasovací lístky, problémy s voličským průkazem i zoufalé hledání správné volební místnosti. Proto CNN Prima NEWS přináší kompletní návod, jak volit prezidenta ve volbách 2023 a zvláštní shrnutí pro druhé kolo.
Jak volit v druhém kole
Hlasovací lístky nepřijdou k vám domů, dostanete je až ve volební místnosti.
Do obálky za plentou ve volební místnosti vložíte pouze jeden hlasovací lístek, který následně vhodíte do volební urny
Druhé kolo voleb se odehraje dva týdny po prvním, tedy v pátek 27. a sobotu 28. ledna
Otevírací doba volebních místností je v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00
Adresu vaší volební místnosti najdete například na webu vaší obce, města či městské části.
Pokud volíte mimo svůj okresek, musíte znovu přinést voličský průkaz, o který jde dodatečně požádat
Volit mohou i lidé, kteří 18 let dosáhli až ve druhém kole voleb druhého kola
Pokud jste v karanténě, můžete volit z auta už ve středu, tedy 25. ledna od 8:00 do 17:00, případně později, pokud v tu dobu už budete čekat frontu.
Volit s průkazem můžete i na zastupitelských úřadech v zahraničí
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zpravodajství z parlamentních voleb
Hlasovací lístky
Hlasovací lístky před prvním kolem obdrželi všichni oprávnění voliči poštou na adresu svého trvalého bydliště. Nejpozději hlasovací lístky měly být doručeny 3 dny před konáním prvního kola voleb. Pokud je volič nenajde ve schránce nebo si je zapomene, může si o novou sadu požádat přímo ve volební místnosti.
Naopak pro druhé kolo prezidentských voleb se hlasovací lístky vydávají pouze ve volební místnosti a nikomu domů do schránky nepřijdou.
Jestliže se účastníte voleb v zahraničí, obdržíte volební lístky pro obě kola u příslušného zastupitelského úřadu.
Na každém hlasovacím lístku je vytištěno jméno a číslo jednoho kandidáta. Aby byla volba platná, musí volič vložit do obálky pouze jeden hlasovací lístek. Dva lístky v jedné obálce znamená neplatný hlas.
Kde volit – volební místnosti
Každý volič je zapsán na stálém seznamu voličů volebního okrsku na území obce, kde má trvalé bydliště. Konkrétní adresu volební místnosti zveřejňuje starosta obce nejpozději 15 dní před termínem voleb. Snadno ji tedy najdete na webu vaší obce, města či městské části.
Čas voleb je stanovený jednotně pro všechny volební místnosti. Volba prezidenta republiky probíhá ve dvou dnech – v pátek a sobotu. V pátek otevírají volební místnosti ve 14 hodin a zavírají ve 22 hodin. V sobotu je otevírací doba volebních místností od 8 do 14 hodin. Výjimku měli v těchto volbách lidé v karanténě, ti hlasovali už dříve z automobilů.
Pokud se volič nemůže dostavit do volební místnosti ze zdravotních důvodů, může požádat obecní úřad, aby k němu vyslal zástupce volební komise s přenosnou volební schránkou.
Voličský průkaz – volba mimo trvalé bydliště
Pokud chce volič jít k prezidentským volbám v okrsku mimo trvalé bydliště, musí si zažádat o voličský průkaz. S ním může hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území ČR nebo na zastupitelských úřadech v zahraničí. Voličský průkaz se vztahuje na obě kola prezidentských voleb. Zjistěte, jak se volí s voličským průkazem.
Jak probíhají volby
Po příchodu do volební místnosti musí volič prokázat svoji totožnost, buď občanským průkazem nebo cestovním pasem. Volební komise si podle dokladu odškrtne účast voliče, aby bylo zajištěno, že každý hlasuje pouze jednou. Zároveň mu předá obálku, která je opatřena úředním razítkem. S obálkou a hlasovacími lístky se volič musí odebrat do určeného prostoru za plentou, kde provede tajnou volbu.
Při prezidentské volbě se hlasovací lístky nijak neupravují. Stačí vložit do obálky lístek vybraného kandidáta. Volič následně vhodí obálku do urny před zraky volební komise.
Hlas se považuje za neplatný, pokud hlasovací lístek není vložen v orazítkované obálce, je přetržený nebo je v obálce více hlasovacích lístků.
Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně
Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.
Termín konání prezidentských voleb 2023
První kolo prezidentských voleb se letos koná 13. a 14. ledna, druhé pak o dva týdny později. Vždy v pátek a v sobotu. V pátek jsou volební místnosti otevřeny od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.
Termín vyhlašuje předseda Senátu nejpozději 90 dnů před konáním voleb a volby se musí stihnout nejpozději 30 dnů před uplynutím volebního mandátu úřadujícího prezidenta. Pokud není v prvním kole zvolen kandidát nadpoloviční většinou hlasů, koná se o 14 dní později druhé kolo. Přečtěte si podrobnosti o termínu voleb a volebním systému včetně toho, kdy definitivně končí jako hlava státu Miloš Zeman.
Kdo může volit v prezidentských volbách
V prezidentských volbách mají právo volit občané České republiky, kteří dosáhnou věku 18 let nejpozději druhý den voleb. Stejný princip se uplatní i pro druhé kolo voleb – to znamená, že ke druhému kolu voleb se může dostavit i občan, který byl ještě nezletilý v době konání prvního kola. Kromě věkové hranice je podmínkou svéprávnost.
Každý volič se musí k volbám dostavit osobně, není možné hlasovat v zastoupení nebo elektronicky.
Evropské volby
Jak volit prezidenta v zahraničí
Při volbě prezidenta mají občané pobývající v zahraničí možnost hlasovat na zastupitelských úřadech. Pro volbu v zahraničí existují dva způsoby – požádat o zapsání na zvláštní seznam voličů nebo zažádat o voličský průkaz.
První způsob se hodí pro občany, kteří trvale žijí v zahraničí a budou vždy hlasovat na stejném zastupitelském úřadu. Žádost se podává písemně nejpozději 40 dnů před konáním voleb a v seznamu volič zůstává do té doby, než sám požádá o vyškrtnutí. K žádosti je nutné doložit totožnost, státní občanství ČR a bydliště v územním obvodu daného zastupitelského úřadu.
Při krátkodobém pobytu v zahraničí si může volič požádat o voličský průkaz. Ten mu bude doručen na vybranou adresu nebo přímo na zastupitelský úřad.
Současná vláda by ráda zavedla také možnost korespondenční volby v zahraničí, má to dokonce v programovém prohlášení. Opozice se je však proti.
KOMENTÁŘ: České bubliny v hysterii. Babiše volí mrzáci z vesnic a Praha chce válku!
Hysterie je nemoc, snažil se dokázat Sigmund Freud. Nedokázal – stejně jako ji nedokázal vyléčit. A tak se volně šíří, neléčená světem. Momentálně Českem. To, co se děje kolem českých prezidentských voleb, je naprosto příšerné. Ze všech stran.
Otevírací doba volebních místností v zahraničí
Kvůli časovému posunu se otevírací doba volebních místností v zahraničí liší. Pokud je časový posun více než dvě hodiny ve srovnání s ČR, probíhají volby ve čtvrtek a pátek, kdy hlasování začíná ve 14 hodin a končí ve 21 hodin místního času. Na území s kratším časovým posunem než dvě hodiny se volí v pátek od 12 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin místního času.
COVID-19 a volby v karanténě
V souvislosti s pandemií COVID-19 platí, z důvodu ochrany zdraví lidu je možné omezit mimo jiné i právo voliče účastnit se voleb ve volebních místnostech. Jednoduše řečeno, do volebních místností nemohou přijít občané v karanténě. Mohli ale volit z auta na místech k tomu určených už ve středu: Také ve druhém kole můžete v karanténě volit z auta ve středu, tedy 25. ledna od 8:00 do 17:00, případně později, pokud v tu dobu už budete čekat frontu.