Příběh fotografa je hledáním souznění s přírodou v místech s magickou scenérií

Cesty za uměleckou fotografií krajiny se ubírají časy a místy, které jsou běžným turistům či lidem zvyklým na své ranní a večerní pohodlí domova vzdálené. Základem dobré krajinářské fotografie je silný vztah ke krajině. Pro krajináře je běžné ranní vstávání kolem třetí hodiny ráno a v případě přesunu autem ke vzdálenějšímu cíli i dříve. Výstupy se stativy a těžkými batohy plnými potřebného vybavení do těžko přístupných a krkolomných míst ještě před východem slunce jsou samozřejmostí stejně jako přespávání v terénu spojené s fotografováním krajiny zalité měkkým zapadajícím sluncem.

Jak se zrodí láska k fotografování krajiny

Příběh fotografa Tomáše Čmuchálka z České Lípy začal tak, jak to často bývá. Jeho tatínek fotografoval zrcadlovkou a měl fotokomoru v koupelně.

Autor zde rád pozoroval, jak se tatínkovi pod rukama klube z bílého papíru fotografie. Ke státnicím dostal autor vysněnou Praktiku BX20. Snažil se zachytit život rodiny a synů od prvních krůčků až po jejich sportovní úspěchy. Postupně se kromě sportovní fotografie začal více zajímat také o oblasti fotografování krajiny.

V rámci podnětných workshopů při toulkách krajinou Českého Švýcarska s inspirujícím lektorem Václavem Sojkou si poprvé uvědomil, jak krásná a romantická krajina leží přímo "za humny“ jeho domova. Nabídla se mu možnost poprvé nahlédnout do krás pískovcových věží a skalních masivů za hranicemi při cestách do Saska a od té doby se stal koníček jeho hlavní uměleckou specializací.

Autora dle jeho slov absolutně nabíjí brzké jaro vysoko na skalách, kdy je vzduch chladný a jiskřivý a pod ním se v údolí válí chuchvalce mlhy, do kterých pronikají první jemné paprsky světla. Setkání se zvířaty, nepřízní počasí a překonávání náročných výstupů je kromě speciální technické výbavy  běžnou součástí práce fotografa krajiny.

Krajinář Tomáš strávil mnoho dní v životě přivítáním slunce v hledáčku objektivu i rozlučkami s ním, když jeho poslední záblesky opouští krajinu. Východy slunce má ale nejradši. Jeho povaze odpovídá více radost z toho, když něco krásného začíná než motiv loučení.

Během zahraničních cest se autor specializuje především na fotografování hor. Často a rád fotil fantastické krásy slovenské přírody. Z webových stránek je zřejmé, jak autora ohromily Dolomity a Alpy.

Oblíbeným motivem kromě fotografií drsnosti a majestátnosti štítů hor jsou perly romantiky Slovinska a krajinářsky neskutečně malebné Toskánsko.

Tagy: