reklama

Příběh fotografa je hledáním souznění s přírodou v místech s magickou scenérií

Cesty za uměleckou fotografií krajiny se ubírají časy a místy, které jsou běžným turistům či lidem zvyklým na své ranní a večerní pohodlí domova vzdálené. Základem dobré krajinářské fotografie je silný vztah ke krajině. Pro krajináře je běžné ranní vstávání kolem třetí hodiny ráno a v případě přesunu autem ke vzdálenějšímu cíli i dříve. Výstupy se stativy a těžkými batohy plnými potřebného vybavení do těžko přístupných a krkolomných míst ještě před východem slunce jsou samozřejmostí stejně jako přespávání v terénu spojené s fotografováním krajiny zalité měkkým zapadajícím sluncem.

reklama

Jak se zrodí láska k fotografování krajiny

Příběh fotografa Tomáše Čmuchálka z České Lípy začal tak, jak to často bývá. Jeho tatínek fotografoval zrcadlovkou a měl fotokomoru v koupelně.

Autor zde rád pozoroval, jak se tatínkovi pod rukama klube z bílého papíru fotografie. Ke státnicím dostal autor vysněnou Praktiku BX20. Snažil se zachytit život rodiny a synů od prvních krůčků až po jejich sportovní úspěchy. Postupně se kromě sportovní fotografie začal více zajímat také o oblasti fotografování krajiny.

V rámci podnětných workshopů při toulkách krajinou Českého Švýcarska s inspirujícím lektorem Václavem Sojkou si poprvé uvědomil, jak krásná a romantická krajina leží přímo "za humny“ jeho domova. Nabídla se mu možnost poprvé nahlédnout do krás pískovcových věží a skalních masivů za hranicemi při cestách do Saska a od té doby se stal koníček jeho hlavní uměleckou specializací.

Autora dle jeho slov absolutně nabíjí brzké jaro vysoko na skalách, kdy je vzduch chladný a jiskřivý a pod ním se v údolí válí chuchvalce mlhy, do kterých pronikají první jemné paprsky světla. Setkání se zvířaty, nepřízní počasí a překonávání náročných výstupů je kromě speciální technické výbavy  běžnou součástí práce fotografa krajiny.

Krajinář Tomáš strávil mnoho dní v životě přivítáním slunce v hledáčku objektivu i rozlučkami s ním, když jeho poslední záblesky opouští krajinu. Východy slunce má ale nejradši. Jeho povaze odpovídá více radost z toho, když něco krásného začíná než motiv loučení.

Během zahraničních cest se autor specializuje především na fotografování hor. Často a rád fotil fantastické krásy slovenské přírody. Z webových stránek je zřejmé, jak autora ohromily Dolomity a Alpy.

Oblíbeným motivem kromě fotografií drsnosti a majestátnosti štítů hor jsou perly romantiky Slovinska a krajinářsky neskutečně malebné Toskánsko.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tragédie při natáčení: Baldwin prolomil mlčení. V rekvizitě byl ostrý náboj
USA

Tragédie při natáčení: Baldwin prolomil mlčení. V rekvizitě byl ostrý náboj

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. S odvoláním na policii o tom v pátek informoval web Variety. Podle vyšetřovatelů střílel ze zbraně, která sloužila jako rekvizita. Hollywoodská odborová organizace v oběžníku adresovaném jejím členům uvedla, že zbraň obsahovala jeden ostrý náboj, píše agentura Reuters. Baldwin na Twitteru vyjádřil hluboký smutek a napsal, že plně spolupracuje s policií.

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

Tálibán jí usekl hlavu, tvrdí bývalý trenér nadějné volejbalistky. Rodina to popírá

Aktualizováno

Obětí vládnoucích radikálů se v Afghánistánu měla stát nadějná volejbalistka Mahjabin Hakimiová. Její vražda přitom vyplynula na povrch až po několika týdnech. Tálibán jí podle informací bývalého trenéra sťal hlavu, ovšem rodina tvrdí něco jiného. Poté, co v srpnu převzalo vládu v zemi radikální hnutí, se kompletně změnil život mnoha obyvatelům. Mezi nejohroženější skupinu patří právě veřejně aktivní ženy – političky nebo sportovkyně.

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiše dokážu rozčílit, to mě baví, směje se Rakušan. Rýpnul si i do Zemana a Klause

Lídr Starostů Vít Rakušan se z přízně a největšího počtu preferenčních hlasů těší. Že by ale kvůli tomu přemýšlel o kandidatuře na prezidenta, odmítá. Podle něj je na to příliš brzy. Nabitou popularitu podle svých slov získal tím, že dokáže „záhadně“ rozčílit premiéra Andreje Babiše (ANO), což ho „docela baví“. A zužitkovat ji chce ve vládě. Rakušan to s úsměvem přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama