Přihlášku na střední školu si letos podalo více než 154 tisíc uchazečů, odeslali zhruba 419 700 přihlášek na čtyřleté obory i víceletá gymnázia. Lhůta pro přihlašování vypršela o půlnoci na dnešek, lidé ale mohou podávat dál přihlášky se žádostí o prominutí zmeškání lhůty. Záleží na školách, zda pozdější podání prominou. Médiím to v pátek řekla Barbora Rosůlková, ředitelka státní organizace Cermat, která je za přípravu přijímacích zkoušek i elektronický systém přihlašování odpovědná. Loni si přihlášku ke studiu na střední škole v prvním kole ve všech formách studia včetně víceletých gymnázií a oborů bez maturity podalo 157 tisíc lidí.
Přihlášku musí podat všichni zájemci o studium na střední škole i ti, kteří se hlásí na nematuritní obory. Uchazeči mohli podat až pět přihlášek, z toho až dvě do oborů s talentovou zkouškou a až tři do oborů bez ní. Přihlášku mohli zájemci podávat elektronicky, papírovou formou s podporou elektronického systému nebo jen papírovou formou. V prvním kole přijímacích zkoušek loni uspělo zhruba 82 procent uchazečů, neúspěšných bylo přibližně 29 tisíc žáků. Z devátých tříd se na střední školu dostalo v prvním kole 94 procent zájemců. Letos je deváťáků asi 106 tisíc, podobně jako loni.
ČTĚTE TAKÉ PŘEHLEDNĚ: Kdy začne první kolo zkoušek a za jak dlouho budou výsledky?
Počet uchazečů se může ještě zvyšovat, školy do systému zadávají přihlášky, které lidé podávali papírovou formou. Listinné přihlášky by měly školy do systému zadat do 25. února, následně se přihlášky ještě kontrolují, vyplývá z metodiky ministerstva školství. Poté se podle Rosůlkové začnou zpracovávat pozvánky na přijímací zkoušky, Cermat začne tisknout zkušební dokumentaci a připravovat se na přijímací zkoušky. Zkušební dokumentace se podle Rosůlkové tiskne vždy pro konkrétního žáka a konkrétní školu, kde koná zkoušku. Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory se budou konat 11. a 14. dubna, na víceletá gymnázia 15. a 16. dubna.
Poslední šance podat přihlášku
Lidé mohou podle Rosůlkové dál podávat přihlášky s žádostí o prominutí zmeškání lhůty. „Záleží na řediteli školy, jestli ty důvody pro zmeškání uzná nebo neuzná. Jestli přihlášku akceptuje nebo ne,“ řekla.
Elektronický systém DiPSy podle Rosůlkové neměl zásadní problémy. Jediný problematický den byl podle ní v pondělí, kdy třikrát po sobě, vždy zhruba po hodině, spadl, řekla ve čtvrtek ráno Radiožurnálu.
Systém DiPSy mohli uchazeči použít poprvé loni, jeho spuštění se zpozdilo kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti. Otevřel se 2. února 2024 večer. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) proto později lhůtu pro podávání přihlášek o den prodloužil.
Zkoušky začnou za dva měsíce
Zájemci o studium mají nyní necelé dva měsíce, aby se připravili na první kolo přijímacích zkoušek. Termínů je hned několik včetně náhradních, navíc se liší podle toho, zda se jedná o celostátní či školní testy.
Seznam škol, které vypíšou druhé kolo přijímacích zkoušek (třeba aby doplnily kapacity ve třídách), bude veřejně dostupný od 19. května 2025. Na přihlášení budou mít rodiče čas do 26. května. Výsledky se dozví 24. června.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Školní pomůcky podle novely zařídí kraje a obce. Jen to prohloubí nerovnost, tvrdí experti