V prvním kole přijímaček uspělo 94 procent deváťáků. Většina je na preferované škole

94 procent uchazečů se dostalo na střední školu

Na střední školu se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Loni to podle aktualizovaných dat ministerstva bylo asi 93 procent. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Tři čtvrtiny uchazečů se dostaly na školu, na kterou chtěli nejvíce, uvedla ředitelka státní organizace Cermat, která přijímací řízení organizuje, Barbora Rosůlková. V prvním kole se o studium na střední škole ucházelo asi 100 100 žáků z devátých tříd ZŠ.

Do prvního kola přijímacího řízení se přihlásilo celkem asi 132 700 uchazečů o čtyřleté obory, sdělila Rosůlková. Na některou střední školu bylo v prvním kole přijato 89 procent z nich, jedná se o asi 118 tisíc lidí, podobně jako v loňském roce, uvedla Rosůlková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko má mnohonásobně více nadaných dětí, uvádí studie. Koho školství nejvíce přehlíží?

Na školu, na kterou chtěli nejvíce, se letos v prvním kole dostaly tři čtvrtiny z přijatých uchazečů o čtyřleté a kratší obory, vyplývá z informací na webu MŠMT. Na školu, která byla jejich druhou volbou, se dostalo asi 17 procent.

Státní organizace Cermat ve čtvrtek v elektronickém systému DiPSy zveřejnila výsledky přijímacích zkoušek, které se konaly v dubnu. Systém uchazečům ukazuje, zda a na jakou školu byli přijati. Výsledky zveřejnily i školy.

Podle dat na webu ministerstva školství se letos v prvním kole dostalo na nějakou střední školu asi 93,6 procenta deváťáků, tedy zhruba 93 700 lidí. Loni to bylo asi 93,36 procenta.

Největší převis poptávky je v Praze

Do čtyřletých gymnázií bylo letos přijato asi 15 tisíc uchazečů, zhruba 13 procent ze všech přijatých, podobně jako loni, vyplývá z dat Cermatu. Mírně vzrostl podíl žáků, kteří se dostali na lyceum, z loňských pěti procent na letošních šest procent přijatých uchazečů. Asi 40 procent přijatých se dostalo na střední odborné školy, loni šlo o 41 procent.

Největší převis poptávky nad nabídkou je dlouhodobě v Praze, uvedl Bek. Situace se podle něj zlepšuje, nabídka a poptávka v Praze se podle něj začínají sbližovat. Podle Rosůlkové bylo letos v Praze přijato 80 procent všech uchazečů, kteří se hlásili na čtyřleté obory. Je to nejméně v republice, ale meziročně se podíl mírně zvedl, uvedla.

Praha je podle Beka výjimečná tím, že je v ní největší nabídka míst na soukromých středních školách. „Situace v Praze je odlišná od ostatních krajů, takže celková kapacita i gymnaziálních míst se vlastně potkává s poptávkou, ale část té kapacity je skutečně na soukromých školách,“ řekl Bek. Je to podle něj výsledek dlouholeté politiky Prahy.

Na osmiletá gymnázia se dostala polovina zájemců

Největší převis poptávky nad nabídkou je na víceletých gymnáziích, podle Beka jsou to školy určené pro ty nejlepší uchazeče. Na osmiletá gymnázia se mohla letos vzhledem ke kapacitě škol dostat asi polovina přihlášených dětí, na šestiletá zhruba třetina. Zájem o osmiletá gymnázia byl podobný jako loni, letos se hlásilo asi 19 400 dětí. O šestiletá gymnázia se ucházelo asi 7 100 žáků, meziročně zhruba o 650 méně.

Na osmileté gymnázium se letos dostalo asi 47 procent uchazečů, loni uspělo asi 45 procent zájemců. Z přijatých zájemců o osmiletá gymnázia se dostalo asi 83 procent na školu, kam chtěli nejvíce. Na šestileté gymnázium se letos dostalo asi 34 procent uchazečů, loni uspělo v prvním kole asi 30 procent uchazečů.

„Já sám jsem dlouhodobě nakloněn tomu, abychom tam, kde se ukazuje obrovský převis poptávky, změnili to dvacetileté nastavení, které v zásadě limituje rozvoj nabídky víceletých gymnázií,“ řekl Bek. Byla by to podle něj ale revoluce v českém školství, je potřeba debata, dodal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Chyba v testu? Pokud to Cermat neuzná, naštvu se, říká češtinář. Maturanty vyzval k odvolání

Tagy: