
Šéfka Cermatu o přijímacích zkouškách
Přijímací zkoušky mají žáky rozřazovat. Pokud by všichni uchazeči měli plný počet bodů, neplnily by svůj účel. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekla Barbora Rosůlková, ředitelka Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Cermat. Podle ní byly testy vypracovány v souladu s požadovanými kritérii, což potvrdily dvě nezávislé komise. Dodala, že šance na úspěch u odvolání kvůli možnému pochybení při vyhodnocování testů je velmi malá.
Od čtvrtečního rána začaly střední školy zveřejňovat výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. Větší obavy tradičně budil didaktický test z matematiky. Přestože se o těžké matematice letos hovořilo zejména v souvislosti s maturitou, ani u přijímaček nezůstal tento předmět ušetřen kritiky.
ČTĚTE TAKÉ: Česko má mnohonásobně více nadaných dětí, uvádí studie. Koho školství nejvíce přehlíží?
Podle Rosůlkové je ale otázkou, jak zvolíme definici pro výraz „těžký“. „Přijímací zkoušky mají rozlišovací funkci a test má uchazeče rozřadit. Pokud by jej všichni splnili na plný počet bodů, neplnil by svůj účel. Jestliže má někdo pocit, že má méně bodů, než by měl loni, tak je to v pořádku, protože všichni na tom jsou stejně,“ řekla Rosůlková.
Test podle ní vyhověl všem kritériím, která na něj byla kladena. „My se při jejich tvorbě musíme řídit obsahem RVP (Rámcový vzdělávací program, který tvoří obecně závazný rámec pro tvorbu školních vzdělávacích programů, pozn. red.) a tzv. specifikacemi požadavků, které určují, co se může v testech objevit. Nezávislé odborné komise již zasedly a obě potvrdily, že ty testy obojí splňují,“ uvedla Rosůlková.
S odvoláním již nejspíše neuspějete
V minulých letech bývalo zvykem, že pokud se uchazeč nedostal na svou preferovanou školu, podal odvolání v naději, že se místo uvolní, protože se studenti rozhodovali až po složení zkoušky.
Od loňského roku, kdy byla zavedena prioritizace škol, ale tato možnost již neplatí. Odvolat se lze v případě, že by někdo měl závažné pochybnosti o vyhodnocení testu. „Zde ale upozorňuji, že ta šance na úspěch je velmi malá. Když nám někdo zavolá nebo napíše, většinou mu řekneme, že ta pochybnost není oprávněná,“ dodala Rosůlková.
Neúspěšní uchazeči si tak budou muset s největší pravděpodobností podat přihlášku do druhého kola přijímacího řízení.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Chyba v testu? Pokud to Cermat neuzná, naštvu se, říká češtinář. Maturanty vyzval k odvolání