
Přijímačky startují
Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.
Jiří Valášek měl minulý rok zkrátka smůlu. I přes nadprůměrné výsledky ve státní zkoušce a skvělý studijní prospěch nebyl přijat ani na jednu pražskou střední školu. Nakonec i jeho rodiče zpětně uznávají, že udělali lépe, když ho zároveň přiměli k podání přihlášky do mnichovského „realschule“ ke studiu jazyků. Paradoxně nad tím podle svých slov strávili mnohem méně času než nad přípravami na pražská gymnázia.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Přijímací zkoušky 2025 PŘEHLEDNĚ: První kolo testů se blíží. Kdy se žáci dozvědí výsledky?
„Německy jakžtakž uměl, nyní už mluví prakticky plynule. Je tam necelý rok a je nadšený. Ze začátku jsme se báli nákladů, ale nakonec dosáhl i na stipendium, takže mi dáváme jen kapesné na nějaké to sociální vyžití,“ popsala redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková. Jelikož celá její rodina včetně manžela pochází ze Sudet, němčina je provází už po několik generací.
Sama ovšem doufala, že s příchodem nového digitálního systému nedojde ke stejné situaci jako v roce 2023, kdy před gymnázii stály fronty neúspěšných dětí, premiantů nevyjímaje. Praha zkrátka nemá dostatečné kapacity na to, aby uspokojila poptávku ze strany mladých talentů – a rodiče nechtějí „zabíjet“ jejich potenciál na škole, kam se sice může jednoduše dostat, ale nebude ho to bavit.
„Vezměte si, kolik nadaných dětí musí procházet zklamáním z výsledků přijímacích zkoušek. Nemají šanci se pořádně rozvinout. To, že je skoro jednodušší zmizet do zahraničí, je absurdní. Česku protékají mladé talenty skrze prsty a ani po tolika letech mi nepřijde, že se to změnilo. Rodičům bych doporučila pár věcí – nehroutit se z přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice České republiky, kde je o talentované děti vždy zájem,“ uzavřela.
Radši do Francie než zůstat v Česku
Podobných příběhů je více. Ke studiu na vyhlášených gymnáziích měl veškeré předpoklady i Hubert. Ze státních zkoušek si minulý rok odnesl nadprůměrné skóre (86 bodů, konkrétně 45 z češtiny a 41 z matematiky), na základní škole měl za poslední tři roky známkový průměr 1,08.
Výsledek ale všechny překvapil. Nakonec nebyl přijat ani na jednu školu, a to „z důvodů nedostatečné kapacity“. Do hry tak vešel alternativní nápad, po kterém i minulý rok sáhl nejeden zklamaný uchazeč o studium – zamířit radši do zahraničí.
„Teď bych žalostně plakala nebýt jeho ambiciózního a umanutého otce, který chlapce (lehce proti jeho vůli) dotlačil k podání přihlášky na prestižní Lycée Carnot v Dijonu. Ano, tam, kde studoval Jiří Voskovec,“ popsala minulý rok ve zveřejněném příspěvku Lucie Kolářová. Zde pomohly České sekce, letitý stipendijní projekt pro nadané české studenty. „Berou deset uchazečů ročně, čtyři místa jsou vyhrazena pro chlapce, šest pro dívky,“ doplnila.
Jaký byl výsledek? Huberta přijali do prestižního Dijonu a rodičům spadl kámen ze srdce. „Na rozdíl od krve, slz a potu, nemluvě o penězích, které jsme prolili při přípravě na české zkoušky, tady stačilo umět víceméně slušně francouzsky (B1). Dostat se na stipendium na zahraniční školu tak bylo paradoxně mnohonásobně snazší než udělat zkoušky v českém systému,“ zhodnotila Lucie současný vzdělávací systém, který nejednomu rodiči stále dělá vrásky na tváři.
Veškeré informace k přijímacím zkouškám pro rok 2025 najdete v tomto přehledu, který připravila redakce CNN Prima NEWS. Nabízí nejen nejdůležitější termíny, ale také mapy nejžádanějších škol či seznam nejpopulárnějších oborů, maturitních i nematuritních.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spor o školní obědy. Babiš viní vládu, že připravuje děti o maso. Naprostá lež, reagoval Jakob