CNN Prima News přijímačky

přijímačky

Výpis příspěvků ke štítku „přijímačky“

PŘEHLEDNĚ: Co když dítě skončí po přijímačkách „pod čarou“? Na odvolání zapomeňte, nepomůže

Co by měli dělat rodiče, pokud jejich dítě skončí v pořadníku „pod čarou“ a nedostane se na preferovanou střední školu? Dříve nejspíše sáhli po odvolání a doufali, že se uchazeč na vyšších příčkách ke studiu nepřihlásí – a mnohdy to i stačilo. S příchodem Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy) je ale vše jinak. Na odvolání kvůli tomu, že se zájemce těsně nedostal na školu, už se totiž nebere ohled. „Všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ uvádí se na webu Přihlášky na střední.

Začal boj o střední školy: Přihlášku má podat přes 100 tisíc dětí, jak postupovat?

Od 1. února se mohou zájemci o studium na střední školy přihlásit na přijímací zkoušky – elektronicky, „po staru papírově“ i v kombinaci. Opět se očekává obří nápor dětí na nejžádanější školy – stejně jako loni, také letos se má na přijímačky přihlásit přes 100 tisíc zájemců. Kapacitně jsou na tom ale střední školy stejně jako minulý rok. Řada rodičů se navíc musí v prvních dnech seznamovat s Digitálním přihlašovacím systémem (DiPSy), který se loni spustil za doprovodu porodních bolestí.

MAPA nejžádanějších středních škol napříč Českem. Kam se loni nedostaly tisíce deváťáků?

Tisíce žáků devátých tříd se každoročně nedostanou na svou vyhlédnutou střední školu, a situace by se mohla opakovat i letos. Přihlášky budou žáci podávat od 1. února, přičemž letos by se jich mělo k přijímacím zkouškám dostavit více než sto tisíc. Ačkoliv se školy snaží kapacity navýšit, ne vždy se to povede. Na jaké školy se v roce 2024 hlásilo nejvíce dětí v jednotlivých krajích? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehlednou mapu nejžádanějších škol.

Syn uspěl, ale systém ho nepustí za přáteli na jinou školu. Jediné řešení matku netěší

Touto dobou se měl Tomáš spíše radovat. Jeho píle se vyplatila a dostal se na střední školu, na kterou chtěl nejvíce. Stovky jiných dětí takové štěstí neměly. I přesto mu ale není příliš do smíchu – jeho tři nejlepší kamarádi totiž nakonec nastoupí společně jinam. Všichni se shodou náhod dostali na osmiletý obor, který si Tomáš dal do pořadníku až na druhé místo. A třebaže by na body splnil veškeré podmínky k zápisu na studium, udělat to nemůže. Alespoň ne s novým systémem na přihlášky.

Potíže s přijímačkami. Některé školy předaly špatné pořadí uchazečů, Cermat neví, jak to řešit

Některé střední školy daly státní organizaci Cermat špatné pořadí uchazečů o studium. Uvedl to v pondělí ředitel organizace Miroslav Krejčí. Podle mluvčí ministerstva školství Terezy Fojtové se jedná o drobné chyby, které se ředitel Cermatu snaží napravit. Krejčí ujistil, že chyby nebudou mít na uchazeče o studium žádné důsledky. Výsledky přijímacího řízení mají být zveřejněny ve středu 15. května v systému DiPSy a na veřejně přístupném místě ve škole.

TEST: Přijímačky na střední se blíží. Obstáli byste? Vyzkoušejte své znalosti z matematiky

Desítky tisíc žáků devátých tříd již 12. a 15. dubna usednou do lavic s jasným cílem: uspět v jednotné přijímací zkoušce na střední školu. Jedno z nejstresovějších období, kdy se připravovaly na jedno zadání z matematiky a českého jazyka, bude u konce. Ačkoliv nejsou zadání letošních testů ještě známá, dá se očekávat každoroční kritika některých zapeklitých úloh. Jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z matematiky na zadáních z předchozích let.

Úskalí nových přihlášek: Při výběru školy mohou nastat nečekané problémy. Druhá šance není

Na jednu stranu má zamezit loňskému chaosu, na druhou stranu odpírá dětem možnost si znovu rozmyslet, kde budou studovat. Někteří rodiče přehlédli, že nový Digitální přihlašovací systém (DiPSy) postavil kolem uchazečů nové mantinely. Pokud se dítě dostane na více škol najednou, musí nastoupit podle odevzdaného pořadníku. A pokud se rozhodne, že chce místo první preferované školy spíše na druhou v pořadí, musí se vzdát celého kola a absolvovat přijímací zkoušky znovu. Místo ve třídě se po něm sice uvolní, ale nikoliv pro uchazeče „pod čarou“.

Připraví na přijímačky a maturitu, i s pomocí mobilu. Cermat spustí novou aplikaci TAU

Již v průběhu září se žáci devátých tříd a maturitních ročníků mohou těšit na on-line pomůcku, která jim usnadní přípravu na přijímačky a závěrečné zkoušky. Cermat spustí novou a více moderní aplikaci TAU – TRÉNUJ A UČ SE. Novinka spočívá například v tom, že si úlohy v aplikaci mohou studenti vyplňovat ve svých mobilních telefonech. Zejména rodiče potěší, že TAU bude zcela zdarma, čímž mohou ušetřit na přípravných kurzech.

Nejsme žádné podlé mrchy, brání se Cermat. Úloha v přijímačkách se prý dá logicky vyřešit

Odbornou diskuzi o úlohách v přijímacích zkouškách vítáme, ale měla by být vedena slušným způsobem. Tak reagoval Cermat na kritiku, která se na něj snesla kvůli jedné z otázek v didaktickém textu u přijímacích zkoušek, které začátkem týdne skládali zájemci o šestileté gymnázium. Znepokojení vyjádřili zejména nad výrazy jako „podlé mrchy“, kterým pracovníky Cermatu tituloval novinář a manažer Vít Kolář.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.