Startuje podávání přihlášek na střední školy
Co by měli dělat rodiče, pokud jejich dítě skončí v pořadníku „pod čarou“ a nedostane se na preferovanou střední školu? Dříve nejspíše sáhli po odvolání a doufali, že se uchazeč na vyšších příčkách ke studiu nepřihlásí – a mnohdy to i stačilo. S příchodem Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy) je ale vše jinak. Na odvolání kvůli tomu, že se zájemce těsně nedostal na školu, už se totiž nebere ohled. „Všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ uvádí se na webu Přihlášky na střední.
Od 1. do 20. února mohou rodiče přihlašovat své děti na přijímací zkoušky na střední školy prostřednictvím DiPSy, „po staru“ papírově či v kombinaci. I letos se očekává stejně velký nápor na nejpopulárnější obory – podle odhadů bude o místa ve školních lavicích bojovat přes 100 tisíc dětí. Je to rovněž dobrý důvod k tomu, aby si rodiče a uchazeči pořádně rozmysleli, kam poslat jednu ze tří přihlášek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bankovní identita PŘEHLEDNĚ. Jak si ji založit a použít k přihlášení u přijímaček na střední?
Obecně se doporučuje následující postup: první a prioritní přihlášku vyhradit pro školu, kam chce dítě nejvíce, bez ohledu na šance, konkurenci či obtížnost. Na druhém místě by měla být její alternativa, třeba s menšími nároky na přijetí.
Třetí přihláška by potom měla připadnout studijnímu oboru, kam se uchazeč dostane takříkajíc „na jistotu“, aby nemusel absolvovat druhé nebo třetí kolo přijímacích zkoušek. Školy se jich totiž po zaplnění svých kapacit nemusí už zúčastnit. Veškeré informace k přijímacím zkouškám pro rok 2025 najdete v našem přehledu.
Jak je to s odvoláním?
Co ovšem dělat, pokud se dítě těsně nedostane na svůj vyhlédnutý obor a skončí tzv. „pod čarou“? Dříve rodiče zpravidla sáhli po odvolání směrem k vedení školy a doufali, že se úspěšnější uchazeči ke studiu nepřihlásí. Tím se pak pořadník zájemců posunul o pár příček nahoru. Něco takového už ovšem nebude možné, jak ostatně potvrzují informace na stránkách Přihlášky na střední.
„V minulých letech se podávalo odvolání, když byl uchazeč pod čarou a doufal, že se do oboru nezapíše (neodevzdá zápisový lístek) dostatečný počet uchazečů, aby byl posunut v pořadí nad čáru. Nově již toto neplatí, protože všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ upozorňuje web rodiče.
K čemu odvolání nyní je?
Odvolání přichází v úvahu, pokud dojde během přijímacího řízení k pochybení, které mohlo zásadně ovlivnit výsledek uchazeče v jeho neprospěch. Jedním z faktorů mohou být také chybná zadání v testu či špatný výpočet získaných bodů ve zkouškách, které by ve výsledku mohl vést k rošádě v pořadníku.
Jak správně podat odvolání?
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) jej doporučuje zaslat do tří pracovních dnů ode dne zveřejnění výsledků. Prostřednictvím DiPSy jej podat nelze.
„Odvolání uchazeč podává řediteli školy, který rozhodnutí vydal, a ředitel školy následně odvolání postupuje ke krajskému úřadu příslušného kraje (v případě hl. města Prahy Magistrátu hlavního města Prahy),“ píše se na webu Cermatu. Rozhodnutí by mělo přijít do 30 dnů od doručení odvolání.
Pokud se zadaří a odvolání projde, platí zde jedna raritní výjimka – rozhodnutí na základě odvolacího řízení nemá vliv na přijetí uchazeče do jiného oboru vzdělání. Může proto nastat situace, že je uchazeč přijat do více oborů zároveň, přičemž nemá povinnost dopředu oznámit, ve kterém oboru vzdělání se stane žákem.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hejného výuka matematiky dráždí řadu rodičů. Není vhodná na přijímačky, stěžují si