
Cermat zveřejnil statistiky k přihláškám na střední školy
O lavice na středních školách zabojuje 159 tisíc uchazečů. O maturitní obory je stále masivní zájem, uvedl Cermat na tiskové konferenci k přijímacímu řízení na střední školy. Během termínu podání, který skončil 20. února, zaznamenal systém největší nápor dva dny před koncem, na kontě má i jeden výpadek. Elektronicky poslalo přihlášku 84 procent dětí, uvedli zástupci Cermatu a ministerstva školství.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ocenil rychlou digitalizaci systému přihlášek. Podle něj proběhla rychleji, než bývá ve veřejné sféře zvykem. Dodal, že se zvýšil zájem o lycea a učební obory, třebaže v maturitních oborech stále panuje největší nápor.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: České děti ničí nedostatek spánku: Tloustnou a trpí depresemi. Škodí jim mobily i „energeťáky“
Barbora Rosůlková z Cermatu uvedla, že na osmiletá gymnázia se hlásí 19 400 uchazečů, loni zhruba o 100 víc. Nabízených míst je kolem 9 300, přičemž nejvíce uchazečů je v Praze. Na šestiletá gymnázia se pro změnu hlásí kolem 7 100 uchazečů, tedy zhruba o 700 méně než loni. Kapacita je ovšem 2 500 míst.
Do čtyřletých a kratších oborů středních škol se pak hlásí 132 500 uchazečů, meziročně o 2,1 procenta více. Přihlášku do maturitního oboru podalo 77 procent z nich. Data o přihlášených uchazečích se mohou podle Rosůlkové ještě mírně změnit, jelikož školy, kterým žáci dali nižší prioritu, ještě kontrolují podané přihlášky.
„Celkově elektronické podání využilo 84 procent všech uchazečů, což je o sedm procent více než v loňském roce. Značí to, že u uchazečů se zvyšuje důvěra v elektronický systém. Je pro ně komfortní. Naopak velký pokles je u hybridně podaných přihlášek, pouhých pět procent. Papírová přihláška je zhruba na 11 procentech,“ upřesnila Rosůlková.
Ministr Bek nastínil možné změny
Vzrostl zájem žáků o lycea, alespoň jednu přihlášku si na ně podala šestina uchazečů, tedy asi 21 900 žáků, což je o asi 2 700 více než loni. Kapacity lyceí se navýšily i díky novému oboru všeobecné lyceum, který se v rámci pokusného ověřování otevírá na 30 školách s celkovou kapacitou 819 míst.
V minulých letech byl v některých regionech v žádaných oborech, jako třeba na gymnáziích v Praze, velký převis poptávky, takže tam bylo pro přijetí potřeba výrazně více bodů než jinde. Loni se v prvním kole přijímacího řízení dostalo na střední školu asi 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Nepřijatých bylo v prvním kole loni asi šest tisíc deváťáků. Letos je na základních školách asi 106 tisíc deváťáků, podobně jako loni.
Ministerstvo školství podle Beka pracuje na záměru, který by v budoucnu umožnil konat přijímací zkoušku ještě před podáváním přihlášek na střední školy. O tom dlouhodobě mluví i odborníci. Mohlo by to snížit stres z testů, zároveň by žáci věděli, jak se jim v testu vedlo před výběrem školy. Podle Beka bude potřeba změna legislativy.
První kolo přijímaček přijde v dubnu
Žáci mohli podat až pět přihlášek, z toho až dvě do oborů s talentovou zkouškou a až tři do oborů bez ní. Na přihláškách určovali pomocí priorit, na kterou školu chtějí nejvíce. Mohli tak podat například přihlášku na gymnázium, lyceum i střední odbornou školu či do nematuritního oboru.
Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory středních škol se letos budou konat 11. a 14. dubna a na osmiletá a šestiletá gymnázia 15. a 16. dubna.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Školní pomůcky podle novely zařídí kraje a obce. Jen to prohloubí nerovnost, tvrdí experti