Jak se přihlašovat na přijímací zkoušky na střední školy?
Od 1. února se mohou zájemci o studium na střední školy přihlásit na přijímací zkoušky – elektronicky, „po staru papírově“ i v kombinaci. Opět se očekává obří nápor dětí na nejžádanější školy – stejně jako loni, také letos se má na přijímačky přihlásit přes 100 tisíc zájemců. Kapacitně jsou na tom ale střední školy stejně jako minulý rok. Řada rodičů se navíc musí v prvních dnech seznamovat s Digitálním přihlašovacím systémem (DiPSy), který se loni spustil za doprovodu porodních bolestí.
Přihlášky mohou uchazeči podávat do 20. února. Rodičům se tak doporučuje nespěchat a pořádně si promyslet všechny možnosti, které dítě má. Vybrat si musí celkem tři školy (případně dvě s talentovou zkouškou), klíčovou roli bude hrát pořadí. Jako „prioritní“ by měli zvolit tu, kam chce dítě nejvíce bez ohledu na obtížnost a kapacity. Na druhém místě se zpravidla vybírá alternativa. Třetí přihláška by pak měla připadnout škole, kam by se dítě mělo dostat relativně bez problémů, kdyby první dvě školy nevyšly.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Přijímací zkoušky 2025 PŘEHLEDNĚ. Jak správně podat přihlášku a kdy vyhlížet výsledky?
Jednotnou přijímací zkoušku budou uchazeči o maturitní obory – s výjimkou oborů s talentovou zkouškou – a sportovní gymnázia skládat pro čtyřleté obory v pátek 11. dubna a v pondělí 14. dubna. Následně přijdou na řadu víceletá gymnázia, a to 15. a 16. dubna. Kompletní přehled všech důležitých informací k přijímacím zkouškám najdete v přehledu CNN Prima NEWS.
Loni se podle dat ministerstva z května hlásilo v prvním kole přijímání na střední školu více než 99 tisíc deváťáků, a to včetně oborů, ve kterých nekonali jednotnou přijímací zkoušku. Letos by podle kvalifikovaných odhadů ministerstva mělo jít k přijímacím zkouškám na střední školy přes 102 tisíc deváťáků.
Počet zájemců o středoškolské studium předpokládá ministerstvo na 111 tisíc dětí, z toho zhruba deset tisíc zájemců se bude zřejmě hlásit odjinud než ze základní školy. Do odhadu nejsou započítáni uchazeči o studium víceletých gymnázií. Nápor na žádané školy tak bude nejspíše stejně velký jako loni.
Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal na tiskové konferenci uvedl, že se od minulých let nebudou dramaticky lišit ani kapacity středních škol. Zájem o některé obory, jako jsou gymnázia, v minulých letech například v Praze výrazně převyšoval nabídku míst. Poptávka se lišila regionálně.
Informace o kapacitách škol a přijatých žácích z loňského roku si zájemci mohou najít na webu Vzdělávání v datech. To jim podle Zatloukala může pomoci při rozhodování. K 30. září 2024 byly kapacity SŠ ve všech ročnících v Česku 691 585 míst. Žáků SŠ je podle odhadů zhruba 480 až 500 tisíc, uvedlo ministerstvo školství na svých stránkách.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spor o zkušební přijímačky: Cermat si ulehčil práci, tvrdí kritici. Které úlohy se opakují?