Minulý měsíc Donald Trump uvedl, že USA uvažují o odstoupení od smlouvy Open Skies (Otevřené nebe). Ruská strana na to dnes ostře zareagovala.
Trumpem podepsaný návrh se i v USA setkal s kritikou a bylo mu oponováno, že sice Rusové monitorují americké vojenské základny, ale na druhou stranu USA získávají potřebné zpravodajské vojenské materiály o potenciálním nepříteli, a to zejména Rusku. Americká média v říjnu psala o tom, že se svět může dostat do potenciálního nebezpečí.
Do smlouvy Open Skies je dnes zapojeno celkem 34 zemí. Myšlenka vzájemného leteckého monitorování vznikla v padesátých letech a přišel s ní americký prezident Dwight Eisenhower. Prosadil ji ale až prezident George H. W. Bush v roce 1992 a v březnu téhož roku byla dohoda v Helsinkách podepsána. V platnost pak vstoupila o 10 let později.
Proti Trumpovi se postavil Eliot Engel, předseda výboru pro zahraniční věci, který napsal otevřený dopis, ve kterém uvádí: „Odstoupením od smlouvy hrozí rozdělení NATO a také oslabení spolehlivosti USA jako stabilního a předvídatelného partnera, pokud jde o evropskou bezpečnost.“
Zatím ale USA neuvedly konečné rozhodnutí, zda návrh vstoupí v platnost.
kamera-v-letadle-pro monitorin_open-sky
Ruská reakce
Dnes se k záležitosti vyjádřilo také ruské ministerstvo zahraničí a ruská média citují vyjádření k americkému úmyslu: „Washingtonské záměry nejsou pro Moskvu překvapením, vzhledem k vývoji americké politiky v tomto směru.“
Vyšší úředník ministerstva Vladimir Jermakov říká: „Američtí kolegové to dělají bohužel záměrně již od konce 90. let.“ Na otázku, zda bude Rusko reagovat na americké rozhodnutí, odpověděl: „Přirozeně. Jsme na to připraveni a pozná se to.“
Mluvčí ruského ministerstva Maria Zacharovová upozornila, že se zatím nejedná o oficiální americké rozhodnutí o odstoupení od smlouvy, a proto ruská strana nebude zatím reagovat na slova amerických poslanců. Uvedla také, že Moskva považuje smlouvu za důležitou pro zajištění evropské bezpečnosti a Rusko „hodlá plnit své závazky vyplývající ze smlouvy a projevuje maximální flexibilitu, aby smlouva byla zachována.“
Sergej Ryžkov, vedoucí odboru ruského ministerstva obrany, který je odpovědný za provádění smlouvy Open Skies, uvedl, že americké zpravodajské služby začaly obviňovat Rusko z porušování smlouvy tím, že zavádí pokročilé technologie. Podle něj je Rusko ve vývoji o pět až šest let před ostatními.“
Mirko Radušević