reklama

Prince Williama a Harryho smrt matky hluboce zasáhla. Každý se s ní vyrovnával jinak

Své syny milovala nadevše a na rozdíl od královských zvyklostí se jim snažila být co nejvíce nablízku. Vychovávala je sama. Oba chlapce proto silně poznamenala krize a rozpad manželství jejich rodičů. Dianina smrt pak pro ně znamenala hlubokou a nikdy nezacelenou ránu. Každý ze synů se s ní vypořádával jinak.

reklama

Obrovské davy v ulicích, nekonečný smutek, zděšení a uprostřed toho všeho dva vyplašení chlapci, kteří právě přišli o matku a musí se poprat s tím, že její smrt a pohřeb jsou veřejnou záležitostí a mediální událostí.

Mladší Harry, kterému je teprve 12 let, klopí zrak a hledá pomoc u otce Charlese. Williamovi je 15 let a ze všech sil se snaží chovat důstojně. „Taková věc vás buď obrní, nebo zlomí. A já jsem nechtěl, aby mě to zlomilo. Chtěl jsem, aby mě to posílilo. Chtěl jsem, aby mohla být pyšná na toho člověka, kterým jsem se stal. Aby si nemusela dělat starosti o to, co tu po sobě zanechala,“ řekl k těmto okamžikům později princ William.

Williama pojila s Dianou mimořádná blízkost. Jako prvorozenému synovi a následníkovi trůnu se mu matka snažila – vedle dvorní výchovy – ukázat i svět lidí za branami královských paláců. Byl to on, kdo mezi prvními poznal a vycítil rodičovské neshody a snažil se matku utěšit, když plakala sama v koupelně. Pod dveřmi jí prý strkal kapesníky. Má její úsměv i schopnost otevřít své srdce.

Princ William potkal správnou ženu

„William vždy hledal to normální, běžné. Netoužil nikdy po ničem mimořádném. A dokázal se otevřít a najít někoho, kdo pochází z normální rodiny a o koho se mohl opřít. Potkal správnou ženu a je schopen žít relativně běžný a spokojený život,“ vysvětlil autor knih o princezně Dianě Robert Jobson.

Harry se proti bolesti na povrchu obrnil a uzavřel se do sebe. Jeho smutek se proměnil v zoufalství a zlobu, kdy stále dokola přemýšlel nad tím, co se matce stalo.

„Byla vážně zraněná, ale pořád na tom zadním sedadle žila. A lidé, kteří nehodu způsobili, místo toho, aby jí pomohli, pořizovali fotky jejího umírání. A za fotky si pak v médiích, kam je posílali, vysloužili slávu,“ nechápal Harry.

William se v životě na odkaz své matky snaží co nejvíce navázat. Propojuje to nejlepší z královské tradice a Dianina lidského odkazu. A ochotně mu v tom pomáhá i jeho žena Kate. „Samozřejmě bych byla šťastná, kdybych ji mohla osobně poznat. Ale i takto pro mě zůstává jedinečnou, obrovskou inspirací,“ řekla vévodkyně Kate.

Bratři spolu nemluví

Harry se naopak od své původní rodiny stále více vzdaluje, přestože se i on svým způsobem snaží na odkaz své matky navázat. Odstěhoval se s manželkou Meghan, která už v Británii nechtěla žít, do Spojených států. „Vždy jsem si velmi vážila nezávislosti. A taky jsem byla velmi upřímná, pokud jde o ženská práva. Tak dlouho jsem bojovala za to, aby ženy byly slyšet, a najednou jsem tam byla umlčena,“ tvrdí Meghan.

V Kalifornii, odkud Meghan pochází, se snaží – za stále nemalé finanční podpory královské rodiny a s využitím své popularity – žít jako nezávislá americká rodina. „Velmi se mi ulevilo a jsem opravdu šťastný, že tady můžu sedět a povídat si s vámi s mou ženou po boku,“ dodal Harry.

Oba bratři, kteří měli jeden v druhém po matčině smrti velkou oporu, spolu teď prakticky nemluví. A odděleně plánovali vystoupit i na slavnosti, která připomíná Dianiny nedožité šedesátiny.

Tagy:
Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta
Koronavirus

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

reklama

Domácí zpravodajství

Další komplikace při návštěvách akcí a hospod: Čestné prohlášení o samotestu už nestačí

Návštěvy některých služeb, restaurací či kulturních a sportovních akcí se lidem stále komplikují. Zatímco ještě donedávna se mohli mimo jiné prokázat čestným prohlášením o provedení antigenního samotestu, dnes již taková možnost neplatí. Pokud člověk nemá dokončené očkování, potvrzení o prodělané nemoci či laboratorně provedený negativní test, může sice využít samotest, podstoupit jej však musí přímo na místě vstupu do provozovny či do areálu.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

reklama