reklama

Prince Williama a Harryho smrt matky hluboce zasáhla. Každý se s ní vyrovnával jinak

Své syny milovala nadevše a na rozdíl od královských zvyklostí se jim snažila být co nejvíce nablízku. Vychovávala je sama. Oba chlapce proto silně poznamenala krize a rozpad manželství jejich rodičů. Dianina smrt pak pro ně znamenala hlubokou a nikdy nezacelenou ránu. Každý ze synů se s ní vypořádával jinak.

reklama

Obrovské davy v ulicích, nekonečný smutek, zděšení a uprostřed toho všeho dva vyplašení chlapci, kteří právě přišli o matku a musí se poprat s tím, že její smrt a pohřeb jsou veřejnou záležitostí a mediální událostí.

Mladší Harry, kterému je teprve 12 let, klopí zrak a hledá pomoc u otce Charlese. Williamovi je 15 let a ze všech sil se snaží chovat důstojně. „Taková věc vás buď obrní, nebo zlomí. A já jsem nechtěl, aby mě to zlomilo. Chtěl jsem, aby mě to posílilo. Chtěl jsem, aby mohla být pyšná na toho člověka, kterým jsem se stal. Aby si nemusela dělat starosti o to, co tu po sobě zanechala,“ řekl k těmto okamžikům později princ William.

Williama pojila s Dianou mimořádná blízkost. Jako prvorozenému synovi a následníkovi trůnu se mu matka snažila – vedle dvorní výchovy – ukázat i svět lidí za branami královských paláců. Byl to on, kdo mezi prvními poznal a vycítil rodičovské neshody a snažil se matku utěšit, když plakala sama v koupelně. Pod dveřmi jí prý strkal kapesníky. Má její úsměv i schopnost otevřít své srdce.

Princ William potkal správnou ženu

„William vždy hledal to normální, běžné. Netoužil nikdy po ničem mimořádném. A dokázal se otevřít a najít někoho, kdo pochází z normální rodiny a o koho se mohl opřít. Potkal správnou ženu a je schopen žít relativně běžný a spokojený život,“ vysvětlil autor knih o princezně Dianě Robert Jobson.

Harry se proti bolesti na povrchu obrnil a uzavřel se do sebe. Jeho smutek se proměnil v zoufalství a zlobu, kdy stále dokola přemýšlel nad tím, co se matce stalo.

„Byla vážně zraněná, ale pořád na tom zadním sedadle žila. A lidé, kteří nehodu způsobili, místo toho, aby jí pomohli, pořizovali fotky jejího umírání. A za fotky si pak v médiích, kam je posílali, vysloužili slávu,“ nechápal Harry.

William se v životě na odkaz své matky snaží co nejvíce navázat. Propojuje to nejlepší z královské tradice a Dianina lidského odkazu. A ochotně mu v tom pomáhá i jeho žena Kate. „Samozřejmě bych byla šťastná, kdybych ji mohla osobně poznat. Ale i takto pro mě zůstává jedinečnou, obrovskou inspirací,“ řekla vévodkyně Kate.

Bratři spolu nemluví

Harry se naopak od své původní rodiny stále více vzdaluje, přestože se i on svým způsobem snaží na odkaz své matky navázat. Odstěhoval se s manželkou Meghan, která už v Británii nechtěla žít, do Spojených států. „Vždy jsem si velmi vážila nezávislosti. A taky jsem byla velmi upřímná, pokud jde o ženská práva. Tak dlouho jsem bojovala za to, aby ženy byly slyšet, a najednou jsem tam byla umlčena,“ tvrdí Meghan.

V Kalifornii, odkud Meghan pochází, se snaží – za stále nemalé finanční podpory královské rodiny a s využitím své popularity – žít jako nezávislá americká rodina. „Velmi se mi ulevilo a jsem opravdu šťastný, že tady můžu sedět a povídat si s vámi s mou ženou po boku,“ dodal Harry.

Oba bratři, kteří měli jeden v druhém po matčině smrti velkou oporu, spolu teď prakticky nemluví. A odděleně plánovali vystoupit i na slavnosti, která připomíná Dianiny nedožité šedesátiny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
Koronavirus

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Jako v Tokiu. Kostelecký s Liptákem ovládli soutěž v trapu, jen si prohodili medaile

Možná nejzajímavějším okamžikem z nedávných olympijských her v Tokiu byla pro českého fanouška chvíle, kdy trapisté Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým odklidili z cesty ostatní soupeře a o zlatou medaili stříleli jen oni dva. Tato situace se zopakovala na Prezidentském poháru v Larnace. Na Kypru si pouze prohodili role a na rozdíl od sportovního svátku v Japonsku vyhrál Kostelecký před Liptákem.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

Záchrana nosorožců bílých severních se mění. Z nejstarší žijící samice má být chůva

Role jednoho z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, 32leté samice Nájin, se změní. Už nebude poskytovat vajíčka k zamýšlené záchraně vymírajícího druhu. Experti tak rozhodli kvůli etickému riziku. Samice půjde do pomyslného reprodukčního důchodu. Počítá se s tím, že by v budoucnosti mohla mít roli chůvy pro potenciální mládě. Mezinárodní týmy vědců mezitím dál rozvíjejí metody, díky kterým by nové mládě mohlo přijít na svět.

Baldwin měl na výběr ze tří zbraní. Jaké jsou další detaily z tragické smrti kameramanky?

Detaily z tragické události, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust nejspíše nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou, pomalu vyplouvají na povrch. Zbrojířka Hannah Gutierrezová-Reedová údajně položila na vozík před natáčecí místo tři rekvizity, aby si tvůrci filmu mohli vybrat. Rekvizitář, který měl na zbraň dohlížet, pak těsně před incidentem nahradil nespokojené pracovníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

reklama