Princezna Diana versus paparazzi (zdroj: CNN Prima NEWS)
Život a smrt princezny Diany jsou nepochybně spojeny s paparazzi. Novináři ji sledovali na každém kroku. Tři fotografové, kteří ji fotili během tragické pařížské noci, pak zaplatili za porušení soukromí symbolickou pokutu jedno euro. Od té doby jsou vztahy královské rodiny a bulváru velmi napjaté.
Je 22. února 2006. Francouzský soud přikázal třem fotografům zaplatit symbolické euro odškodného za porušení zákona na ochranu soukromí, když fotografovali princeznu Dianu po autohavárii. Trio si pokutu rozdělilo a zaplatilo ji Mohamedu Al-Fayedovi, egyptskému milionáři a otci Dodiho Al-Fayeda, který byl společníkem princezny a zemřel při nehodě společně s ní.
Fotografové Jaques Langevin, Christian Martinez a Erik Chassery byli odsouzeni poté, co odvolací soud změnil rozhodnutí a uvedl, že trojice porušila soukromí páru dvakrát během večera. Poprvé, když dvojici fotografovali nedaleko hotelu Ritz, a podruhé, když fotografovali bezprostředně po nehodě v tunelu Alma.
Ostatní byli postupně zbaveni odpovědnosti. „Fotili na veřejném místě, na ulici a nikdy své objektivy nenamířili do vnitřku auta. Lidé, kteří jsou veřejně známí, musí s takovou pozorností počítat a být na ni připraveni,“ sdělila advokátka obžalovaných Virginie Bardetová.
„Jedna z nejtěžších věcí, s níž se člověk musí vypořádat, je to, že lidé, kteří ji pronásledovali do tunelu, byli ti stejní, kteří ji fotografovali, zatímco umírala. A s Williamem jsme to věděli, mnohokrát nám to řekli lidé, kteří znali celý případ. Měla docela vážné zranění hlavy, ale byla pořád živá. A tito lidé, kteří nehodu zavinili, místo aby jí pomohli, fotili, jak umírá na zadním sedadle,“ řekl k událostem princ Harry.
Diana versus média
Dainin vztah k médiím měl tři fáze. V mládí jim stydlivě pózovala, když se objevila manželská krize, rozhodla se s nimi spolupracovat. Třetí fáze byla až paranoidní. Obávala se, že je pronásledovaná, odposlouchávaná. Až v posledních chvílích si uvědomila, že novináře nemůže odehnat, když je jednou pozvala.
Ukázaly to poslední prázdniny v roce 1997, kdy byla na jachtě svého přítele. Novináři je fotili ze břehu a ona se jim snažila uplavat. „Oni rozhodně nenesou vinu na Dianině smrti. Byla to obyčejná nehoda, za kterou může řidič, jenž nezvládl vysokou rychlost. To je důvod její smrti. Nikdo ji nezabil,“ míní fotograf Aubrey Reuben.
V době krize manželství média prahla po jejích románcích. James Hewitt, důstojník britské armády, kterého princezna potkala během těžké manželské krize v roce 1986, jí byl oporou. Diana v rozhovoru pro BBC v roce 1995 přiznala, že ho zbožňovala. V roce 1992 ale její pobláznění vyprchalo a vztah ukončila. Dodnes média spekulují nad podobou Harryho a Hewitta.
Smrt Diany, princezny z Walesu, nicméně stočila pozornost na dotěrné chování některých novinářů. Dianin bratr Earl Charles Spencer obvinil novináře, že mají její „krev na rukou“.
Děláte mi ze života peklo
Odborníci naopak tvrdí, že princezna uměla s médii manipulovat. To vyvrcholilo kontroverzním rozhovorem v pořadu Panorama veřejnoprávní televize BBC, ve kterém se přiznala k cizoložství a popsala své psychické problémy, které během manželství měla. Na druhé straně pak Diana s pláčem odháněla vtíravé fotografy se slovy: „Děláte mi ze života peklo“.
Po její smrti se britský bulvár změnil. Deníky The Sun a Daily Mirror zaznamenaly nejnižší prodeje od roku 1962. Osm dní po Dianině smrti, pravděpodobně ve snaze si prodej udržet, se Daily Mail zavázal, že fotografie paparazzi přestane používat. Později také posílila svůj etický kodex Komise pro stížnosti na tisk.
Od ledna 1998 bylo používání fotografií zachycených teleobjektivem považováno za nepřijatelné. Ochrana kodexu pak byla rozšířena i na všechny děti během jejich vzdělávání, nikoli pouze na děti mladší 16 let. A to kvůli tomu, jakým způsobem byli po smrti své matky pronásledováni princové Harry a William.