Radnice v 1626 obcích a městech pěti krajů vyvěsily moravskou vlajku s bílo-červeně šachovanou orlicí, připomínají tak odkaz věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Kromě Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje se k iniciativě Moravské národní obce připojily také radnice z Vysočiny.
„V letošním roce jsme se rozhodli nové radnice nevyzývat k vyvěšení vlajky, ale uchovat iniciativu v udržovacím módu, uvědomujeme si totiž momentální limit. I přesto jsme pár výzev odeslali a získali několik kladných odpovědí. Ze Slovácka, z Třebíčska a Jihlavska, kde nás potěšilo, že velmi dbají na moravskou příslušnost své obce. Právě pro blízkost historické zemské hranice je Vysočina stále svými obyvateli vnímána v rozlišení na moravskou a českou část,“ uvedla Lenka Holaňová, místopředsedkyně Moravské národní obce.
ČTĚTE TAKÉ: Na Velehradě jsem před 40 lety pomohla vypískat komunisty. Od dětství mě šikanovali za víru
Z celkového počtu 1900 měst a obcí na území Moravy se tak letos zapojilo 1626, v roce 2010 to bylo 75. Moravskou vlajku letos radnice vyvěšují pošestnácté.
Už od počátků iniciativy se do ní zapojuje radnice v Mikulově.
„Pro mě osobně jde hlavně o připomenutí toho, že je Mikulov součástí Moravy. A tuto hodnotu je dobré si připomínat spolu s udržováním tradic včetně například folklóru,“ řekla starostka Mikulova Jitka Sobotková (ANO).
Moravská národní obec doporučuje pro podobné účely používat zlato-červenou vlajku, na které je uprostřed šachovaná orlice v modrém poli. Existuje však více variant vycházejících z historických pramenů. Moravská vlajka je proto dlouhodobě tématem odborných debat heraldiků a vexilologů.
MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Slibuje financování psychologů i řešení šikany. Senát schválil důležitou školskou novelu