reklama

Očkování proti covidu ovlivňuje menstruaci, potvrdila studie. Jaké jsou časté projevy?

Tisíce žen ve světě si stěžovaly, že očkování proti covidu ovlivnilo jejich menstruaci. Mnohé z nich, včetně několika stovek Češek, hlásí delší nebo kratší cyklus či silnější bolesti. Američtí vědci nyní dali ženám za pravdu. Podle dosud zveřejněných výsledků studie, která bude trvat celý rok, se po druhé dávce vakcíny může menstruační cyklus prodloužit až o 19 hodin. U některých žen to může trvat i déle.

reklama

Stížnostem žen se věnovali vědci z pěti amerických univerzit: Bostonské, Harvardské, Michiganské státní, Oregonské a univerzity Johna Hopkinse. Experti si dali za cíl zjistil, zda existuje souvislost mezi vakcínou proti covidu a abnormálnímj jevy v menstruačním cyklu.

V rámci anonymní studie analyzují poznatky téměř čtyř tisíc žen, a to prostřednictvím aplikace pro sledování plodnosti Natural Cycles. Součástí analýzy jsou jak očkované, tak neočkované uživatelky ve věku od 18 do 45 let, které neužívají hormonální antikoncepci. Ženy jsou očkované jednou ze tří vakcín: Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson, píše web Daily Mail.

Vědci při svém zkoumání zjistili, že ženy, které dostaly první dávku vakcíny, mají v průměru prodloužený cyklus o 15 hodin. Po druhé dávce se cyklus může prodloužit až o 19 hodin. Podskupinou uživatelek aplikace byly i ženy, které v jednom menstruačním cyklu obdržely obě dávky vakcíny. V průměru se jim cyklus prodloužil o dva dny.

Zjištění ze studie, která jsou průběžná, neboť se má od zahájení v září 2021 jednat o roční analýzu, byla zveřejněna v časopise Obstetrics & Genecology. Vědci tak potvrzují oznámení tisíců žen, které po vakcinaci hlásily neobvyklé změny. Kromě změny v délce trvání cyklu se jednalo i o silné bolesti, postmenopauzální krvácení či poševní výtok.

Menstruační cykly obecně trvají přibližně 28 dní, přesná délka se však u jednotlivých žen liší, ta se může měnit i v průběhu jejich života, například kvůli stresu. Právě to může být podle odborníků jedním z důvodů i nyní kvůli covidové pandemii. Zveřejněné výsledky však dokazují, že na vině může být i vakcína.

Ženy by proto měly tento vedlejší účinek očekávat. „Je uklidňující, že studie zjistila pouze malou a dočasnou změnu v menstruaci,“ podotkla doktorka Diana W. Bianchiová. Výzkumníci vychází ze shromážděných údajů ze tří po sobě jdoucích cyklů před očkováním a tří cyklů po něm. Zatím se zdá, že nejvýraznější změny postihují ženy, které podstoupí vakcinaci mezi prvním dnem krvácení a zahájením ovulace.

Ačkoliv mohou některé ženy se změnou cyklu trápit obavy z početí, doktorka Victoria Maleová je uklidňuje. Na základě údajů analýzy nebyly u žen odhaleny žádné problémy s plodností.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

Slovenský trenér Djokoviče: Bylo to obrovské utrpení, kauza ho poznamená

Málokdo zná Novaka Djokoviče tak jako jeho slovenský trenér Marián Vajda. Poprvé se tehdy mladičkého a talentovaného tenisty ujal v roce 2006 a právě on má velký podíl na tom, že Srb získal 20 grandslamových titulů. Číslo 21 měl přidal letos na Australian Open, ale jak téměř celý svět ví, nakonec nedostal možnost. „Muselo to být obrovské utrpení,“ popisuje ságu světové jedničky s neúspěšným koncem Vajda.

reklama

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Janeček si kandidaturou futruje ego. Kalousek se snaží dostat do Senátu

Mnozí adepti, kteří usilují o post prezidenta, nemají šanci, ale chtějí se zviditelnit. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli komentátoři Petr Honzejk a Petr Kamberský. Miliardář Karel Janeček podle nich oznámil kandidaturu včas, avšak spíše než touha po triumfu je důvodem podle nich jen „futrování ega“. Možná kandidatura bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je promyšlenější a má mu otevřít cestu do Senátu.

reklama