Kanadská turistka vrátila archeologickému parku v italských Pompejích pět artefaktů, které na místě ukradla v roce 2005. Odůvodnila to tím, že jí přinášely smůlu. Není zdaleka první, informoval web CNN.
Žena identifikovaná pouze jako Nicole poslala do Archeologického parku v Pompejích dvě bílé mozaikové dlaždice, dva kusy amforové vázy a kus keramické stěny. V přiloženém dopise vysvětlila své rozhodnutí následovně: „Chtěla jsem mít kus historie, který se nedal koupit,“ napsala s tím, že byla tehdy mladá a hloupá.
Od té doby, co artefakty uzmula, prodělala dvě vlny rakoviny prsu, které měly za následek dvojitou mastektomii, tedy chirurgické odstranění mléčných žláz, a její rodina se dostala do finančních potíží. „Vypadá to, že se v životě nedostaneme vpřed,“ napsala žena, přičemž ze smůly vinila právě ukradené kousky historie.
Kus historie s velkou negativní energií
„Sebrala jsem kus historie zachycený v čase, který obsahoval tak velkou negativní energii. Lidé tam zemřeli strašným způsobem a já jsem tam sebrala dlaždičky, které se po destrukci zachovaly,“ uvedla Kanaďanka.
Češi vychovávají skvělé archeology, pochvaluje si egyptský ministr pro památky
Egyptský ministr pro památky a cestovní ruch Chálid Ananí v posledních dnech v Česku jednal s českými politiky, které chce přesvědčit, aby umístili Egypt na seznam bezpečných zemí. Ananí navštívil také egyptskou výstavu Sluneční králové v Národním muzeu, o níž hovořil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Sopka Vesuv, která zapříčinila zkázu italských Pompejí, vybuchla v roce 79 našeho letopočtu. Město, které mělo tehdy přibližně 20 tisíc obyvatel, vulkán zavalil lávou a jedovatým popelem.
Podle mluvčího pompejského archeologického parku drobné artefakty ukradené dříve během návštěvy už vrátila za ta léta do muzea asi stovka návštěvníků. Většinou byly vráceny v dopise poštou, někteří z odesilatelů také uváděli, že jim ukradené suvenýry přinášely jen smůlu.
Výběr dopisů a vrácených artefaktů ředitelství muzea vystavil veřejnosti, dodala mluvčí. Cena artefaktů prý nebyla nijak závratná, ale dopisy jsou podle ní nepochybně zajímavé z antropologického hlediska.