reklama

Prouza: Do práce jen očkovaní nebo s testem? Odnese to průmysl, auto doma nesmontujete

Na možné zavedení opatření, kdy do práce nebudou puštěni lidé, kteří nejsou očkovaní nebo otestovaní, pohlíží veřejnost velmi negativně a kriticky. Své výhrady má i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Ten připomíná, že takové omezení značně zasáhne průmyslové firmy.

reklama

Jak by možná změna dopadla na veřejnost? Oslovení diváci CNN Prima NEWS mají mnohdy jasno. „Budeme nezaměstnaní. Bude nás platit stát, a když nás nebude platit stát, tak nás zavřou do koncentráku,“ podotkl ironicky oslovený muž. Jiná divačka podotkla, že by se jednalo o diskriminaci: „Přesně, jak se původně pravilo.“

Jiný oslovený muž podotkl, že mu taková možnost přijde zvláštní. „Očkovaní stejně koronavirus mohou přenášet, takže mi to přijde divné. Sice očkovaný jsem, ale přijde mi to jako zbytečná buzerace,“ sdělil. Jiný divák dodal, že s takovým nařízením by Česká republika již nebyla demokratickou zemí. „To asi nebude úplně v pořádku,“ dodal.

Úřednice Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Roxana Macháčková dodala, že si něco takového nedokáže ani představit. „Ale vzhledem k tomu, že u nás na krajském úřadu máme absolutní většinu zaměstnanců očkovaných, tak by to snad ani nebyl problém,“ doplnila.

Povinné očkování jako cesta?

Výhrady má i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Ten ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že přijetí takového nařízení značně ovlivní průmysl. „Ve službách či kancelářích to řada firem již praktikuje, že vyžadují očkování nebo negativní test, protože se bojí rizika. Ty, kteří pravidla nesplňují, ale mohou poslat na homeoffice. To v průmyslu neuděláte, nemůžete auto montovat doma,“ reagoval.

Podotkl, že taková změna v opatřeních by potřebovala podle něj i úpravu zákona. „Bavme se o tom, jak motivovat k očkování a hledat cestu, jak pomoci těm, kteří pravidla splňují. Měli bychom spíše ocenit ty, kteří vše splňují, než trestat ty, kteří nejdou touto cestou,“ pokračoval.

Určitou možností je podle Prouzy i cesta povinného očkování, ke kterému již některé země přistoupily. „I to může být cesta, zejména v rizikových oblastech. Nerozumím tomu, že není povinné očkování pro personál ve zdravotnictví nebo domovech seniorů. Pokud má být možnost testovat se, tak musí zůstat zdrama. Nelze nutit lidi, aby mohli chodit do práce, jen když si sami zaplatí za testování,“ uzavřel Prouza.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama