Flegr: Hromadné akce se měly dávno omezit. Máme výhodu, že Češi jsou bonzáci

Je potřeba co nejvíce testovat. Jde o alternativu k lockdownům a ostatním protikoronavirovým opatřením. CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho není problém provést stovky tisíc PCR testů denně. Zároveň Flegr uvedl, že počet účastníků na hromadných akcích se měl dávno omezit. Výhodou podle něj je, že Češi jsou „bonzáci“, kteří rádi spolupracovníky porušující opatření nahlásí.

Od pondělí musí lidé ve všech vnitřních prostorách nosit respirátory. „Jestli se opatření bude dodržovat, nedokážu odhadnout. Alespoň zpočátku to bude problém. Smysl to ale určitě má. Účinnost respirátorů je velmi vysoká. Určitě bychom takovou hloupou věc, jakou je respirátor, neměli podceňovat,“ vyzval Flegr.

„Toto opatření je jedno z těch relativně méně problematických. Spíš je problém s jeho vymahatelností než s jeho platností. Pro budoucnost by ovšem bylo dobré více uvažovat nad tím, které skupiny jsou rizikové z hlediska šíření a které nikoliv,“ konstatoval ve vysílání právník a expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti).

Drakonické testy

„Je možné dodržování vymáhat. Buď se bude často kontrolovat, což jde špatně, nebo se zavedou drakonické tresty. Něco jako když někdo falšuje bankovky. Lidé se pak budou bát nařízení porušovat. U nás ještě navíc máme strašnou výhodu, že Češi jsou bonzáci a rádi nějaké neoblíbené spolupracovníky nahlásí,“ řekl Flegr.

V Česku je naočkováno zhruba 60 procent lidí. Počty nakažených rostou, nemocnice se ale zatím nezaplňují těžce nemocnými pacienty v takovém množství jako loni. „Máme měsíční zpoždění s nástupem vlny, takže nemůžeme říct, že bude v nemocnicích méně lidí, než tomu bylo loni. Zatím se to nepozná. Udivíme jeden dva týdny, jestli i tento parametr bude na vzestupu,“ vysvětlil Flegr.

„Hlavní problém, který může do nemocnic dostat strašně moc lidí, jsou hromadné akce. Není za pět minut dvanáct, ale deset minut po dvanácté, kdy měl být omezen počet návštěvníků. Proočkovanost máme malou a imunita, která vznikla před devíti měsíci nákazou nebo očkováním, už klesla do takové míry, že riziko přeplnění nemocnic stále hrozí,“ varoval Flegr.

Očkovaní versus neočkovaní

Společnost se začíná rozdělovat na dva tábory – očkované a neočkované. Podle Flegra by mělo být příkladem pro Česko sousední Rakousko. Tamní kancléř dokonce naznačoval formu lockdownu pro nevakcinované. „Brzy to bude běžná záležitost nejen v Rakousku, ale i v mnoha okolních státech. To, že u nás soudy ruší některá opatření, není kvůli tomu, že jsou opatření nerozumná a šikanózní. Je to chyba právního rámce – u nás se virus nechová jinak. U nás je jinak nastavené právo a je pokažený i pandemický zákon,“ sdělil Flegr.

Od listopadu nebude testování na covid hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Výjimku budou mít mladší 18 let, lidé s částečným či dokončeným očkováním a ti, kteří se nemohou nechat naočkovat. „Určitě je potřeba co nejvíce testovat. Je to alternativa k lockdownům a ostatním opatřením. Je to alternativa, která je o dva řády levnější. V současné době jsme schopni pomocí kvalitních PCR testů ze slin testovat stovky tisíc lidí denně. Opravdu by nebyl problém otestovat každý týden všechny žáky, studenty a zaměstnance a maximálně do měsíce, tří týdnů bychom to zase srazili pod tisíc nakažených denně,“ míní Flegr.

„Opravdu existují levná řešení problému, která se obejdou bez bolestných opatření jak z lidského, tak ekonomického hlediska. Proč to neděláme, je záhada. Je to nejspíš jen lidská hloupost a naše nešikovnost,“ uvedl Flegr.

„Souhlasím s panem profesorem, že testování je potřeba. Tím, že vláda de facto testování zrušila, protože za stovky a tisíce korun se nikdo testovat nenechá, se oslepila. Toto opatření je hloupé. Věřím, že potrvá jen do té doby, než nastoupí nová vláda,“ doplnil Dostál.

Tagy: