reklama

Flegr: Hromadné akce se měly dávno omezit. Máme výhodu, že Češi jsou bonzáci

Je potřeba co nejvíce testovat. Jde o alternativu k lockdownům a ostatním protikoronavirovým opatřením. CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho není problém provést stovky tisíc PCR testů denně. Zároveň Flegr uvedl, že počet účastníků na hromadných akcích se měl dávno omezit. Výhodou podle něj je, že Češi jsou „bonzáci“, kteří rádi spolupracovníky porušující opatření nahlásí.

reklama

Od pondělí musí lidé ve všech vnitřních prostorách nosit respirátory. „Jestli se opatření bude dodržovat, nedokážu odhadnout. Alespoň zpočátku to bude problém. Smysl to ale určitě má. Účinnost respirátorů je velmi vysoká. Určitě bychom takovou hloupou věc, jakou je respirátor, neměli podceňovat,“ vyzval Flegr.

„Toto opatření je jedno z těch relativně méně problematických. Spíš je problém s jeho vymahatelností než s jeho platností. Pro budoucnost by ovšem bylo dobré více uvažovat nad tím, které skupiny jsou rizikové z hlediska šíření a které nikoliv,“ konstatoval ve vysílání právník a expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti).

Drakonické testy

„Je možné dodržování vymáhat. Buď se bude často kontrolovat, což jde špatně, nebo se zavedou drakonické tresty. Něco jako když někdo falšuje bankovky. Lidé se pak budou bát nařízení porušovat. U nás ještě navíc máme strašnou výhodu, že Češi jsou bonzáci a rádi nějaké neoblíbené spolupracovníky nahlásí,“ řekl Flegr.

V Česku je naočkováno zhruba 60 procent lidí. Počty nakažených rostou, nemocnice se ale zatím nezaplňují těžce nemocnými pacienty v takovém množství jako loni. „Máme měsíční zpoždění s nástupem vlny, takže nemůžeme říct, že bude v nemocnicích méně lidí, než tomu bylo loni. Zatím se to nepozná. Udivíme jeden dva týdny, jestli i tento parametr bude na vzestupu,“ vysvětlil Flegr.

„Hlavní problém, který může do nemocnic dostat strašně moc lidí, jsou hromadné akce. Není za pět minut dvanáct, ale deset minut po dvanácté, kdy měl být omezen počet návštěvníků. Proočkovanost máme malou a imunita, která vznikla před devíti měsíci nákazou nebo očkováním, už klesla do takové míry, že riziko přeplnění nemocnic stále hrozí,“ varoval Flegr.

Očkovaní versus neočkovaní

Společnost se začíná rozdělovat na dva tábory – očkované a neočkované. Podle Flegra by mělo být příkladem pro Česko sousední Rakousko. Tamní kancléř dokonce naznačoval formu lockdownu pro nevakcinované. „Brzy to bude běžná záležitost nejen v Rakousku, ale i v mnoha okolních státech. To, že u nás soudy ruší některá opatření, není kvůli tomu, že jsou opatření nerozumná a šikanózní. Je to chyba právního rámce – u nás se virus nechová jinak. U nás je jinak nastavené právo a je pokažený i pandemický zákon,“ sdělil Flegr.

Od listopadu nebude testování na covid hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Výjimku budou mít mladší 18 let, lidé s částečným či dokončeným očkováním a ti, kteří se nemohou nechat naočkovat. „Určitě je potřeba co nejvíce testovat. Je to alternativa k lockdownům a ostatním opatřením. Je to alternativa, která je o dva řády levnější. V současné době jsme schopni pomocí kvalitních PCR testů ze slin testovat stovky tisíc lidí denně. Opravdu by nebyl problém otestovat každý týden všechny žáky, studenty a zaměstnance a maximálně do měsíce, tří týdnů bychom to zase srazili pod tisíc nakažených denně,“ míní Flegr.

„Opravdu existují levná řešení problému, která se obejdou bez bolestných opatření jak z lidského, tak ekonomického hlediska. Proč to neděláme, je záhada. Je to nejspíš jen lidská hloupost a naše nešikovnost,“ uvedl Flegr.

„Souhlasím s panem profesorem, že testování je potřeba. Tím, že vláda de facto testování zrušila, protože za stovky a tisíce korun se nikdo testovat nenechá, se oslepila. Toto opatření je hloupé. Věřím, že potrvá jen do té doby, než nastoupí nová vláda,“ doplnil Dostál.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama