CNN Prima News průměrná mzda

průměrná mzda

Výpis příspěvků ke štítku „průměrná mzda“

Minimální mzda poroste dalších pět let, uvedl Jurečka. Popsal princip, o kolik se má měnit

Minimální mzda by měla do roku 2029 růst tak, aby odpovídala 47 procentům průměrné mzdy. Zaručené mzdy podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce by měly od příštího roku platit už jen pro veřejný sektor, ne pro firmy. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou ve středu schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Jurečka: Vláda schválila růst minimální mzdy. Ta půjde téměř o deset procent nahoru

Minimální mzda od ledna vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, tedy o 9,2 procenta. Zvednou se i čtyři z osmi stupňů zaručené mzdy, která se vyplácí podle náročnosti, odpovědnosti a odbornosti práce. O 1600 korun se zvýší tři nejnižší stupně a o 3200 korun pak ten nejvyšší. Nařízení schválila vláda. Po jednání kabinetu to na tiskové konferenci oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Odbory prosazovaly výraznější růst všech částek. Podle zaměstnavatelů by měla minimální mzda růst pomalejším tempem stejně jako ostatní výdělky v Česku a zaručené mzdy by se od ní měly odpojit.

Češi stále chudnou. Průměrná mzda poklesla už osmým kvartálem v řadě, varují analytici

Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí v reálném vyjádření opět poklesla, stalo se to osmý kvartál v řadě. Shodují se na tom analytici. Nominálně sice mzdy meziročně rostou, jejich zvyšování ale stále nepokrývá vysokou inflaci. Vzhledem k odeznívání inflace ale byl podle analytiků pokles reálné mzdy méně výrazný než ve druhém čtvrtletí. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o vývoji mezd v pondělí.

Zaříznutí dohodářů se odkládá. Po varování expertů chce vláda narovnat paskvil i u benefitů

Vládní konsolidační balíček míří k prezidentově podpisu i s několika procesními chybami. Na ty už od poloviny roku upozorňují daňoví poradci, podle kterých je největší potíž ve změnách u dohod o pracovní činnosti a u benefitů. Poslanci ani senátoři pro změny většinově nehlasovali, horní komora však přijala usnesení, v nichž vyzývá k nápravě chyb.

Ministr Bek se ostře obul do kolegů: Předvolební sliby, řekl o 130 procentech pro učitele

Předvolební sliby jak koaličních partnerů, tak opozice, stojí podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) za nespokojeností učitelů. Ti měli dostat 130 procent průměrné mzdy, nyní argumentují, že je to ve skutečnosti jen 113 procent. Sám Bek se prý honu za sliby neúčastnil, teď se musí vyrovnávat s následky, celou situaci totiž zkomplikovala inflace, řekl v rozhovoru pro iDnes.cz.

Stávce učitelů nic nezabrání. S jídlem roste chuť, nebudou mít nikdy dost, varují ekonomové

Učitelé mají jako jedna z mála skupin pracujících navázaný plat na průměrnou mzdu, přesto jdou do stávky. Kantoři totiž nesouhlasí s vládními škrty v celém resortu a odmítají mimo jiné snížení úvazků. Ekonomové oslovení CNN Prima NEWS uvedli, že navázání platů na průměrnou mzdu je problémem. Učitelům totiž nyní roste s jídlem chuť a chtějí čím dál víc peněz. Oproti tomu kvalita vzdělání podle odborníků žádné zlepšení nevykazuje.

Neměli jsme se líp. Za mzdu si teď Češi mohou pořídit mnohem víc než v roce 1989, ukazují data

V roce 1989 si Češi mohli za průměrnou mzdu koupit 317 čtvrtek másla, nyní 1029 balení. Přesto se až 47 procent obyvatel České republiky domnívá, že aktuální ceny zboží jsou horší než v roce 1989. Ve skutečnosti je to hlavně optický klam, protože na cenovkách jsou vyšší čísla než před 34 lety. Vzhledem k průměrné hrubé mzdě jsou nyní ceny nižší, mnohdy i několikanásobně, a to téměř u všech potravin anebo elektroniky. Z průzkumu agentury STEM/MARK přesto vyplývá, že každý šestý Čech se domnívá, že se před rokem 1989 měli lidé lépe. Čísla Českého statistického úřadu takový názor nepotvrzují.