CNN Prima News průměrná mzda

průměrná mzda

Výpis příspěvků ke štítku „průměrná mzda“

Reálná mzda v Česku znovu klesla. Platy ztrácejí hodnotu již druhým rokem, tvrdí analytici

Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí tohoto roku v reálném vyjádření znovu meziročně klesla, a to sedmý kvartál v řadě. Shodují se na tom analytici. Důvodem je podle nich přetrvávající vysoká inflace, protože v nominálním vyjádření mzdy rostly. Vzhledem ke slábnoucí inflaci ale byl podle analytiků pokles reálné mzdy nižší než v prvním čtvrtletí. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní informace o vývoji mezd ve druhém čtvrtletí v pondělí.

Průměrná mzda dosáhla 41 265 korun. Po odečtení vlivu inflace reálně klesla o 6,7 procenta

Průměrná hrubá mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 8,6 procenta na 41 265 korun. Reálně se při započtení inflace výdělky zaměstnanců naopak o 6,7 procenta snížily. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti poslednímu čtvrtletí loňského roku činil růst průměrné mzdy po očištění od sezonních vlivů 2,2 procenta.

Práce nejméně za 41 procent průměrné mzdy. Jurečka chce navýšit platové minimum

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předloží vládě návrh na zvýšení minimální mzdy od ledna. Odpovídat by měla 41 procentům průměrné mzdy v Česku. Konkrétní navrhovanou částku neupřesnil. Podle dosavadních údajů a propočtu ČTK by přidání mohlo činit kolem 350 korun. Minimální mzda je teď 16 200 korun. Odbory požadovaly kvůli vysoké inflaci její zvýšení o dva tisíce korun ještě letos. Zaměstnavatelé byli naopak proti skokovému růstu.

Průměrná mzda reálně klesla o čtyři procenta. Ekonom předpověděl, co dalšího nás čeká

Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí reálně, tedy po zahrnutí inflace, klesla v průměru o 3,7 procenta, vyplývá z odhadů analytiků. Podle poradce premiéra a ekonoma Štěpána Křečka je tento výpočet špatnou zprávou. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že možným řešením by nebylo ani navýšení mezd. Vysoká inflace nás prý bude trápit celý letošní rok.

Na platy pro učitele musí být peníze i v krizi. Chci dodržet sliby vlády, říká Gazdík

Na udržení platů učitelů na 130 procentech průměrné mzdy musí být podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) peníze i při řešení situace se stovkami tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Chce dodržet sliby vlády, která se ve svém programu zavázala mimo jiné k navyšování výdajů na vzdělávání na 5,2 % hrubého domácího produktu (HDP). Ministr to řekl v rozhovoru ke 100 dnům od svého jmenování do funkce. Začátek svého mandátu označil za velmi drsný. Řešení komplikací spojených s příchodem válečných utečenců mu ubírá čas, který by chtěl věnovat reformě českého školství.

Průměrná mzda reálně klesla o dvě procenta. Je to jen začátek, varují ekonomové

Aktualizováno

Průměrná mzda v Česku vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o čtyři procenta na 40 135 Kč. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen ale měsíční výdělek o dvě procenta klesl. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ekonomů jde o začátek trendu pro celý letošní rok, kdy nárůst mezd nevykompenzuje očekávanou vysokou inflaci, reálně tedy budou klesat.

Česko má necelých 80 tisíc úředníků. Jejich platy vůči mzdám klesají, uvádí nová studie

Vláda Petra Fialy (ODS) chce šetřit na provozu státu. Ve svém programu hovoří o snížení počtu státních zaměstnanců s důrazem na redukci úřednických míst. Jenže takové šetření bude velmi obtížné, jelikož úředníků pro stát pracuje jen necelých 80 tisíc, což představuje asi osm procent zaměstnanců veřejného sektoru. Vyplývá to z aktuální studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR.