Zájemcům o pořízení vlastního bydlení se každoročně zhoršuje pozice. Dokládají to čísla analýzy KPMG, která byla představena na Summitu stavebního rozvoje. Za posledních deset let vzrostly náklady na bytovou výstavbu, pod kterou spadá stavba bytových domů, rodinných domů, apartmánových budov nebo dalších obytných prostor, včetně pořízení pozemků, více než dvojnásobně, zatímco průměrná mzda lezla vzhůru mnohem pomaleji. Kde hledat příčiny?
Česko čím dál víc trápí nedostatek bytů a rok od roku se tento problém prohlubuje. Po vlastním bydlení je vysoká poptávka, přičemž nemovitostí ke koupi je minimum. Situaci komplikují i vysoké základní úrokové sazby, které drží Česká národní banka. Podle analýzy KPMG je patrné, o kolik se ceny bytové výstavby odtrhly od růstu průměrné mzdy.
ČTĚTE TAKÉ: Evropa? Patetičtí parazité a vyžírky. Únik z chatu ukázal postoj Trumpových lidí ke spojencům
„Vzali jsme si čísla za posledních deset let, protože stavebnictví a development je dlouhodobá záležitost. Náklady na bytovou výstavbu za tu dobu vzrostly o 126 procent, přičemž průměrná mzda jen o 73 procent a cenová hladina vzrostla o 54 procent,“ nabídl Pavel Kliment, partner KPMG odpovědný za sektor nemovitostí na Summitu stavebního rozvoje, pro srovnání tři zajímavé údaje.
Cenovou hladinou se v tomto případě myslí cena zboží a služeb, neboli inflace. Přesto, že za deset let vzrostla průměrná mzda více než inflace, tak stále nedosahuje na vysoký růst cen stavby bytů.
Důvody lze podle Klimenta hledat už v roce 2013, kdy proběhlo první zpřísnění požadavků na energetickou náročnost budov. Opatření se v roce 2020 následně více zpřísnilo. „Zdražování je důsledkem kombinací zdrojů a ceny. K tomu můžeme přičíst regulace a standardy na stavební výrobu. Nárůst nákladů na výstavbu je proto vyšší než nárůst cenové hladiny. To se musí projevit na koncové ceně,“ přiblížil Kliment.
Ten také uvedl, že podobně jsou na tom i ceny stavebních pozemků. Ty za stejnou dobu vzrostly o 150 procent. Podle Klimenta je to tím, že zdražují energie nebo stavební práce.
Výhled do budoucna není podle analýzy příliš optimistický. Stavebnictví totiž opustilo velké množství pracovníků. S tím se celá obor potýká od roku 2008, kdy proběhla velká hospodářská krize. Kromě toho pociťují stavební firmy i nedostatek materiálu, jako jsou písek nebo kámen.
Stavební výroba loni klesla, brzdí ji povolování staveb
Podle dat Českého statistického úřadu loni klesla meziročně stavební výroba o 2,4 procenta. Stavebnictví kleslo druhý rok po sobě. V letošním lednu ale došlo k meziročnímu nárůstu o 8,2 procenta.
Další analýza společnosti Central Group a KPMG uvádí, že stavebnictví brzdí hlavně povolování staveb. V druhém loňském pololetí měly stavební úřady vydat okolo 35 tisíc povolení, což je nejhorší výsledek za posledních 25 let.
Poptávka po nových bytech byla loni podle analýzy zhruba o třetinu vyšší než před pandemií koronaviru. V Praze se totiž v roce 2019 prodalo 5 600 bytů. Rok předtím to bylo jen 5 tisíc bytů. Loni se našlo nového majitele v pražské metropoli 7 200 nových bytů, což je meziročně o 80 procent více. Jednalo se o druhý nejvyšší výsledek za více než patnáct let. Podobná situace je i v regionech, kde se prodalo meziročně o 60 procent více bytů v novostavbách.
Kvůli výraznému převisu poptávky nad nabídkou ale ceny bytů rostou rychleji, než se očekávalo. V metropoli nové byty meziročně zdražily o sedm procent na 163 tisíc korun za metr čtvereční a starší byty o 12 procent na 135 tisíc korun za metr čtvereční.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Velikonoce se letos Čechům prodraží. Na kolik vás vyjde beránek či mazanec?