reklama

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

reklama

Podíl těch, kteří se chtějí nechat očkovat nebo jsou již naočkováni, od června prakticky stagnuje, vyplývá z průzkumu STEM. Nechat se naočkovat mají v plánu už asi jen 3 procenta dospělé populace. Přibližně pětina české veřejnosti, tedy 20 procent, se nechce očkovat proti nákaze COVID-19 a dalších 8 procent s očkováním váhá.

Nejméně očkovaných je mezi mladými ve věku 18 až 29 let. Vakcínu odmítají především voliči SPD,  Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci (TSS).

Proč odmítají vakcínu?

Ve skupině těch, kteří v současné době s očkováním váhají nebo jej odmítají, což je 28 procent z celé populace, tvoří rozhodní odpůrci jakéhokoli očkování 4 až 5 procent dospělé populace.

U přibližně pětiny populace, tedy u 21 procent, převládají racionální důvody, proč se nenechají očkovat. Nejčastějším argumentem proti je nevyzkoušená vakcína (47 procent).

27 procent lidí v této skupině nepovažuje očkování za užitečné a pouze 16 procent lidí patří mezi jeho zarputilé odpůrce. Vakcíně nedůvěřují častěji ženy (53 procent) a lidé s vysokoškolským vzděláním (55 procent).

U lidí, kteří váhají, existuje šance, že změní názor, a to například díky správně zvolené informační kampani. Pouze u 3 procent společnosti převládají při odmítání očkování zdravotní důvody.

Vláda i opozice zklamaly

Podle průzkumu nejlépe zvládli pandemii zdravotníci. Vláda i opozice v očích veřejnosti zklamaly. Výkon vlády hodnotí pozitivně především starší lidé (37 %). U mladých ve věku 18 až 29 let je to jen 12 procent.

Kladné hodnocení je rovněž častější u voličů ANO (50 %) a KSČM (41 %). Například u voličů ČSSD činil podíl kladných hodnocení vlády jen 28 procent.

Očkování společnost nerozhádalo

Exkluzivní průzkum obsahoval i otázky, jaké emoce vzbudilo téma očkování ve společnosti. Lidé se nerozhádali, 89 procent respondentů uvedlo, že debata o očkování nezhoršila jejich rodinné ani přátelské vztahy.

Častěji toto téma budí emoce u odmítačů (14 %) nebo u těch, kteří s očkováním váhají (13 %). Mezi očkovanými zhoršení vztahů potvrdilo jen 5 procent respondentů.

Povinně očkujme nezbytné profese

S povinným očkováním pro dospělé by souhlasilo jen 26 procent dotazovaných. Více než polovina (52 %) je však pro povinné očkování pro takzvané nezbytné profese, mezi které patří zdravotníci nebo sociální pracovníci.

S povinným očkování proti COVID-19 častěji souhlasí lidé s nižším vzděláním (32 %), lidé starší 60 let (39 %), voliči KSČM (45 %), Přísahy (43 %) a ANO.

Radši další opatření než obětovat zdraví

Ve společnosti mírně převažuje názor, že je třeba chránit životy i za cenu omezení každodenního provozu. Ochranu životů preferují nejčastěji lidé nad 60 let (65 %) a voliči ANO (60 %).

Cesta minimálních omezení se zase nejčastěji zamlouvá neočkovaným (57 %), lidem ve věku 30 až 44 let (43 %) a voličům Volného bloku (100 %), TSS (62 %) a SPD (45 %).

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?
Koronavirus

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?

Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.

Sledujte ŽIVĚ tiskovou konferenci Babiše: Otevře se znovu očkovací centrum v O2 areně?
Andrej Babiš

Sledujte ŽIVĚ tiskovou konferenci Babiše: Otevře se znovu očkovací centrum v O2 areně?

K opětovné možnosti zřídit znovu v pražské O2 areně očkovací centrum proti covidu se v pátek vyjádří premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Spolu s ním na dopolední tiskové konferenci vystoupí ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek a Robert Schaffer, předseda představenstva společnosti Bestsport z finanční skupiny PPF, které multifunkční hala v pražské Libni patří, a zástupci Integrovaného centrálního řídicího týmu. Brífink sledujte na stanici CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku. Začít by měl v 10:30.

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Covidová vlna ve školách: Žáci kašlou jeden přes druhého, řada učitelů je v karanténě

Jeden kašle přes druhého, smrkají a jsou nachlazení, přesto chodí do školy. V poslední době ale také mnoho žáků, studentů a učitelů končí v karanténě či izolaci kvůli koronaviru. Podle Pedagogické komory školy zasáhla obří covidová vlna, vláda je zatím ale příliš neomezuje. Studenti pro CNN Prima NEWS popsali, jak to ve školách skutečně vypadá.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

reklama